Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Insulinoniezależny transport glukozy
6

Insulinoniezależny transport glukozy

Tylko receptory glukozy w tkance tłuszczowej, mięśniach i wątrobie są insulinozależne, w pozostałych komórkach są insulinoniezależne. Receptory glukozy to białka śródbłonowe określane jako GLUT i SLC2A. Receptory GLUT róznią się budową zależnie od miejsca występowania, najlepiej znamy receptory od GLUT1 do GLUT12, pozostałe są słabiej poznane. Są to śródbłonowe białka zwane transoporterami błonowymi, przebijają błonę komórkową i transportują glukozę do środka komórek. Receptory insulinoniezależne występują w erytrocytach, mózgu i innych narządach wewnętrznych, także transport z jelit do krwi odbywa się bez udziału insuliny. Glukoza łączy się z receptorem, co powoduje kasdadę reakcji, dzięki, którym wnika do wnętrza komórki, gdzie jest metabolizowana. są też receptory glukozowo-sodowe, które na zasadzie działają z sodem. Receptory te mają postać pompy Na+/K+, błona komórkowa jest spolaryzowana, jony sodu dominują na zewnątrz, potasu w środku, kiedy przyłacza się glukoza, następuje depolaryzacja błony, otwiera się kanał jonowy powodują uciekanie jonów K+ z komórki i wnikaniu do niej jonów sodu, razem z sodem wnikają do komórki cząsteczki glukozy. Szczypta soli w słodkiej czekoladzie, czy szczypta cukru w słonym daniu nie zaszkodzi, a jest wręcz korzystna z punktu widzenia żywienia, im więcej jonów sodu, tym więcej cząsteczek glukozy wnika z krwi do komórek. Receptory GLUT1 i GLUT14 działają na zasadzie dyfuzji, glukoza wnika do komórek na zasadzie gradientu stężeń, wieksze jest jej stężenie w osoczu, mniejsze w komórce, więc przenika zgodnie z gradientem stężeń do środka komórki, ten transport wymaga energii z rozkładu ATP. Receptory GLUT1 są głównie w erytrocytach, ale też w mózgu, gdzie jest bariera krew - mózg, naczyniach krwionośnych, również w mięśniach, działaja w czasie spoczynku w mięsniach szkieletowych (insulinozależne GLUT4 aktywuję sie podczas wysiłku) i w innych tkankach. GLUT2 są wątrobie, trzustce, nerkach, jelitach to dzięki nim glukoza wnika do komórek beta, co jest bodźcem do produkcji insuliny, GLUT3 są w nierkach, łożysku i w innych tkankach w mniejszym stopniu (one dostarczają glukozy dla płodu), insulinozalezne GLUT4 są w mięsniach i wątrobie, GLUT5 transportują fruktozę z jelita do krwi i z krwi do komórek wątroby, gdzie jest izomeryzowana do glukozy, GLUT7 służa do transportu między komórkami wątroby. Pozostałe receptory są rozsiane po komórkach całego organizmu i odgrywają mniejszą rolę w transporcie glukozy. Kanaliki SGLT (sodium glucose cotranporter) transportują glukozę do komórek jelit na zasadzie symportu z jonami sodu bez udziału energii, potem przy udziale energii z ATP, dzięki receptorom GLUT2 w odwrotnym kierunku, glukoza przenika do krwi. SLC2A są to białka, które budują receptory glukozowe, SLC2A1 jest w receptorze GLUT1.
Ten wpis czytano 1520 razy.
Poprawiłam, przepraszam. Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Poniedziałek, 20 Listopad 2017 10:32
Wprowadza Pani laików w błąd. Tkanka tłuszczowa również należy do tkanek insulinozależnych.
Gość Damian - Niedziela, 19 Listopad 2017 20:30
To bardzo przykre,ile lat ma wnuczuś? Dawno stosuje tę dietę? Trzeba poczekać, żeby dieta zadziałała potrzeba czasu, również postępy będą rozłożone w czasie. Życzę zdrowia dla Was wszystkich oraz jak największych i najszybszych postępów dla wnuka. Pozdrawiam serdecznie.
Asiunia - Wtorek, 26 Wrzesień 2017 10:10
Moj wnusio ma GLUT 1 Ma padaczke lekooporna Nie mowi nie rozumie Jest na diecie ketogennej ale nie widac poprawy
Gość Wiesia - Poniedziałek, 25 Wrzesień 2017 21:26
Bardzo się cieszę, że mój wpis się Panu podobał:) Dziękuję za pięknego gifa:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Poniedziałek, 03 Kwiecień 2017 20:15
wiosna-ruchomy-obrazek-0004 Ciekawa zależność , ciekawy artykuł.
Bogdan Golus - Poniedziałek, 03 Kwiecień 2017 16:37
Odsłon: 519443
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ, chciałabym podzielić się wiedzą, którą przekazali mi moi wykładowcy.
<< Maj 2018 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
zobacz wszystkie wpisy »