Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Kilka pojęć związanych z wulkanizmiem
4

Kilka pojęć związanych z wulkanizmiem

Erupcja freatyczna, czyli erupcja pary wodnej spowodowana kontaktem wody z parą wodną, dotyczą podwodnych wulkanów oraz tych wulkanów, których kratery stanowią jeziora, w kontakcie z magmą rosnie temperatura wody, jej ciśnienie, w końcu para uchodzi na zewnątrz formułując kształt grzyba, para zawiera też materiał piroklastyczny, zaleznie od wielkości zbiornika wodnego i ilości wody różna jest ilośc pary wodnej, której temperatura sięga ponad 100 stopni. Taka temperatura niszczy wszystko w okolicy zasięgu erupcji pary, podczas takiej erupcji powstają maary, czyli wyrwane przez parę zagłebienia w ziemi przypominające lejki. Maar może gromadzić wodę i zmienić się w jezioro maarowe.  Ciekawostka-czlowiek jest w stanie przeżyc kontakt z temperutą pary 100 st. C i niższą taka temperatura panująe w saunie. a sam czas trwania fali pary w takiej temperaturze trwa krótko i temperatura spada wraz z odległościa od wulkanu. Dłuższy czas w temperaturze gazu (para wodna to gaz) przekraczającej 100 st. może poparzyć.
Powódź glacjalna/lodowcowa, islandzki-jökulhlaup, angielski-glacier outburst flood, kiedy woda wylewa się z koryta rzeki zalewając sąsiednie tereny, wodę z rzeki zasilają wody powstającew wyniku topnienia lodowców, aktywnośc wulkaniczna m. in. wody hydrotermalne, które podnosząc sie roztapiają lodowiec oraz podnosząca się magma z gorącymi gazami wulkanicznymi, które też topią lód. Lód topniejąc spływa zasilając rzeki, zalewając doliny rzeczne i dalsze tereny, woda płynie w korytach i z góry na dół pod wplywem grawitacji, tak samo wody glacjalne spływają do rzek, które płyną w zagłebieniach, gdy ich za dużo jest powódź, często gdy topnieje wieczna zmarźlina np. w 2010 roku podczas wybuchu wulkanu Eyjafjöll w Islandii do wód spływaja osady z podłoża, gleby, kamyki itd. Takżde odwodnienie jezior zatamowanych przez lodowiec sprzyja powodzi glacjalnej.
Spływ/potop/lawina piroklastyczny, nie jest to spływ lawy, a spływ pyłów wulkanicznych, materiału piroklastycznego i gazów wulkanicznych, który spływa niczym lawina zabierając i paląc wszystko po drodze. Spływ zawiera tez kamienie, okruchy skalne i zabrane materiały, które nie zdąża sie spalić-stopione metale np. z samochodów itd. Lawina osiąga temp. do 1000 st. C, nad nia unosi sie chmura gazów poruszająca się z prędkością 300 km/h. Często jedynym miejscem, gdzie ludzie sa zdolni przeżyc sa dobrze zabezpieczone, podziemne miejsca, jak piwnice, dawne lochy, winiarnie. Wybuch Montagne Pelée na Martynice przeżył więzień, który zatkał mokrymi ubraniami wszelkie dziury w celi.
Lahar czyli spływ popiołowy gdy skraplająca się para wodna powstała w wyniku wybuchu ściąga popioły na ziemię, które plyną wraz z wodą lub roztopiony snieg, który zbiera popioły, powstaje rzeka, która zbiera kamieni, głazy, drzewa, fragmenty budynków, porusza się z prędkością 100 km.h, nie ma dużej temperatury, ale jest niebiezpieczna ze względu na prędkość i niesione materiały, często duże i ciężkie. Porywa też zywe organizmy.
Wahania pogody, pyły i para wodna ograniczają dostęp promieni slonecznych do Ziemi, problem lokalny, ale chmury pyłu mogą przelecieć w inne miejsce, takie zablokowanie promieni slonecznch obniża temperaturę powietrza, ogranicza lub blokuje syntezę witaminy D, para wodna z czasem się skrapla powodując opady, równice temperatur powodują wyładowania atmosferyczne, burze, gwałtowne wiatry spowodowane róznicą cisnień, ochłodzenie temperatury powietrza, generalnie wulkany zmieniaja pogode na niekorzyść. 
Dlaczego wulkanom towarzyszą pioruny-róznica temperatur pomiędzy powietrzem a gazami wulkanicznymi i parą wodną powoduje pioruny, para wodna ochladzając się skrapla się i powstają chmury burzowe, także naładowane cząsteczki pyłu powodują wyładowania elektryczne.
Ten wpis czytano 704 razy.
Dziekuje za piekny wulkanik:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Poniedziałek, 02 Maj 2016 18:35
wulkan-ruchomy-obrazek-0007
.Kamil - Poniedziałek, 02 Maj 2016 18:29
Dziekuję za piekny wulkanik:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Czwartek, 28 Kwiecień 2016 20:41
wulkan-ruchomy-obrazek-0013 +++
Bogdan Golus - Czwartek, 28 Kwiecień 2016 07:39
Odsłon: 730169
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ, chciałabym podzielić się wiedzą, którą przekazali mi moi wykładowcy.
<< Wrzesień 2019 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
zobacz wszystkie wpisy »