Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Gatunki żywych kamieni
2

Gatunki żywych kamieni

Tak pobieżnie dlatego, że one wszystkie są do siebie bardzo podobne.
Lithops amicorum
oliwkowozielone, jasne liście z ciemniejszym marmurkiem na szczycie, mogą być ceglaste, beżowe lub brązowe, marmurek może być słabo widoczny, łodyga zielona, kwiat biały z żółtymi główkami pręcików i znamieniem słupka.
Lithops aucampiae zielone, szare lub czerwone, płaskie na szczycie liście z ciemniejszym wyraźnym marmurkiem, żółte kwiaty.
Lithops bromfieldii zielone, ceglaste, khaki lub bezowe liście z marmrurkiem na szczycie w ciemniejszym odcieniu ich koloru, szczyty liści zależnie od odmiany są wklęsłe, wypukłe lub płaskie, żółte kwiaty.
Lithops coleorum szare, ceglaste liście z wypukłymi szczytami i ciemnozielonym lub ciemnoceglastym marmurkiem wyglądają z góry jak kurze jajeczka, żółte kwiaty.
Lithops comptonii ciemnorózwe lub zielone liście z marmukiem, góra liści wypukła, żółte kwiaty, nasady płatków, słupka i nitki pręcików białe, pylniki i znamie słupka żółte.
Lithops dinteri szare, oliwkowe lub ceglaste liście z marmurkiem, wypukłe szczyty liści, liście owalne niczym kurze jaja, ciemnożółte kwiaty.
Lithops divergens gładkie liście, oliwkowe z ceglastym mamrmurkiem, wypukłe na szczytach, żółte kwiaty, nasady płatków, słupka i nitki pręcików białe, pylniki i znamie słupka żółte.
Lithops dorotheae oliwkowe liście z ciemnozielonym marmurkiem lub ceglaste z ciemnoróżowym, gładkie, wypokłe, żywożółte kwiaty.
Lithops francisci oliwkowe, szarozielone lub jasnozielone liście ze słabym marmurkiem lub bez, kwiaty żółte, pylniki i znamie słupka ciemniejsze.
Lithops fulviceps jasnozielone lub ceglaste, lekko wypukłe na górze liście z ciemnozielonymi kropami, ceglaste maja czerwone pręgi na górze, kwiaty białe z żółtymi pylnikami i znamionami.
Lithops gesineae lekko wypukłe pomarańczowe liście z zielonym marmurkiem lub purpurowe liście z ciemnobordowym jak buraki czerwone, mogą byc jasniejsze odmiany, żółte kwiaty z białymi nitkami pręcików i szyjką słupka.
Lithops geyeri płaskie, zielone lub szarawe liście z ciemniejszym marmurkiem, kwiaty białe lub żółte, ale znamię i pylniki zawsze są żółte.
Lithops gracilidelineata płaskie zielone lub rózowe liście z ciemnymi niteczkami zielone z zielonymi, różowe z czerwonymi, moga być białe i brązowawe z czerwonymi lub zółtymi niteczkami, żółte lub białe kwiaty mają żółte środki.
Lithops hallii szare, płaskie liście z ceglastym górami z ciemnymi czerwonym marmurkiem, białe kwiaty z długimi, cienkimi płatkami, główki i znamię są żółte.
Lithops helmutii zielone wypukławe liście z ciemniejszym marmrukiem, żółte kwiaty, słupki oprócz znamion i nitki pręcików są białe.
Lithops hermetica zielone lub szarawe płaskie liście z ciemniejszym marmurkiem, żółte kwiaty, nitki pręcików jaśniejsze od płatków.
Lithops herrei zielone, szare lub bezowe lekko wypukłe liście z ciemniejszym marmurkiem, żółte kwiaty, nasady płatków, słupka i nitki pręcików białe, pylniki i znamie słupka żółte.
Lithops hookeri płaskie, zielone lub niebieskawe liście, marmurek ceglasty z jasnymi i ciemnymi plamkami, liście ceglaste bez mamrurka z pofałdowana górą albo z zielonoczerwonym marmurkiem, żółte kwiaty, nitki jaśniejsze.
Lithops julii oliwkowe liście, płaskie góry z czerwonooliwkowym lub zielonym marmurkiem, białe kwiaty z żółtymi główkami i znamieniem.
Lithops karasmontana zielone liście z pałską, czerwonopomarańczową górą lub zielone z ciemnozieloną górą, białe kwiaty, główki i znamie żółte.
Lithops lesliei ceglaste z ciemnozielonym marmurkiem lub zielone z ciemniejszym gęstym i drobnym marmurkiem, żółte kwiaty, nasady nitek białe.
Lithops localis zielone liście z ciemniejszym marmurkiem lub fioletowe z ciemnopurpurowym, całe kwiaty są żółte.
Lithops marmorata zielone, ceglaste lub szare kwiaty z ciemniejszym marmurkiem, kwiaty białe, główki i znamiona żółte.
Lithops meyeri zielonooliwkowe, szarozielone lub ceglaste liście z ciemniejszymi brzegami bez marmurka, kwiaty całe żółte lub z białymi slupkami oprócz znamienia, nitkami pręcików i nasadami płatków.
Lithops naureeniae lekko wypukłe żywozielone lub szare liście z ciemniejszym marmurkiem, żółte kwiaty.
Lithops olivacea jasnozielone liście z ciemno szarozielonymi górami i zielone z ciemnozielonymi lub ceglaste z zielonymi lub czerwonymi górami, góry liści lekko wypukłe, kwiaty żółte, nasady płatków, nitki i słupki oprócz znamion są białe.
Lithops optica zielone, fioletowe, różowe, szare, wypukłe liście z ciemniejszymi górami, białe kwiaty, głowki i znamie sa żółte.
Lithops otzeniana zielone, ceglaste, brazowe, beżowe, szare wypukłe liście, żółtawe maja brązowy marmurek, zielone ciemne szczyty z plamami w kolorze reszty liścia, sa odmiany z żółtymi liścmi z żółtym marmurkiem, kwiaty żółte tylko nasady płatków, nitki i szyjka słupka sa białe.
Lithops pseudotruncatella zielone, oliwkowe, szrae liście bez marmurku lub z marmurkiem, fioletowe z ciemnoburaczanym marmurkiem, żółte kwiaty, nasady platków i organów rozrodczych sa białe.
Lithops ruschiorum szare, oliwkowe, rózowe, bezowe, okrągławe liście, góra może byc lekko pofałdowana, kwiaty żółte.
Lithops salicola liście w róznych odcieniach zieleni z ciemniejszą górą, sa wypukłe, góra ma marmurek w kolorze wiekszości powierzchni liścia, sa odmiany różowe i czerwone, żółte lub białe kwiaty.
Lithops schwantesii szare liście, płaska powierzchnia może byc ceglasta, zielona, khaki, brązowa z marmurkiem, kwiaty pomarańczowe lub żółte, pomarańczowe mają nasay słupków i pręcików jaśniejsze, białawe.
Lithops vallis-mariae bardzo jasne beżowe, ceglaste, oliwkowe, liście z marmurkiem na szczytach, pomarańczowe kwiaty nasady płatków, słupków i pręcików są żółte.
Lithops verruculosa szarozielone wypukłe liście z bezowymi, purpurowymi, oliwkowozielonymi, ceglastymi lub brazowymi górami, kwiaty żółte, pomarańczowe, różowe, znamiona i główki sa żółte, nasady płatków, nitki i szyjki sa jasniejsze od płatków.
Lithops villetii zielone, oliwkowe lub brazowe liście z zielonymi, brazowymi, oliwkowymi, ceglastymi marmurkami, nie zawsze w kolorze reszty liścia, liście wypukłe, białe kwiaty, główki i znamiona kremowo żółte.
Lithops viridis zielone lub szare wypukłe liście z ciemniejsyzmi górami, kwiaty żółte z białymi nasadami płatków, słupków i pręcików lub białe z żółtymi znamionami i główkami.
Lithops werneri szare, zielone, oliwkowe, ceglaste liście, góry wypułe całe brązowe, ciemnozielone, purpurowe lub ciemnobeżowe albo marmukowe w tych kolorach, kwiaty żółte, nasady płatków i organów rozrodczych są jaśniejsze.
mogą byc tez ine odcienie zieleni, óżłci, brazów, beżu, pomarańczy, czerwieni i fioletu na liściach i marmurkach zaleznie od odmiany, tak samo kwiaty mają rózne odcienie żółci i pomarańczy oraz mogą być różowe.
Ten wpis czytano 496 razy.
Dziękuję za piękne kwiatuszki:) One mogą mieć wiele różnych kolorów i odcieni i wzorków na liściach, a osobniki różnych odmian tego samego gatunku różnią się od siebie bardziej niż dwa różne gatunki, które mogą być bardzo podobne, dlatego ciężko je opisać. cieszę się, że mój wpis spodobał się Panu:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Poniedziałek, 03 Kwiecień 2017 20:17
wiosna-ruchomy-obrazek-0005 Żywe kamienie są tak samo różnorodne jak te zwykłe
Bogdan Golus - Poniedziałek, 03 Kwiecień 2017 16:34
Odsłon: 519444
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ, chciałabym podzielić się wiedzą, którą przekazali mi moi wykładowcy.
<< Maj 2018 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
zobacz wszystkie wpisy »