Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Motyle dzienne Polski
3

Motyle dzienne Polski

Niepylak apollo Parnassius apollo szare skrzydła tylnie w pomarańczowe, przednie w czarno, czarno otoczone oka, otacza je szara opaska w jaśniejsze plamy, wąski tułów i odwłok.
Niepylak mnemozyna Parnassius mnemosyne gruby, szary owłosiony odwłok i tułów, skrzydła białe, na przednim są 2 czarne plamy i mają szare brzegi.
Paź królowej Papilio machaon tylne skrzydła żółte z czarną opaską na końcu w niebieskie kropki, przednie żółte, czarno obrzeżone, z przodu mają czarne plamy.
Paź żeglarz, żeglarek Iphiclides podalirius żółte skrzydła w czarne, podłużne pasy, cienkie ciało.
Białawiec rukiewnik Pontia daplidice samiectylnie skrzydła z wierzchu są białe w zlane ielone plamy, od spodu zielone w białe plamy, przednie od spodu i z wierzchu białe w zielone plamy, samica szare skrzydła tylne w białe plamy i białe przednie w szere palmy.
Bielinek bryonie Pieris bryoniae samiec ma szarobiałe skrzydłą w brązowe żyłki, samica ma żółte tylnie skrzydła i gęstsze użyłkowanie.
Bielinek bytomkowiec Pieris napi spód skrzydeł zielonobiały ma brązowe żyłki, wierzch biały, samiec ma 1 plamke, samiczka 2.
Bielinek kapustnik Pieris brassicae wierzch skrzydęł biały, samica ma 2 brazowe plamki na wierzchu przedniego skrzydła, spód ma 1 plamke, przednie skryzdłą maja beżową opaskę.
Bielinek rzepnik Pieris rapae skrzydłą białę, spód tylnego skrzydła żółty, przedniego biały, samiec ma 1 ciemną plamkę na wierzchu przedniego skrzydła, samica 2.
Listkowiec cytrynek Gonepteryx rhamni przednie skrzydło zaostrzone, samiec ma żółte skrzydłą, samica zielone, skrzydłą mają pomarańczowe plamy.
Niestrzęp głogowiec Aporia crataegi białę skrzydła z czarnymi zyłkami.
Szlaczkoń erate Colias erate żółte skrzydła, mają czarną obwódkę, przednie mają po brązowej plamce, tylne po pomarańczowej.
Szlaczkoń południowiec Colias alfacariensis żółte skrzydła z brązową obwódką i brązowo obwiedzionymi plamkami.
Szlaczkoń siarecznik Colias hyale żółe skrzydła, na końcach mają brązowe obwódki, przednie skrzydła maja brązową plamkę, tylne pomarąńczową.
Szlaczkoń sylwetnik Colias crocea samiec ma pomarańczowe, brązowe na końcach skrzydła, tylnie jest z przodu pomarańczowe, potem brązowe, potem białe, przednie ma brazową plamke, tylnie pomarańczową. samica ma żółte skrzydła, brązowo obwiedzione, na brzegach rząd żóławych plamek, przednie ma brązową plamke, tylnie szarawe pomarańczową.
Szlaczkoń szafraniec Colias myrmidone on pomarańczowe, brązowo obwiedzione skrzydła, tył tylnego żółty, przednie am brązowa plamkę, samica żółta, tylne skrzydło ciemniejsze z żółtą opaską, oba mają brązowe końce, przednie ma brązową plamkę, tylne żółtą.
Szlaczkoń torfofiec Colias palaeno samiec ma skrzydła cytrynowe, spód zółty, brzegi brązowe, przednie maja brązową plamkę, tylne jasną, samica ma szarawy wierzch brązowo zakończonych skrzydeł, przednie mają brązową plamkę, tylne białą.
Wietek gorczycznik Leptidea sinapis szarobiałe skrzydełka, koniec przedniego brązowy, samica jasniejsza, brzegi skrzdeł szare.
Wietek morsei Leptidea morsei białe, brązowo plamiste skrzydła, ona ma lekko zielonkawy odcień skrzydełek, on ma szary koniec przedniego skrzydła.
Wietek Reala Leptidea reali białe skrzydła, ciemna duże plama i 2 małe kreski na końcu przedniego skrzydła.
Zorzynek rzeżuchowiec Anthocharis cardamines spód skrzydeł biały w zielonobrązowe plamy, wierzch biały, samiec ma koniec przedniego skrzydła pomarańczowy, samica szary i po czarnej kropce na środku przedniego skrzydła.
dostojka/perłowiec adype Argynnis adippe ciało i skrzydła pomarańczowobrązowe, na brzegach skrzydeł czekoladowe plamy, w środku brązowe pasy.
Dostojka aglaja /perłowiec aglaja Argynnis aglaja pomarańczowe skrzydłą w brązowe prązki, na końcu rząd brązowych trójkątów, w środku kółek, ciało brązowe.
Dostojka akwilonaris Boloria aquilonaris ciało i nasady skrzydeł brązowe, skrzydła pomarańczowe w czarne prązki, na końcu sa czarne kółka, spód tylnego skrzydła sszaro-biały, przedniego pomarańczowy w czarneplamki.
Dostojka dafne Brenthis daphne spód skrzydeł szarobrązowy, wierzch pomarańczowy w czarne prązki, na końcu rząd czarnych kółek, ciało brązowe.
Dostojka dia Boloria dia pomarańczowe skrzydła w czarne prązki, na końcu rząd czarnych kropek, spód skrzydeł w brązowo-biało-szare plamki.
Dostojka eufrozyna Boloria euphrosyne pomarańczowe skrzydła w brązowe prązki, na końcu rząd brązowych kropek, spód skrzydeł w ceglaste plamy.
Dostojka eunomia Boloria eunomia żółte skrzydla w czarne prązki, rząd czarnych skrzydeł i czarną opaske na końcu w białę trójkąty, spód przednich skrzydeł żółty w czarne prązki, tylnich w zielono-brązowe pasy.
Dostojka ino Brenthis ino brązowa nasada pomarańczowych skrzydeł w czarne prązki i rząd czarnych kropek, spó tylnego skrzydłą pomarańczowo-żółty przedniego pomarańczowy.
Dostojka laodyce Argynnis laodice brązowe nasady pomarańczowych skrzydeł w czarne kropki, spód tylnego skrzydła zielonkawy, od połowy brązowy, przedniego pomarańczowy w czarne kropki.
dostojka latonia Issoria lathonia szara nasada pomarańczowych skrzydeł w czarne kropki, tylne ciemniejsze, spó tylnego pomarańczowy w zielone, pudrowe plamy, przedniego pomarańczowy w czane kropki, tylko koniec jasniejszy w zielone, pudrowe plamy.
Dostojka/perłowiec malinowiec Argynnis paphia samiecpomarąńczowe skrzydła do połowy mają czarne prostokąty, od czarne kołka, połowa tylnego brązowa, samica skrzydła szare w czarne kwadraty od połowy na żółtym tle, spó tylnego skrzydła niebieksozielony, przedniego pomarańczowy w żółte wzory.
Dostojka niobe Argynnis niobe brązowa nasada pomarańczowych skrzydeł, do połowy czarne pasy, od czarne kropki, czarnobiała opaska na końcu, tylne skrzydło pomarańćzowe w jasniejsze i żółte plamy, przednie jak na wierzchu.
Dostojka pales Boloria pales pomarańczowe skrzydła w czarne prązki i kropki na końcu, nasada brązowa, tylne skrzydło do połowy brązowe, tylne skrzdła na spodzie w brązowe, białe i żółte plamy.
Dostojka pandora Argynnis pandora brazowe, opalizujące na zielono nasady skrzydeł, pomarańćzowe skrzydła w czarne plamy i kropki, tylne ma w środku czarną opaseczkę oddzielająca pole z kropkami, zielone skrzydłą na spodzie z białą plamka i opaseczką.
Dostojka selene Boloria selene brazowe nasady pomarańczowych skrzydeł, czarne pręgi, dalej kropki, na końcu czarna opaska, spó przedniego skrzydła taki sam jak wierzch, tylnego w żółe, białe i pomarańczowe plamy.
Dostojka titania Boloria titania skrzydłą do połowy brazowe, potem pomarańczowe z brązową opaską i kropkami, od spodu żółte, brazowe, pomarańczowe pasy na tylnym skrzydle.
Mieniak strużnik Apatura ilia samiec niebieskie skryzdła z brązową opaską, rdzawymi plamkami w rządku, samica pomarańczowa w brązowe i niebieskie pasy, żółty spód skrzydeł w białe i brązowe plamy.
Mieniak tęczowiec Apatura iris szary spód skrzydeł w brązową plame w białe plamy i ciemne oko, on skrzydła niebieskie w białe i ciemne oka, ona ciemniejsza w białą opaskę na skrzydle.
Pasyn debrak Neptis sappho czarne skrzydła w białe pasy, spó brązowy w białe pasy.
Pasyn lucylla Neptis rivularis ciemnobrazowe ksrzydła w biały rząd plamek tworzących opaske, spód brązowy w biały pasek z plamek i biało obwiedziony, przednie skrzydło ma kilka rządków białych plamek.
Pokłonnik kamilla Limenitis camilla brązowe skrzydłą w biały pasek i białe plamki na końcach skrzydeł, nasada skrzydeł niebiesko pudrowa, potem pomarańczowa, jasnobrązowa w białe paski i koniec ciemno brązowy, większe i jasniejsze samice.
Pokłonnik osinowiec Limenitis populi niebieskie skrzydła niżej i pomarańczowe wyżej, biały pasek, niebieska otoczka na końcu, wierzch u samca czarny w biały pasek i rząd pomarańczowych plamek na tylnych i białę plamki na przednich skrzydłach, ona brazowa w białea opaskę na obu skrzydłach i rząd pomarańczowych plamek na końcach, nasady brązowe, końce szare.
Przeplatka atalia Melitaea athalia pomarańczowe skryzdła w brązową kratkę, poziome pasy grube, pionowe cienkie, spód skrzydeł w zielono-brązowe plamy z czarnymi pasami.
Przeplatka aurelia Melitaea aurelia brązowe skryzdła w pomarańczowe plamki, spód skrzydeł pomarańczowo-żółty, z opaską z żółtych plam na końcu.
Przeplatka aurinia Euphydryas aurinia brzowe skrzydła w pomarańczowe oka i brązowe pasy, końce skrzydeł pomarańczowe, tylne mają na pomarańczowym tle czarne kropki, ceglasty spód w zielonkawe pasy i rząd czarnych kropek na jednym z nich.
Przeplatka britomartis Melitaea britomartis brazowe pasy na pomarańczowych skrzydłach, spód przedniego pomarańczowy, tylnego białe w zielone i pomarańczowe pasy.
Przeplatka cinksia Melitaea cinxia żółte slkrzydła w brązowe pasy, spód tylnego w niebieskie i pomarańczowe pasy.
Przeplatka diamina Melitaea diamina brązowe skrzydła w żółte kropki, tylnie mają 2 rządki drobnych żółych plamek, spód przedniego pomarańczowy, tylnego w pomarańczowo-pudrowe pasy.
Przeplatka didyma Melitaea didyma pomarańczowe skrzydła w czarne kropki, biało obwiedzione na końcach, białąwy spód w pomarańczowe pasy i czarne, drobne kropeczki.
Przeplatka febe Melitaea phoebe skrzydła w brązowe, żółte i pomarańczowe plamy, białawy spód w zielonkawe pasy i czarne plamki.
Przeplatka maturna Euphydryas maturna pomarańczowe skrzydła w brązowe pasy i jasniejsze plamki, pomarańczowy spód w jasne paski.
Rusałka admirał Vanessa atalanta brązowa nasada skrzydeł, tylnie maja pomarańczową połowe, przednie pomarańczowy pasek, za nim jest czarne pole w białe plamki, spód tylnego skrxydła brązowy w plamki, przedniego czarny w pomarańczowe i białe plamki, koniec zielono-brazowy.
Rusałka ceik Polygonia c-album pomarańczowe skrzydła w czarne plamki, na końcu brązowy pasek z żółtymi kropkami, spód brązowy, jasniej zakończony.
Rusałka drzewoszek Nymphalis xanthomelas pomarańczowe skrzydła, przednie mają czarne plamki, z przodu jest największa, spód czarny z brazowym paskiem.
Rusałka kratkowiec Araschnia levana wiosną nasada skrzydeł czarna, od środka pomarańczowe w czarne, coraz mniejsze plamki, na przednim białe plamki, latem czarne w kremowe paski, przednie ma kremowe kropki, spód brązowy w jasniejszy pasek.
Rusałka laik Nymphalis vaualbum brązowa nasada pomarańczowych skrzydeł w czarne plamy, po białej kropce z przodu każdego skrzydła, spód szary w plamki.
Rusałka osetnik Vanessa cardui pomarańczowe skrzydła, przednie ma czarne plamki i czarny koniec, tylne, czarne plamki, koniec przedniego czarny w białe plamki, spód brązowy w białe i czarne plamy, ma czarne, biało obwiedzione oka.
Rusałka pawik Inachis io brązowa nasada pomarańczowych skrzydeł, na każdym niebieskie czarno i żółto otoczone oka, na tylnym mają białą i czarną plamkę od strony tułowia, na przednim purpurowe oka żółto otoczone, z niebieską plmą od zewnątrz, czarne brzegi przednich skrzydeł, wszystkie skrzydła brązowo otoczone, spód brazowy w plamki.
Rusałka pokrzywnik Aglais urticae brazowa nasada pomarańczowych skrzydeł, przednie w żółto-czarne plamki, oba brązowo otoczone, na brązowym tle niebieskie plamki, czarny spód w brązowa plame.
Rusałka wierzbowiec Nymphalis polychloros pomarańczowe, czarno otoczone skrzydła przednie ma czarne plamki i żółte na brzegu, spód w brązow-czarne pasy.
Rusałka żałobnik Nymphalis antiopa ciemno brązowe skrzydła z beżowa obwódką i rzędem niebieskich kropeczek, czarny spód z beżową obwódką.
Górówka boruta Erebia ligea brązowe skrzydła, pomarańczowa opaska na końcach z czarnymi okami, koniec biały, spód skrzydła przedniego taki sam jak wierzch, tylnego brązowy z białą plamą, koniec to jasna opaska z czarnymi okami obwiedzionymi na pomarańczowo.
Góowka epifron Erebia epiphron brązowe skrzydła z jasniejszą opaską, w środku pomarańczową z rzędem czarnych ok, spód brazowy z pomarańczowym nalotem.
Górowka euriala Erebia euryale brązowe skrzydłą w pomarańczową opaskę z plamek z brązowymi okami, na spodzie tylne skrzydło brązowe z białą plamką, przednie brązowe z pomarańczową opaską z okami.
Górówka farte Erebia pharte brązowe skrzydła z rzędem pomarańczowych plamek, spód brązowy z rzędem pomarańczowych plamek.
Górówka gorge Erebia gorge brązowe skrzydła z jasniejszym paskiem na nim są 2 ciemne oka, spód skrzydełek czarny.
Górowka manto Erebia manto brązowe skrzydłą z pomarąńczowym rzędem plamek, spód brązowy z pomarańczowymi opaskami.
Górówka medea Erebia aethiops czarne skrzydła pomarańczowa opaska z białymi, czarno obwiedzionymi okami, końce białe, brązowy spód, przednie skrzydło jak na wierzchu tylne ma bezowy pasek.
Górówka meduza Erebia medusa brązowe skrzydła, rząd pomarańczowych plamek z czarnymi okami, 2 pierwsze na przednim skrzydle maja białe środki, brązowy spód, pomarańczowa opaska z plamek w środku czarne oka z białymi środkami.
Górówka pandroza Erebia pandrose brązowe skrzydła jasniejsza opaska z czarnymi okami, spó tylnego skrzydła jasniejsz niż przedniego, oba brązowe.
Górówka pronoe Erebia pronoe brazowe skryzdła z rzędami pomarańczowych plamek, w nimi sa oka, 2 pierwsze mają białe środki.
Górówka sudecka Erebia sudetica brązowe skrzydła z pomarańczową opaska, spó taki sam jak wierzch.
Mszarnik jutta Oeneis jutta brazowe skrzydła, czarne, jasno brązowo obwiedzione oka, spód brązowy w czarne oka.
Osadnik egeria Pararge aegeria brazowe skrzydła w kremowe plamki, tylne mają mniej plamek za to rzad czarnych, kremowo obwiedzionych ok, przednie mają 1 takie oko, spód tylnych brazowy z małymi oczkami, przednich brązowy w kremowe plamy.
Osadnik kostrzewiec Lasiommata maera brązowe ksrzydła z pomarańczowymi plamami, z czarnymi kropkami, tylne skrzydła mają białe środki na czarnych oko, przednie 1 oko z białym środkiem, spód szary, tylne ma czarne podłużne paski do połowy, przód czarne oka.
Osadnik megera Lasiommata megera brazowe skrzydła, tylne mają pomarańczowe oka z czarnymi i białymi środkami, przednie 1 oko i pomarańczową plamę, spód tylnego szary w zielone zygzaki, przednie zóławe w czarne zygzaki i oka.
Osadnik petropolitana Lasiommata petropolitana brązowe skrzydła, pomarańczowe plamy, tylne mają 3 czarne oka z białymi środkami, przednie 1, spód tylnego szary z 1 okiem z zygzakami, przedniego szary z pomarańczowa plamą i czarnym, kremowo obwiedzionym okiem z białą plamką w środku.
Osadnik wielkooki Lopinga achine skrzydła brązowe w czarne, brązowo otoczone oka, spód brązowy w czarne, brązowo-bezowo otoczone oka z białymi środkami, oka są na jasniejszym pasku.
Polowiec szachownica Melanargia galathea skrzydłą w czarnobiałe kwadraty, spód kremowy, beżowe, brazowo obwiedzione plamki, na przednim brazowe plamy.
Przestrojnik jurtina Maniola jurtina brązowe skrzydła, przednie w pomarańczową plamę i czarne oko z białym środkiem, spód tylne brązowe z jasniejsza opaską z dwoma kropkami, przednie z pomarańczowym środkiem, ciemniejsyzm końcem i czarnym okiem.
Przestrojnik likaon Hyponephele lycaon czarna nasada brązowych skrzydeł, przednie maja jasniejsza plame i czarne, pomarąńczowo obwiedzione oko, spód szar z jasniejsż aopaska, przednie ma pomarańczowa plamę i czarne oka z białymi środkami.
Przestrojnik titonus Pyronia tithonus pomarańczowe skrzydła z brazowymi końcami i nasafdami, przednie ma czarne oko z 2 białymi plamkami w środku, przednie ma brazowa plamę w środku, spód tylnego brązowy w zielone plamki na końcu, przedniego brazowy z czarnym okiem z 2 białymi plamkami w środku i czarnym końcem.
Przestrojnik trawnik Aphantopus hyperantus skrzydła brazowe tylne ma czarne oka z brązowymi środkami, spód brazowy w czarne oka z bezowymi środkami i obwódkami.
Skalnik alcyona Hipparchia alcyone skrzydła ciemno brązowe z beżową opaską, od spodu czarne z szarą opaska na środku.
Skalnik bryzeida Chazara briseis brązowe skrzydła, tylne ma jaśniejszy pasek, przednie rząd białych pasków i czarne oko z przodu, spód szary w szare pasy, czarne plamki.
Skalnik prozerpina Brintesia circe czarne skrzydła z rzędem białych plamek i czarnym okiem z przodu, spód szary w białe pasy i czarne oko.
Skalnik driada Minois dryas brazowe skrzydła, tylne ma 1 oko, przednie 2, oka czarne z białymi środkami, spód brązowy, jasny z jasniejszą opaską, przednie z czarnym okiem z białym środkiem.
Skalnik semele Hipparchia semele brązowe skrzydła, tylne ma jasną opaske i 1 czarne oko, przednie ma 2 czarne oka brązowo otoczone z białymi środkami, spód szary w brązowe opaski i z czarnym okiem.
Skalnik statilinus Hipparchia statilinus skrzydła brązowe, przednie jaśniejsze, ma jasną opaskę z czarnymi okami z białymi środkami, ma brazowe opaski, spód szary ma brązowe opaski i czarne, brazowo otoczone oko z białym środkiem.
Strzępotek edypus Coenonympha oedippus brązowe skrzydła, tylne z małym oczkiem, spód brązowy, tylne z czarnymi, brązowo otoczonymi okami z białymi środkami.
Strzępotek glicerion Coenonympha glycerion on tylne skrzydło ciemniejsze, przednie jasniejsze z ciemną opaska na końcu, oba brązowe, ona tylne brązowe z przodu, szare z tyłu, przednie brazowo-żółe, szaro otoczone, tylne ma 3 białę oka z czarnymi środkami, spód brązowy z czarnymi okami z białymi otoczkami i środkami i brazowym paskiem.
Strzepotek hero Coenonympha hero brazowe skrzydła, tylne maja jasne oka z brazoymi środkami, spód brązowy ma biała opaskę z nią rząd pomarańczowych plamek z czarnymi okami z białymi środkami.
Strzępotek perełkowiec Coenonympha arcania on brazowe skrzydła, tyln ma jsny pasek i 4 czarne oka z białymi środkami, przednie białą smużkę i 1 czarne oczko, ona brązowe skrzydła, przednie ma pomarańczowy środek, spód brązowy tylne biały pasek, pomarańczowe oka z białymi obwódkami i środkami, mają czarne kołka, przednie z białą smużką i czarnym pomarańćzowo otocoznym okiem z białym środkiem, ona ma spód brązowy.
Strzepotek ruczajnik Coenonympha pamphilus pomarańczowobrązowe, szaro otoczone skrzydła, samiec ma wyraźniejszą czarną kropkę z przodu, spód przedniego pomarąńczowobrazowy z czarnym okiem z bialym środkiem, tylnego szary z białym paseczkiem.
Strzępotek soplaczek Coenonympha tullia skrzydło tylne szare w szare plamy, przednie pomarańczowe, szaro obrzezone z czarnym, bezowo otoczonym okiem z białym środkiem, spód tylnego szary z jasniejszym paskiem, przedniego brazowopomarańczowy, szaro otoczony z czarnym bezowo otoczonym okiem i białym środkiem.
Czerwończyk dukacik Lycaena virgaureae samiec ma czerwone, czarno otoczone skrzydła, samica pomarańczowe w kropki, spód brązowy w czarne i białe kropki.
Czerwończyk fioletek Lycaena helle samiec tylne skrzydła czarne, pomarańczowo otoczone, przednie pomarańczowe, czarno otoczone w czarne kropki, samica czarne skrzydłą z opalizującymi na niebiesko środkami, na przednim widać pomarańczowe pole z kropkami, spód brązowy z pomarańczowymi plamami.
Czerwończyk nieparek Lycaena dispar samiec pomarańczowe, czarno otoczone skrzydła z czarna plamką, samica jasno pomarańczowe, czarno i biało otoczone skrzydła w czarne oka, spód przedniego pomarańczowy w białe oka z czarnymi środkami, tylnego niebieski w białe oka z czarnymi srodkami, na końcu pomarańczowa opaska z 2 rzędami czarnych kropek.
Czerwończyk płomieniec Lycaena hippothoe samiec skrzydła pomarańczowe, czarno otoczone, połowa tylnego czarna, samica brazowe skrzydła, przednie ma pomarańczowy środek w czarne plamy i pomarąńczowa opaskę w czarne kropki na końcu, spód przedniego pomarąńczowy w białe plamy z czarnymi srodkami, tylnego pudrowo niebieski w czarne, biało otoczone plamki.
Czerwończyk uroczek Lycaena tityrus samiec szare skrzydłą w czarne plamy, samica jasna brazowe skrzydła, środek przedniego i opaska na końcu tylnego pomarańczowa w czarne plamki, ciemna brązowe skrzydła w ciemne plamki z pomarąńczowymi opaskami na końcach, spód jasnopomarąńczowy w czarne, biało otoczone u nasady oka, na końcach pomarąńczowe plamy z czarnymi biegunami.
Czerwończyk zamgleniec Lycaena alciphron samiec bezowe skrzydła, przednie ma niebieski połysk, tylne pomarańczowy środek, brazowe żyłki, samica brazowe skrzydła, na tylnym na końcu pomarańczowa opaska, na przednim brazowe plamki, spód niebieskawy w czarne kropki, pomarąńczowa plama na przednim.
Czerwończyk żarek Lycaena phlaeas samiec tylne skrzydłą czarne z pomarąńczowym paskiem na końcu, przednie pomarańczowe w czarne kropki z czarnym paksiem na końcu i fioletową nasadą, samica przednie skrzydło pomarąńczowe, brązowo otoczone, ma czarne plamki, tylne brązowe z pomarąńczowym paskiem na końcu, spó brązowy, cały środek przedniego pomarąńczowy w czarne kropki.
Modraszek adonis Lysandra bellargus samiec niebieski, samica brążowa w ciemne plamki, spód przedniego szary, tylnego brazowy w białe oka z czarnymi środkami.
Modraszek agestis Aricia agestis brązowe skrzydła z rzędem pomarąńczowych plamek na końcu, szarobezowy spód w białe, oka z czarnymi środkami i białą opaską na końcu.
Modraszek alcetas Cupido alcetas samiec niebieski, samica kremowa w czarne kropki, spód błękitnobiały w czarne kropki.
Modraszek aleksis Glaucopsyche alexis samiec niebieski, skrzydła szaro otoczone, samica brązowa, skrzydłą mogą mieć niebieskie środki, spód biały, czarne kropki na końcu, nasada niebieska.
Modraszek alkon Phengaris alcon samiec niebieksi, skrzydłą szaro otoczone, smaica brązowa, sroek skrzydeł może być niebieski spód bezowy w białe oka z czarnymi środkami.
Modraszek amandus Polyommatus amandus samiec niebieski skrzydłą biało otoczone, samica brązowa, tylne skrzydło ma rząd pomarąńczowych plamek, przednie nieznaczną długa, pomarańczową plamkę, spód szary w białe oka z czarnymi środkami, niebieska nasada na końcu rząd pomarąńczowych figur.
Modraszek argiades Cupido argiades samiec fioletowoniebieski, skrzydła brązowo otoczone, samica brązowa z niebieskim nalotem, biało otoczone skrzydła, spód niebieskawy w czarne kropki, tylne skryzdło ma pomarąńczową plamkę, na końcach brązowy pasek.
Modraszek argus Plebeius argus samiec niebieski, skrzydła brązowo otoczone, spód niebieskawy, ansada niebieska, czarne, biało otoczone oka, pomarąńczowe trójkaty na końcu, samica brązowa, pomarąńczowe trójkąty w rządku na końću skrzydeł, spód brazowy w białe oka z czarnymi środkami, na końcu rząd pomarańczowych trójkątów.
Modraszek arion Maculinea arion niebieskie, czarno otoczone skrzydła, przednie w ciemne plamy, spóbrązowy w brązowe, biało otoczone oka z niebieską nasadą.
Modraszek artakserkses Aricia artaxerxes brązowe, biało otoczone skrzydła, na końcach rząd pomarańczowych trójkątów, spód brązowy koniec w czarne, biało otoczone oka, pomarańczowy plamy na jasniejszym końcu.
Modraszek bagniczek Plebejus optilete samiec fioletowe, czarno obwiedzione skrzydła, samica szarogranatowe, spód niebieski w białe oka z czarnymi środkami, pomarańczowa kropka na tylnym skrzydle.
Modraszke baton Pseudophilotes baton samiec niebieski skrzydła brązowo i biało obwiedzione, samica brązowa, skrzydła biało obwiedzione z niebieskimi środkami, spód niebieskawy w czarne kropki, rząd pomarąńczowych plamek na tylnym.
Modraszek blady Cupido decolorata samiec szaroniebieski, biało i brązowo otoczony, samica brązowa, biało otoczona, spód niebieski, rząd czarnych, biało otoczonych ok, na końcu szare paski.
Modraszek dafnid Polyommatus daphnis samiec błękitny, samica brązowa, spód bezowy w czarne, biało otoczone oka.
Modraszek damon Polyommatus damon samiec błękitny z brazowym i białym obwodem, samica brazowa, kremowo otoczona, spód brazowy w baiłe oka z czarnymi środkami, przez środek tylnego skrzydła biegnie białą pręga.
Modraszek dorylas Polyommatus dorylas samiec niebieski, brązowo otoczony, samica brązowa z 3 pomarańczowymi plamkami na tylnym skrzydle i 1 na przednim, brazowy spód z rzędem pomarańćzowych plamek na końcu i czarnymi, biało otoczonymi okami od połowy.
Modraszek eros Polyommatus eros skrzydłą samca błękitne z szarą obwódka, samicy brązowe w ciemniejsze kropki, spód błekitno pudrowy w czarne, biało otoczone oka i brazowe plamki.
Modraszek eumedon Aricia eumedon brązowe, biało otocozne skrzydła, spód brązowy w czarne, biało otoczone oka, rząd pomarańćzowych trójkątów na końcach skrzydeł, czarnych plamek i niebieska otoczka.
Modraszek gniady Polyommatus ripartii on bezowy w brązowe plamki, ona brązowa biało otoczona, spód brązowy w czarne, biało otoczone oka.
Modraszek malczyk Cupido minimus brązowe, biało otoczone skrzydła, szary spó w czarne kropki.
Modraszek nausitous Phengaris nausithous brazowe skrzydła w czarne kropki, spód brązowy w czarne biało otoczone oka.
Modraszek Rebela Phengaris rebeli on niebieskie skrzydła z szarą otoczka, ona brązowa w ciemniejsze plamki, spód przedni brązowy, tylni niebieski, oba w czarne, biało otoczone oka.
Modraszek srebroplamek Plebejus argyrognomon samiec błekitne skrzydła, samica brązowe, spód błękitny w czarne oka z białymi otoczkami.
Modraszek telejus Phengaris teleius niebieskie skrzydłą z szara otoczką, spód brązowy w czarne oka biało otoczone.
Mpdraszek idas Plebejus idas on niebieski brzegi skrzydeł brązowe, ona brazowa w czarne kropki, rząd pomarąńczowych plamek na końcu skrzydeł, spód bezowy w czarne, biało otoczone oka.
Modraszek ikar Polyommatus icarus samiec fioletowoniebieskie skrzydła, samica brązowe, nasady niebieskie, ceglaste kropki na końcu, spód brązowawy z niebieską nasadą, rzędem pomarańczowych plamek, w czarne oka otoczone biała otoczką.
Modraszek korydon Polyommatus coridon on skrzydła niebieskie, biało i brazowo otoczone, ona brązowe, tylnie mają oapskę z pomarańczowych kół, spód tylne pomarańczowe, w czarne, biało otoczone oka, przednie niebieskie w czarne, biało otoczone oka.
Modraszek lazurek Polyommatus icarus on niebieski, ona brązowa ma pomaraczowe oka, spód brazowy w czarne, biało otoczone oka.
Modraszek orion Scolitantides orion on niebieski, czarne opaski i kropki na końćach skrzydeł, ona brązowa w ciemniejsze kropki, spód białokremowy w czarne oka, pomarańczowy pasek na tynym skrzydle.
Modraszek semiartus Polyommatus semiargus samiec niebieski, biało i brazowo otoczony, samica brązowa, spód bezowy w rząd białych ok z czarnymi środkami.
Modraszek wieszczek Celastrina argiolus samiec niebieski, brzegi skrzydeł granatowe, samica brazowa, spód niebieski w czarne poprzeczne plamki.
Modraszek wikrama Pseudophilotes vicrama samiec ma skrzydła niebiesko-fioletowe, samica bezowa w czarne kropki, rząd pomarańczowych kropek z czarnymi biegunami na końcu tylnego, spód niebieskawy w czarne plamki, rząd pomarańczowych kropek z czarnymi biegunami na końcu tylnego.
Modrogończyk wędrowiec Syntarucus pirithous samiec niebieski, granatowa nasada skrzydeł, brązowy obwód, samica brazowa, spód beżowy w brązowe plamy.
Modrogończyk białopregi Lampides boeticus on niebieskofioletowy, ona brazowa, spód brązowy w ciemniejsze i bezowe pasy.
Pazik brzozowiec Thecla betulae on brazowy, ona ciemno brazowa z pomarąńczowym, grubym pasem na przednim skrzydle, spód bezowy w szare paseczki.
Pazik dębowiec Neozephyrus quercus on fioletowy, ona brązowa z niebieską plama na rpzednim skrzydle, spód brązowy, pomarąńczowe oko z czarnym środkiem na tylnym skrzydle z tyłu.
Ogończyk akacjowiec Satyrium acaciae on ciemno brązowy, ona jasno brązowa z rządkiem białych plamek na końcu tylnego skrzydła, spód brazowy z paseczkiem białych paseczków i rządkiem pomarąńczowych ok z czarnymi biegunami na tylnym skrzydle.
Ogończyk ostrokrzewowiec Satyrium ilicis oboje brązowi, ona ma pomarąńczową plame na przdnim skrzydle, spód brazowy z rządkiem baiłyhc paseczków i pomarąńczowych ok na końcu.
Ogończyk sliwowiec Satyrium pruni on bezowy z białymi paseczkami w rządku i rządkiem pomarąńczowych, czarnobiegunowych ok na końcach skrzydeł, ona brązowa z pomarąńczowymi plamami na skryzdłach, spód brazowy w białę paseczki i pomarańczowe oka z czanrymi biegunami na brzegu tylnego skrzydła.
Ogończyk tarninowiec Satyrium spini brazowe skrzydła, spód brązowy, ma białe paseczki na środku, pomarąńczowe oka wyraźne na tylnim skrzydle, niewyraźne na przednim, koniec tylnego skrzydła niebieski.
Ogończyk wiązowiec Satyrium w-album skrzydła brazowe, spód ma rząd pomarąńczowych ok z czarnymi biegunami zlanych w pasek na tylnim skrzydle.
Zielenczyk ostrężynowiec Callophrys rubi on zielone skrzydła z beżową plamą z tyłu przedniego, ona brązowa, spód zielony, brazowa plama z tyłu przedniego skrzydła.
Karłątek akteon Thymelicus acteon żółtobrązowe, ciamno otoczone skrzydła, spó taki sam.
Karłątek ceglasty Thymelicus sylvestris pomarańczowe, brązowo otoczone skrzydła.
Karłątek klinek Hesperia comma pomarańczowa nasada brązowych slrzydeł w pomarańczowe plamki, spód taki sam.
Karłątek kniejnik Ochlodes venatus brązowe skrzydła w pomarąńczowe plamy, masywne owłosione, brązowe ciało, spód brązowy z pomarąńcozwym nalotem i białymi plamami.
Karłątek tarninowy Thymelicus lineola brazwe skrzydłą z pomarańczowym nalotem, spód brązowoszary.
Kosternik leśniak Carterocephalus silvicola żółte, brazowo otoczone skrzydła w czarne trójkąty, spód w żółte, brązowawe i bezowe plamki.
Kosternik palemon Carterocephalus palaemon żółtobrązowa brazowych nasada skrzydeł w żółte plamy, spód brązowy w beżowe plamy z jasniejszym paskiem na końcu.
Rojnik morfeusz Heteropterus morpheus on brązowy, żółte plamy z przodu przedniego skrzydła, ona przednie skrzydło brązowe, zółto otoczone, tylne żółe w żółtawe, brązowo otoczone plamy, spód żóły w żółtawe brązowo otoczone plamy.
Warcabnik szantowiec Carcharodus floccifera brazowe, szaro otoczone skrzydła w brązowe, ciemniejsze plamy, spód brązowy w brązowe plamy.
Warcabnik ślazowiec Carcharodus alceae szare, ciemno brązowe i jasniejsze plamy na skrzydłąch, żółte plamki na końcu tylnego, spód w szare, żółe i zielone plamki.
Powszelatek brutanek Erynnis tages tylne skrzydło brązowe, przednie w jasno brazowe, odblaskowe plamy, spód brązowy w beżowe kropki.  
Powszelatek alweus Erynnis tages brazowe skrzydła, tylne ma jasniejsze plamy, przednie białę kropki, spód brązowy.
Powszelatek armorykański Pyrgus armoricanus brązowe, bezowo otoczone skrzydła w bezowe kropki, spód szary w brązowe plamy.
Powszelatek chabrowiec Pyrgus carthami brazowe skrzydła, od połowy maja białe kropki, otacza je rząd białych plamek, szary spód z pomarąńcozwymi pasami.
Powszelatek malwowiec Pyrgus malvae rdzawobrzowe skrzydła w białe plamy, spód w szaro-brązowe plamy.
Powszelatek sertor Spialia sertorius brazowe skrzydła w białe plamy otoczone rzędem białych plamek, spód biały w rdzawe plamy, szaro otoczone skrzydła na spodzie.
Powszelatek sierpikowiec Pyrgus serratulae on brązowe skrzydła w rzadkie białe kropki otoczone rzędem białych kropek, ona przednie ksryzdłą brązowe w białe plamy, tylne w kremowo-brązowe pasy, spód kremowy, szaro otoczony, na kremowym tle są brązowe plamy.
Wielena plamowstęg Hamearis lucina brazowe skrzydłą w pomarąńczowe plamy, spód zielonobrązowy, w białe plamy u nasady, żółe na końcu.
Ten wpis czytano 7973 razy.
Nie dam rady sfotografować wszystkich motyli w Polsce, musiałabym nic innego nie robić, a zajęłoby to sporo czasu, nie chcę kopiować cudzych zdjęć:)
Asiunia - Niedziela, 20 Kwiecień 2014 10:15
Dziękuję za miłę słowa:)
Asiunia - Poniedziałek, 31 Marzec 2014 20:27
Ciekawy wpis, przydatne informacje do identyfikacji gatunków.
Bogdan Golus - Niedziela, 30 Marzec 2014 12:11
Odsłon: 894160
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ.
<< Listopad 2020 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
zobacz wszystkie wpisy »