Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   historia traw
4

historia traw

Trawy to jednoliścienne rośliny wiatropylne z rodziny wiechlinowatych Poaceae. Mają korzenie, puste łodygi podzielone na węzły i międzywęźla, liście, kwiaty zebrane w kłoski,owoc to ziarniak, gdzie skórzasta owocnia zrasa się z łupiną nasienną i bielmem. Trawy rosną na otwartych terenach, robią dużo lekkiego pyłku, które przenosi się z wiatrem na wiele km, nawet na setki km. Trawy porastają wszystkie kontynenty i zyja w każdej strefie klimatycznej, rosną w górach i nad brzegami mórz. Pyłek do przenoszenia na duże odległości potrzebuje otwartej przesrzeni, sama trawa mniejsza od drzewa i wielu krzewów, które zasłaniają jej slońce również potrzebuje łąk. Wszystkie rośliny mają merystem,stożek wzrostu, zwykle na końcu pedów, który daje przyrost na długość i tworzenie organów, pojego ścięciu zostają aktywowane pączki boczne, rośliny rosliny się rozgałęziają, u traw jest on poniżej podstawy liści i łodyg,dzięki czemu po ścięciu pędu głównego on odrasta, co chroni go przed zjadaniem przez roslinożerców. Trawy są puste w środku, szybko mija okres kiedy asymilują, nadziemne części schną, chociaż w wielu środowiskach są pożary np.na sawannach, topłonie nadziemna część, która w porze mokrej była żywa i zielona, spala się szybko w niskiej temperaturze, a podziemne żywe części zostają nienaruszone i mogą puszczać nowe pędy. Początek traw sięga kredy na gondwanie na terenie dzisiejszej Afryki i Ameryki Pd. Już 65 mln lat temu znaleziono pyłek podobny do wiechlinowatych lub rzęsciowatych Restionaceae. W Indiach znaleziono fitolity, fragmenty krzemianów powstające u co najmniej 5 grup traw pochodzące z późnej kredy, na terenie Chin znaleziono fitolity i fragmenty epidermy traw na czaszce hadrozaura, datowanej na okres 107-129 mln lat temu. Pierwsze całe skamieliny traw pochodzą z przełomu paleocenu i eocenu, sprzed 55 mln lat, znajdujemy tamtejszy pyłek, fitolity i odciski całych roślin z kwiatostanami. Nawet rozpad Gondwany nie przeszkodził ttrawom opanowania całego świata. Wcześniej ich ekspansję ograniczały drzewa, rosły na skrajach lasów, na polankach i w wyższych szerokościach geograficznych.Rozpad superkontynentu i zmiany cyrkulacji powietrza dały ochlodzenie klimatu i umozliwiły ekspansję traw. Część Ziemi wyschła, lasy tropikalne zanikły, trawy zajęły puste nisze, pojawiły się trawożerne zwierzęta, susze dały pożary, które niszczyły konkurencyjne rośliny, ekspansja traw była 25 mln lat temu na przełomie wczesnego i środkowego miocenu, trawy utworzyły swoje właśne siedliska jak łąki, prawdopodobnie były wszystkie obecne rodziny. Trawy radzą sobie w każdych warunkach [https://www.jednaziemia.pl/planeta-dzieje/4034-trawy-od-narodzin-do-podboju-swiata.html ].

Ten wpis czytano 182 razy.
Dziękuję za pieknego gifa, pozdrawiam serdecznie :)
Asiunia - Piątek, 22 Listopad 2019 13:55
znak-ok-ruchomy-obrazek-0007 +++
Bogdan Golus - Piątek, 22 Listopad 2019 08:28
dodatkowo trawy to podstawa jedzenia, zbożą jakpszenica, żyto, jęczmień,ryż ikukurydza to też trawy :) Pozdrawiam serdecznie :)
Asiunia - Niedziela, 20 Październik 2019 20:13
Taak... trawy te oddały nieocenione zasługi w rozwoju ludzkości!. Należne im miejsce w panteonie zasług oddają nawet politycy, przypominając że to właśnie ta trawa dawała schronienie naszym praprzodkom gdy obrzucali kamieniami dinozaury...I jak tu nie zapytać: czym i gdzie byłaby ludzkość bez dobrej trawy?!
sasas - Niedziela, 20 Październik 2019 18:02
Odsłon: 864110
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ, chciałabym podzielić się wiedzą, którą przekazali mi moi wykładowcy.
<< Lipiec 2020 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
zobacz wszystkie wpisy »