Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Jak uspokoić kotkę w rui
3

Jak uspokoić kotkę w rui

Ruja to okres płodności u samić ssaków łozyskowych, pokrywa sie z owulacją (jajeczkowaniem), ruja ma kilka etapów: faza przedrujowa (proestrus) polega na przekrwieniu pochwy i wydzielaniu zawierającej feromony wydzieliny, feromony wabia samce, to substancje zapachowe, które docierają do obszarów w mózgu odpowiedzilanych za popęd płciowy. Samiec dostaje informację o gotowości samicy do rozrodu, dojrzewaja u niej pęcherzyki Graffa. Estrus, czyli ruja właściwa, czyli zdolnośc samicy do rozrodu, jest owulacja, czyli uwolnienie oocytów z pęcherzyków Grafa do bańki jajowodu, u kotek owulacja jest prowokowana kopulacja na zasadzie sprzężenia zwrotnego, podraznienia zakończeń nerwowych w pochwie aktywuje podzwgórze do wydzielania gonadoliberyny GnRH, która stymuluje przysadkę do wydzielania gonadotropin, one wpływają na hormonalną regulację owulacji, wydzielina staje się śluzowa, znikaja śladuy krwi obecne w proestrus. Metestrus, faza porujowa, kiedy tworzą się ciałak żółte, następuje wyrzut progesteronu, towarzyszy to zapłodnieniu i ciąży, anestrus, to brak aktywności jajników, okres spoczynku, nastepuje gdy nie dojdzie do zapłodnienia.
Ruja u kotek zaczyna się w lutym i trwa do końca marca, apogeum przypada na marzec, w fazie proestrus kotka wytwarza wabiące samców feromony, czuje gotowośc do kopulacji, więc nawołuje kocury, jest wtedy pobudzona, miauczy, gdy nie chcemy kociąt można ją zaszczepić lub podawać jej co tydzień tabletki antykoncepcyjne, które wycisza ruję (wszystkie zjawiska zachodżące w czasie rui są zalezne od cyklicznego wydzielania hormonów plciowych, jak u kobiety). mozna ją wysterylizować, można sprowadzić jej kocura, gdy jest niewychodząca. Kotki wychodzące będa kopulować ze wszystkimi kocurami z okolicy, ona chce mieć dzieci i je ochronic, kocur chce przekazać swoje geny, w tym celu jest gotowy zjeść miot innego ojca, by ochronić młode kotka w czasie rui kopuluje ze wszsytkimi kocurami z okolicy, wtedy one pamiętając akt nie mają pewności czy narodzony kotek jest ich, więc go nie zjedzą. kotka wychodząca nawołuje samców, a oni idą do niej jako do partnerki rozrodczej. Kocury walczą ze sobą, by zdominowac i odstraszyc konkurencję. Też można je wykastrować albo zamknąć na ten czas w domu, można podenerwowanemu kotu niewychodzącemu sprowadzić samicę. A wychodzące koty i kotki warto zamknąć w domu na czas rui. Trzeba zająć im czas, głąskać uspokajająco, bawic się nimi np. sznurkiem, paskiem, sztuczną myszką by się zmęczyły. U jednej kotki ruja trwa ok. 2 tygodni, ale jedne kotki kończa inne zaczynają, w marcu i lutym jest najwięcej kotek w rui, która może pojawić się i w winnych miesiącach, gdy są kocury.
Na miauczącego i chcącego wyjść z domu kota poradzi kocimiętka. Kocimiętka własciwa Nepeta cataria z jasnotowatych Lamiaceae ma naprzeciwległe, krótkoogonkowe, ząbkowane, dołem trójkątne, góą sercowate liście, wargowe, kielichowate kwiaty, białe lub rózowe, dolna warga purpurowo nakrapiana, zebrane w okółki w groniasty kwaitostan, łodyga rozgąłeziona, owoce to gladkie nagie rozłupnie, wydziela koci feromon nepetalakton, który koty uspakaja, sprawia, ze się relaksują, zaczynaja mruczeć, skropienie poduszeczki kota feromonem albo wyciągiem z kocimiętki lub połżenie suszu w torebeczce uspokoi kotka i przytrzyma w domu, warto połączyć efekt zapachowy z głaskaniem i tuleniem. Kocimietka pobudza koty seksualnie, ale będzie to podniecenie nieinwazyjne jako zastępstwo aktu miłosnego, kotek zajmie się ocieraniem o poduszeczkę z woreczek z suszem i przestanie sie interesować płcia przeciwną. Młode kotki moga niereagowac na kocimiętkę ze względu na brak dojrzałości płciowej i wrażliwości na feromony, wrażliwośc jest dziedziczna, to cecha genetyczna są koty odporne i mniej wrażliwe. Mozna kupić u lekarza weterynarii leki uspakajające dla kotów.
Ten wpis czytano 9235 razy.
Otóż zwierzęta kochają mocniej niż ludzie, a to z tego powodu, że u nas emocje sąt łumione poprzez aktywność kory mózgowej, natomiast u zwierząt dominuje układ limbiczny. właśnie delfiny ze względu na rozwój kory mózgowej odczuwaja emocje słabiej niż inne zwierzęta. Miłość nie jest świadomą decyzją, a odruchem. Miłość to także wydzielanie hormonów oksytocyny, prolaktyny, im silniejsza miłość tym więcej danych hormonów. Tak więc akt miłosny jak najbardziej tutaj pasuje :) Pozdrawiam serdecznie :) Wywższanie delfinów krzywdzi Psy, Koty, Szympansy i Krukowate :)
Asiunia - Środa, 13 Marzec 2019 20:20
Dziekuje za pieknego gifa:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Wtorek, 23 Luty 2016 10:23
kot-i-kicia-ruchomy-obrazek-0583 +++
Bogdan Golus - Wtorek, 23 Luty 2016 07:48
Odsłon: 894197
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ.
<< Listopad 2020 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
zobacz wszystkie wpisy »