Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   mowa zwierząt
2

mowa zwierząt

Każdy organizm porozumiewa się ze sobą, podstawowy język wszystkich organzimów to język chemiczny, każdy organizm wydziela substancje zmieniające ekspresje genów, wpływające na emocje. Jednak zwierzęta mają system dźwieków określające ich uczucia i chęci, kot wydaje ok. 100 dźwieków, pies 10, język zwierząt jest porównywany do języka niemowląt, każdy dźwiek oznacza inny komunikat,chęć zabawy, spokoju, głód,pragnienie, potrzeby fizjologiczne, radośc, smutek, przywiązanie, sympatię, ostrzeżenie, u zwierząt rolę gra mowa ciała, pozy okreslające nastrój zwierzęcia. Najlepiej rozwinięty język maja delfiny, które mają również swoje imiona, wołając się używają dźwiękówprzypisanych danemu delfinowi, każdy ma inne imię.

Pszczoły mają język tańca, mową ciała pokazuja kierunki geograficzne, miejsce położeniapozyttku, odleglość od barci lub ula i zagrożenia, tak samo trzmiele, mrózki i termioty te infromacje przekazują poprzez znaczenie ścieżek do pożytku feromonami. Rybygłebininowe znaczązdolność do rozrodu pulsami swiatła.

Ptaki porozumiewaja się spiewem,zmianą ubarwienia, samiec wabi partnerkę śpiewem i ubarwieniem, potem pisklęta piszczą, żeby dać im jeść. Ptasi spiew to także rozmowa między rodzicami, rodzicami a pisklętami oraz ostrzeganie innych zwierząt. Para żurawi, która przylatuje na miejsce gniazdowania informuje klangorem inne pary,że znalazła odpowiednie terytorium i zajmuje je. Samce walczące o samice kłócą się danymi dźwiękami, inny jest klangor podczas przylotu inny podczas odlotu. Pisklęta wydają jeszcze inne dźwięki. Zmiana ubarwienia wielu zwierząt informuje o dojrzałości płciowej. Formą komunikacji jest zostawienie swojego zapachu na danym terytorium, robią to wilki. Ryby rafowe kolorami pokazują swoje terytorium i fakt, że mogą być niebezpieczne, tak samo kumaki pokazuja kolorowy spód ciała. Małepieski przewracajasię na plecy pokazują bezbronnośc i uległośc, zranione ryby ławicowe wydzielają substancje informujące inne ryby o zagrożeniu, ptak podrywajcy się do lotu inspiruje inne ptaki do ucieczki, krzyk ssaka informuje inne ssaki o zagrożeniu. Dzwiękami porozumiewają się żaby, kumaki, świerszcze, cykady, ropuchy, ptaki, rzekotki, koty (dorosłe miauczą tylko przy ludziach, nauczyły się, że na to reagujemy), wilki, psy. Płazy i ryby morskie porozozumiewają się kolorami ciała, psy feromonami. Dużo zwierząt używa mowy ciała. Każdy gest psa i kota oznacza inne uczucie, inną potrzebę. Feromonami porozumiewa się 1,5 tys zwierząt, jako główny lub jeden z głównych sposób komunikacji, jest u owadów np. bombykol wyodrębniony od jedwabnika morwowego informuje samce o dojrzałości rozrodczej samicy. Psy,koty, gryzonie dzięki narządowi lemieszowemu również porozumiewają się zapachami, dzięki zmianom zapachu potrafią wyczuwać choroby, nastroje innych zwierząt i ludzi.

Zadowolony szczur rozszerza podstawę uszu, zdenerwowany zwęża, kiedy się denerwuje uszy bledną, gdyż kurczą się naczynia krwionośne, krew płynie do mięśni, szczęsliwym szczurom uszy czerwienieją. Zdenerwowany kot stawia uszy, chodzi by się wyżyć, zwęża źrenice, szczęśliwy leży,mruczy, śpi, bawi się, rozszerza źrenice, obniża wibrysy, usmiecha się. Zły pies kładzie uszy, warczy, pokazuje zęby i dziąsła, przestraszony kuli ogon, szczęśliwy macha ogonem, uśmiecha się, skacze. Rzekotka drzewa i pełzacze maja barwy maskujące, upodabniają się do środowiska i żyją w środowisku,które je maskuje, zagrozlony kumak pokazuje jaskrawy brzuszek, by ostrzedz drapieznika. Kumak górski i niznny maja refleks kumaka, kładą sie na plecach, podkurczaja nogi pod siebie i pokazują żółty lub czerwony brzuszek udając trujące płazy. Jaskrawa salamandra plamista wydziela gruczołami przyusznymi drażniącą jame ustną wydzielinę, daje ona swędzenie i stan zapalny mijający po kilku godzinach.

Psy, koty,konie, krowy płaczą, krzyczą, smieją się na swój sposób, psi smiech to skakanie i zianie, koci to mruczenie, wystawianie się do głaskania, tupanie łapkami (pierwotnie miało pobudzic laktacje u mamy), prężenie, szczęśliwa krowa jest spokojna, koń rozluźnia nozdrza, wywija do środka wargi, kołysze ogonem, rozluźnia szczękę, dolna warga może zwisać.

Każde zwierzę pokazuje emocje, potrzeby i chęci, wszystkie zwierzęta komunikują się między sobą i z nami.

Ten wpis czytano 88 razy.
Świadomość to złożone pojęcie, każde zwierzę ma uczucia, a i człowiek czasem reaguje odruchowo np. odstawi palec od plomienia zanim się oparzy. Psy,koty komunikują sie też z nami, uczą się np. kot wie, że człowiek reaguje na miauczenietto miauczy,gdy czegoś chce, w towarzystwie kotów dorosłe koy nie miauczą, bo nie potrzebują. Odruch kumaka to reakcja odruchowa tak jak zgięcie nogi w kolanie po uderzeniu młoteczkiem lub ssanie. Ptaki też poznaja właścicieli, można oswoić bociana, kruka, kawkę, wtedy ptak chce sie bawić z człowiekiem, nawet daje sie głaskać. Pozdrawiam serdecznie :)
Asiunia - Wtorek, 28 Styczeń 2020 14:23
Bardzo ciekawy zestaw informacji:). Zastanawiam się gdzie leży granica między świadomą manifestacją emocji, a gdzie jest to instynktowne. Bo o ile wiadomo, że ssaki są na znacznie wyższym poziomie (przykład delfinów) to czy odruch obronny kumaka jest jego świadomą reakcją, czy też instyktowną? Czytałem w Wiedzy i Życiu, że zaobserwowano chęć do zabawy nawet u gadów takich jak krokodyle.
Michał - Wtorek, 28 Styczeń 2020 09:00
Odsłon: 820253
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ, chciałabym podzielić się wiedzą, którą przekazali mi moi wykładowcy.
<< Kwiecień 2020 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
zobacz wszystkie wpisy »