Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Dlaczego katar jest gorszy od kaszlu
2

Dlaczego katar jest gorszy od kaszlu

Katar jest znacznie gorszy od kaszlu, po pierwsze dlatego, że kaszel każdy może kontrolować, nie potrzeba do tego syropów ani leków, wystarczy unerwienie klatki piersiowej, które oprócz nerwu błędnego, pracującego bez naszej woli ma nerwy rdzeniowe, które idą do kory ruchowej. Każdy kto jest świadomy, ma cały rdzeń kręgowy w odcinku piersiowym i wyżej może samodzielnie powstrzymywać kaszel, jakikolwiek by on nie był i w ten sposób, nawet przy silnym lub napadowym kaszlu możemy oddychać normalnie.

Katar jest gorszy ponieważ kiedy zatka się nos nie jesteśmy w stanie go sami odblokować, jeśli nie użyjemy kropli do nosa, nasze drogi oddechowe są zablokowane, cokolwiek byśmy nie zrobili, powietrze nie może dotrzeć do płuc, tak jak z zatkanego sedesu woda nie może spłynąć do kanalizacji, tak z zatkanego nosa powietrze nie pójdzie do dalszej części dróg oddechowych.

Powstrzymując kaszel dostajemy odpowiednią dawkę tlenu i wydychamy CO2, kiedy nos jest zatkany, stężenie CO2 w osoczu rośnie, reaguje ośrodek oddechowy w podwzgórzu, przyspieszając częstość oddechów, ale drogi oddechowe są niedrożne, reagują receptory nerwów zaopatrujących układ krążenia, serce bije szybciej, naczynia kurczą się szybciej, mięsień sercowy i mięśnie tętnic pracują ciężej, potrzebują więcej tlenu, ale organizm go nie dostarcza, serce się męczy, nie dostaje tlenu. Katar obciąża serce jak astma, dlatego krople do nosa są konieczne jak inhalator. Trzeba je brać dokąd nie można oddychać, uzależnia każdy lek, ale bez kropli człowiek nie może oddychać, katar dusi. Katar trwa różnie, czasem 3 dni, czasem 5-6, czasem kilka tygodni, najpierw jest faza lejąca, kiedy cieknie z nosa, zawarta w wydzielinie sól wypala tkankę nad górną wargą, my wycierając nos (musimy wycierać, nie powstrzymamy wycieku) dodatkowo obcieramy naskórek, tworzy się rana w miejscu, gdzie żyły nosa i górnej wargi łączą się z żyłami odbierającymi krew z mózgu, przy katarze nos również jest obtarty do krwi, uszkodzenia nosa i górnej wargi mogą powodować wiele powikłań, w tym zakrzepowe zapalenie żył. Rany nosa i skóry pod nim mogą ulegać nadkażeniom bakteryjnym, bakterie mogą przeniknąć do mózgu.

Może zarazki z oskrzeli, tchawicy, czy krtani mają krótszą drogę do płuc niż z nosa, ale kaszel możemy powstrzymać, a jak myślimy o czym innym przestajemy czuć drapanie w gardle czy świsty w oskrzelach, męczy to tylko tych, którzy słuchają każdego dyskomfortu w ciele, a katar obciąża serce i infekcja może przejść do mózgu. Uszkodzenia nosa, w postaci np. krwi przy smarkaniu to znak przerwania naczyń, nos ma bardzo rozwinięta florę bakteryjną, bakterie te mogą wnikać do uszkodzonych naczyń. Katar może przejść w zapalenie zatok, które blokuje nos i trudno się leczy.

Żyły nosa i czaszki są połączone żyła twarzową z żyłami szyjnymi i zakażona krew płynie do serca, żyłą kątową i ocznymi krew płynie do zatoki jamistej.

Ten wpis czytano 108 razy.
Dziękuję za piękny widoczek, pozdrawiam serdecznie :)
Asiunia - Środa, 11 Listopad 2020 14:17
jesien-ruchomy-obrazek-0003 +++
Bogdan Golus - Środa, 11 Listopad 2020 12:14
Odsłon: 986712
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ.
<< Maj 2021 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
zobacz wszystkie wpisy »