Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Mrówkojad
4

Mrówkojad

Mrówkojady należą do rzędu szczerbaków Xenarthra, czyli zwierząt mających zredukowane uzębienie, rodziny mrówkojadów Myrmecophagidae. Są tu 2 rodzaje: Myrmecophaga z gatunkiem mrówkojad wielki Myrmecophaga tridactyla i Tamandua z tamanduą meskykańską Tamandua mexicana i tamanduą Tamandua tetradactyla.
Mrówkojad wielki Myrmecophaga tridactyla szarobrunatne futro z czarna pręga na bokach, długi pysk zakończony małym otworkiem gębowym, bez zębów, ma długi, lepki język, którym wygrzebuje z gniazd mrówki i termity, 4-palczaste kończyny, tylne są krótsze i cieńsze, przednie przystosowane do grzebania w ziemi. Prowadzi samotniczy tryb życia, w pary łączy sie tylko w czasie godów, ciąża trwa ok 180 dni, po urodzeniu młode wdrapuje sie na grzbiet matki, jest umaszczone tak jak ona, przez pół roku jest karmione mlekiem, a samodzielne po 2 latach, żyje w dżunglach deszczowych, lasach mieszanych, na trawiastych równinach i stepach, je głównie mrówki, lokalizuje je węchem, rozkopuje przednimi łapami mrowisko i wyciaga mrówki językiem, je tez larwy owadów, owoce i jaja ptaków. Mieszka w Ameryce Środkowej i Południowej.
Tamandua meksykańska Tamandua mexicana ma białe łapy, głowę i szyje oraz czarną kamizelkę na tułówiu, ma małe oczy, duże okragłe uszy i długie pazury, którymi rozgrzebuje gniazda mrówek i termitów, żyje w Ameryce Południowej na zach. od And i Środkowej od płd-wsch. Meksyku, żyje w lasach deszczowych i na sawannach, w pobliżu starych, porośniętych mchem drzew, śpią w dziuplach. Poruzemiawaja się syczeniem i wydzielina zapachową z odbytu, jedza mrówki i termity, jesienią są gody, jedno młode rodzi się wiosną, przez rok jest pod oipieką matki, potem osiąga dojrzałość i odchodzi, wydaje kilka miotów w roku.
Tamandua/mrówkojad czteropalczasty Tamandua tetradactyla ma jasny zwężajacy sie ku tyłowi ogon, nogi, szyje i glowę oraz czarną kamizelke na tułowiu z białymi plecami, je mrówki, termity, pszczoły, owoce, przednimi łapami rozgrzebuje gniazda, językiem wyjada owady, żyje w Ameryce Płd. w lasach deszczowych i na sawannach, podrażniony wydziela substancje o drażniącym zapachu, urodzone wiosną jedno młode po urodzeniu wchodzi na grzbiet matki, gdzie przebywa przez 18 miesięcy, koniec ogona jest lysy.
Kiedyś do tej rodziny był zaliczany mrówkojadek/mrówkojad karłowaty Cyclopes didactylus, teraz jest w Cyclopidae. Ma miękką długą jasną sierść z ciemna pręgą biegnącą wzdłuż głowy, szyi i pleców, spód ciała jest łysy, ma zakrzywione pazury, nadrzewny, nocny organizm, poluje w koronach drzew na mrówki i termity, po trwającej 2-3 miesiace ciązy samica rodzi jedno mlode w gnieździe zbudowanym z liści oboje rodzice się nim opiekują.  Żyje  wAmeryce Środkowej od Meksyku i Płd. do Boliwii i Brazylii, 64 chromosomy.
Ten wpis czytano 1270 razy.
Cieszę się, że ci się podobało, sympatyczne zwierzątka:)
Asiunia - Niedziela, 09 Listopad 2014 20:09

Z ogromna ciekawością przeczytałam.
iluka - Niedziela, 09 Listopad 2014 16:48
Pan też się interesuje takimi rzeczami:)? Dziękuję za gifa:)
Asiunia - Poniedziałek, 29 Wrzesień 2014 14:26
Myślałem że o mrówkojadach wiem już wszystko ImageHostedbyFotoZrzut.pl
Bogdan Golus - Poniedziałek, 29 Wrzesień 2014 14:09
Odsłon: 762288
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ, chciałabym podzielić się wiedzą, którą przekazali mi moi wykładowcy.
<< Grudzień 2019 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
zobacz wszystkie wpisy »