Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Jak dbać o draceny.
0

Jak dbać o draceny.

Draceny to popularne rośliny doniczkowe, które mają zebrane w pióropusz liście, które są albo skierowane w górę albo opadające, zielone lub kolorowe. Najpopularniejsze draceny to dracena obrzeżona Dracaena marginata, która jest odporna, ma rozgałęzioną łodygę i sztywne, lancetowate liście skierowane w górę. Lubi wilgotne powietrze, dobrze jest zatem zraszać roślinę, szczególnie w ciepłe dni. Najlepiej postawić ją w jasnym miejscu, ale tak, aby nie padały na nią bezpośrednie promienie słoneczne. Zimą temperatura nie powinna spadać poniżej 15 st.C. Przesadzamy ją raz na 2-3 lata do doniczki większej o rozmiar od poprzedniej, w sezonie nawozimy ją co dwa tygodnie płynnym nawozem wieloskładnikowym, w czasie spoczynku zaprzestajemy zasilania, rozmażamy przez rozmnóżki wierzchołkowe lub pocięcie lodygi.
Dracena odwrócona Dracaena reflexa drzewiasta dracena, która ma  łukowato wygięte, długie, lancetowate liście, zielone z pięknymi, kremowymi brzegami. Lubi jasne, ale nie nasłonecznione miejsca, potrzebuje dużo ciepła, temperatura nie może spadać poniżej 15 st. C. W okresie wzrostu, od marca do sierpnia trzeba ją obficie podlewać, w czasie spoczynku, jesienią i zimą tak, by ziemia nie wyschła Dracena nie toleruje i nadmiaru wody pozostającej w podstawce, może to spowodować gnicie korzeni i nadmiernego przesuszenia bryły korzeniowej, można ją zraszać. Od marca do sierpnia roślinę należy nawozić co dwa tygodnie płynnym nawozem wieloskładnikowym. Przed okresem spoczynku nawożenie trzeba ograniczać aż do całkowitego zaprzestania. Wiosną przesadzamy młode osobniki co rok, starsze co 2-3 lata do doniczki wiekszej o 1 rozmiar. Rozmnażamy je przez sadzonki wierzchołkowe długości 10–15 cm, pobrane z miękkich pędów bocznych i przez pocięcie głównej łodygi na fragmenty 5–8 cm długości, każdy musi mieć dobrze wykształcone oczka, umieszczamy je poziomo w podłożu, pąkami do góry.
Dracena wonna Draceana fragrans ma gruby pień i lśniące, zielone z żółtozielonym pasem pośrodku liście. Lubi jasne miejsca z rozproszonym światłem, zimą trzeba przestawić w miejsce bardziej nasłonecznione, aby liście nie straciły ozdobnych pasków, podłoże do uprawy draceny musi być próchniczne, przepuszczalne np. ziemia uniwersalna albo specjalna ziemia do juk, palm i dracen, koniecznie z drenażem. Wiosną i latem dracenę trzeba je umiarkwoanie podlewać, ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna, natomiast zimą podlewa się tylko wtedy, gdy podłoże w doniczce nieco przeschnie. Dracena nie lubi zalewania korzeni. Temperatura uprawy w sezonie powinna wynosić 20–25 stopni Celsjusza, a zimą 18–21 st. C. Od marca do września dracenę nawozi się co 2 tygodnie nawozami do roślin ozdobnych z liści. Kurz z liści usuwamy wilgotną szmatką. Liście można nabłyszczać.Młode draceny przesadza się co roku, a starsze co dwa lata, przesadza się do doniczki o 1–2 rozmiary większej od poprzedniej.
Dracena Sandera Dracaena sanderiana ma pokrój wzniesiony, liście są wąskie, lekko poskręcane, lancetowate, ostro zakończone, często są paskowane,mają zielono-kremowy lub zielono-żółty kolor. Roślinę uprawia się w doniczce w podłożu lub w wodzie, dobrze rośnie jasnych, dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Roślina lubi dużo światła rozproszonego, ale bezpośrednie nasłonecznienie może doprowadzić do wyshchnięcia liści, lubi ciepło, temperatura nie powinna spadać poniżej 15-16 st. C. Uprawia się ją w żyznej, przepuszczalnej glebie. Do uniwersalnej ziemi dla roślin pokojowych można dodać trochę mchu i gliny. Zaleca się stosować solidną warstwę drenażową np. z keramzytu. Musi być obficie podlewana, ale przed każdym podlewaniem podłoże powinno lekko przeschnąć, zima podlewanie ograniczamy do minimum, woda musi być odstana i miękka, ten gatunek źle reaguje na chlor i uzdatniacze wody. Od wiosny do jesieni warto co 2-3 tygodnie stosować nawozy dla roślin o ozdobnych liściach. Sporadycznie trzeba dokonywać przeglądu rośliny w poszukiwaniu szkodników np. mszyc, tarczników, miseczników, jej wrażliwe punkty to kąty liści.  Roślinę przesadza się raz na kilka lat, gdy korzenie zaczną przerastać otwory w donicy. Po za tym jest łatwa w uprawie [https://www.wymarzonyogrod.pl/rosliny-doniczkowe/rosliny-doniczkowe/dracena-rozne-gatunki-draceny-do-uprawy-w-doniczkach-zdjecia,65_1829.html] Ogólnie draceny lubia jasne, ale rozproszone światło, ciepło, w sezonie średnia temperatura musi wynosić min. 21 st. zimą nie przekraczać 13. są gatunki, ktore wymagają minimum 18 st. C, latem wymagają podlewania 1-2 razy w tygodniu, zimą rzadziej, nadmiar wody trzeba odlać, żeby korzenie jej nie zgniły, wyjątek to dracena Sandera. Raz na dwa tygodnie roślinę warto zasilić nawozem płynnym rozcieńczonym w wodzie do podlewania. Trzeba dbac o wysoką wilgotność powietrza i zraszać liście, by nie opadały. Na dnie nowej doniczki należy ułożyć warstwę drenażową, za którą mogą posłużyć drobne kamyki lub keramzyt, a następnie wypełnić ją próchniczą ziemią, z duża ilością składników pokarmowych, o odczynie pH 6,3 - 6,8. Starszych okazów nie trzeba przesadzać, wystarczy dosypać wierzchnia warstwę gleby. Do dracen nadaje się uniwersalna gleba do palm, dracen i juk. Draceny romnażamy przez sadzonki wierzchołkowe, odcinamy końce wierzchołków, moczymi w ukrozeniaczu i wkładamy do doniczek z meiszanką torfu z piaskiem. Aby sadzonki się ukorzeniły warto utrzymywać podwyższoną temperaturę podłoża, w granicach 24-25°C. Możemy pociąc bezlistną lodygę i jej fragmenty posadzic w mieszance torfu z piaskiem w osobnych doniczkach, w tym przypadku ukmorzenianie trwa dłużej. mozna nacięc pęd draceny, nacięcie wlożyć do woreczka z ziemią, roslina puści tam korzenie i wkładamy ten fragment z korzeniami do ziemi, trzeba go odciąc od rośliny macierzystej [https://poradnikogrodniczy.pl/dracena-pielegnacja-przesadzanie-rozmnazanie-odmiany.php].
Ten wpis czytano 1455 razy.
Odsłon: 763728
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ, chciałabym podzielić się wiedzą, którą przekazali mi moi wykładowcy.
<< Grudzień 2019 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
zobacz wszystkie wpisy »