Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Mydło jako najlepszy kosmetyk
10

Mydło jako najlepszy kosmetyk

Na rynku jest wiele chemicznych śrdoków czystości o kreślonym składzie chemicznym, pH, konsystencji, jednak najlepsze jest mydło. Może to tylko moje odczucie, że te wszystkie środki czystości są niedostateznie czyszczące niż mydło ze względu na przyzwyczajenie i kulturę, w której wyrosłam, a która do codziennej higieny nakazuje używania wody z mydłem. Szczególnie środki nie wymagająće użycia wody mnie bawią. Dlaczego? Po pierwsze woda to uniwersalny rozpuszczalnik, ma zdolność hydrolizy substancji na jony, woda ma zdolność rozpuszczania, czyli otaczania sobą cząsteczek. Cząsteczka wody jest dipolem, lektrony są skupione w pobliżu atomu tlenu, dodatni ladunek zostaje przy wodorach, budowa dipolowa ma znaczenie dla rozpuszczalności cząsteczek o budowie polarnej, czyli podobne właściwoścciami do wody. Ujemna część takiej cząsteczki idzie do wodorów, dodatnia do tlenów. Woda ma zdolność rozbijania cząsteczek na prostsze np. sacharozy na glukoze i fruktozę. Rozpuszczanie natomiast to wnikanie jednych cząsteczek między drugie, rozpuszczone cząsteczki skłądające się na brud zostają otoczone cząsteczkami wody i mechanicznie spłukane z ciała, wystarczy przytrzymanie rąk pod kranem bez mydła by pozbyć się gleby, piasku, sadzy, kurzu itd.
Nie każda substancja rozpuszcza się w wodzie, sa to np. lipidy, tu do akcji wkracza mydełko. Czyli sól wodorotlenku sodu lub potasu i wyższego kwasu tłuszczowego: stearynowego, oleinowego, palmitynowego lub żywicznego, mydło obniża napięcie powierzchniowe, wody, emulgujące czyli ułatwia usuwanie substancji nierozpuszczalnych w wodzie, powstaje emulsja, czyli ciekła forma połączonych z wodą stałych fragmentów brudu, pozwala na połączenie z wodą substancji w niej nie rozpuszczalnych, dzieki temu usuwa nadmiar sebum przy cerze tłustej i mieszanej. Mają zdonlośc dyspersji, czyli rozdrabniania cząsteczek zawieszonych w roztworach koloidalnych, czyli rozdrabniają cząsteczki brudu zawieszpne w wodzie, mydło ma pH alkaliczne, zasadowe, dzieki czemu reaguje z tłuszczami, następuje zmydlanie tłuszczów, czyli hydroliza tłuszczów na alkohole i kwasy tłuszczowe, alkohole są rozpuszczalne w wodzie, mydło ma zdolnośc pienienia, piana to nic innego jak cząsteczki brudu otoczone cząsteczkami mydła. Piana utrzymuje cząsteczki brudu na powierzchni wody, pozwala je spłukać. Umycie wnętrza przewodów słuchowych wodą z mydłem i wypłukanie tam gdzie palec nie dociera pozwola pozbyć się części woskowiny, resztę załątwi pomydlony i umoczony w wodzie wacik lub patyczek higieniczny.
Co ciekawe mydło nie narusza naturalnej flory bakteryjnej: doświadczenie: dotknięcie palcem nieumytym pola podzielonej na 4 części szalki Petriego, dotknięcie nastepnego palcem po umyciu rąk wodą z mydłem, kolejne pole dotykamy palcem posmarowanym jodyną, następne spirytusem salicylowym, szalke kładziemy do cieplarki na 24 godziny. Eksperyment musi byc wykonany w poblizu kilkunastu cm od płomienia, by bakterie z powietrza nie zanieczyściły szalki. Po 24 godz. okazuje sie, że pole dotknięte palcem nieumytym i umytym mydłem ma tyle samo kolonii bakteryjnych i są te same bakterie naturalnie bytujące na skórze, pole dotknięte palcem posmarowanym jodyną i spirytusem maja góra 1-2 maleńkie kolonie najodporniejszych bakterii. Więc mydło nie narusza naturalnej flory bakteryjnej. Prawidłowa flora jest niezbdna dla kondycji skóry. Jej naruszenie może powodować uczulenia, puste miejsce stanowi nisze ekologiczną dla patogennych grzybów i bakterii, które nie wytrzymałyby konkurencji z naturalną florą. Natomiast dobrze jest pozbyć się sebum, które zatyka pory, pogarsza dostęp tlenu do ksóry, przykleja do siebie brud. Mydło do produkt doskonały: tani, usuwa brud i nadmiar tłuszczu, pozostawia dobre bakterie, oczywiście można zakupic płyny i żele, ale po co? Dobre spłukanie skóry pod prysznicem usunie mydlany osad, niedokładne spłukanie pozostawi osad nawet najbardziej uciekające ze skóry substancji wyprodukowanej przez najlepszy koncern farmaceutyczny.
Ten wpis czytano 1337 razy.
Ja używam tych mydeł, które mogę dostać w sklepie, ważne, że mydło:) Dzisiejsze mydła mają jeszcze pełno dodatków zapachowych, barwiących, konserwujących, utrwalających, nadających odpowiednią konsystencję, także używane są inne kwasy tłuszczowe. Na pewno sa ludzie uczuleni na te dodatkowe składniki, związki kwasów tłuszczowych zawartych w oleju palmowym z metalami to nie to samo co sam kwas palmowy. Każdy powinien sam zdecydować, które mydła jego skóra toleruje, które są mu najbardziej przyjazne.
Oczywiście najlepsze są najprostsze mydła bez dodatków, a tradycyjne szare jest najlepsze, można używać go do mycia, dawniej także myto się szarym mydłem. Ono jest najbardziej przyjazne dla skóry także mydło sodowe z odpowiednich kwasów tłuszczowych jest dobre:)
Polecam takie mydło jakie najbardziej Panu odpowiada. Jeśli po np. Białym Jeleniu nie ma żadnych podrażnień można go używać, podobnie z innymi mydłami, jeśli są skuteczne i bez skutków ubocznych to polecam:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Niedziela, 12 Kwiecień 2015 13:43
Szczerze to nie wierzę w higieniczne właściwości tych pachnideł:) Napiszę, gdy wygospodaruję trochę czasu, dzięki za nowy temat:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Czwartek, 02 Kwiecień 2015 13:53
Super wpis, bo ludzie rzucają się na pachnidła w pięknych opakowaniach, nie doceniając podstawowego środka czystości. kreskowka-ruchomy-obrazek-0004
Jak myją się zwierzęta?
Może wpis po Świętach?kreskowka-ruchomy-obrazek-0027
iluka - Czwartek, 02 Kwiecień 2015 08:29
Dziękuję za pięknego gifa:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Wtorek, 31 Marzec 2015 13:26
.Kamil - Wtorek, 31 Marzec 2015 09:49
komentarz usunełem poniewaz omylkowo zostal wklejony link zamiast gifa
.Kamil - Wtorek, 31 Marzec 2015 09:48
Cieszę się, że ci się podobało:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Poniedziałek, 30 Marzec 2015 19:38
Nigdy bym nie pomyślał że o mydle można napisać tak bardzo ciekawy wykład...
Janusz Pluszczak - Niedziela, 29 Marzec 2015 21:29
Dziękuję za pięknego gifa:) I jest znane od starożytności:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Niedziela, 29 Marzec 2015 19:51
Zwykłe mydło a takie dobroczynne właściwości posiada wodospad-ruchomy-obrazek-0006
Bogdan Golus - Niedziela, 29 Marzec 2015 17:31
Odsłon: 731506
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ, chciałabym podzielić się wiedzą, którą przekazali mi moi wykładowcy.
<< Wrzesień 2019 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
zobacz wszystkie wpisy »