Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Ocieplenie Marsa
2

Ocieplenie Marsa

O ile klimat na Ziemi ma tendencje do ochłodzenia, o tyle na Marsie trwa ocieplenie. Jak podaje portal http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/105735,na-marsie-trwa-globalne-ocieplenie ,,Wielki obszar zamrożonego "suchego lodu" na biegunie południowym Marsa znacząco wpływa na globalny klimat Czerwonej Planety. Chodzi o to, że równowaga pomiędzy bogatą w dwutlenek węgla atmosferą a lodową czapą jest bardzo delikatna. Nawet niewielki wzrost nasłonecznienia bieguna może sprawić, że czapa nagle się skurczy, a do atmosfery uwolnione zostaną znaczne ilości dwutlenku węgla.'' [cytat ze strony] Nasłonecznienie bieguna powoduje uwolnienie CO2 do atmosfery, rośnie jej ciśnienie, a za tym temperatura, Dzisiaj nachylenie marsjańskiej osi obrotu do płaszczyzny orbity podobnie do Ziemi wynosi 25,2 stopnia, skutek to stałe oświetlenie rónika oraz półmrok na biegunach, czyli lodowa czapa odbudowuje się na biegunach, gdy oś nachyla sie o 60 st. Słońce świeci nad biegunami, obszary podbiegunowe są najcieplejsze, wtedy lód topi się, pojawia się ciekła woda (są przesłanki, że na Marsie była kiedyś woda w stanie ciekłym). Naukowcy przewidują, że czapa lodowa zniknie za kilkaset tysięcy lat. To dane z 2010 r. Za to portal http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/temperatura-na-marsie-stale-wzrasta-odkad-pojawil-sie-na-nim-curiosity,82965,1,0.html w 2013 roku podał, że na zebraniu Europejskiej Unii Nauk Geofizycznych NASA ujawniła dane z łazika marsjańskiego Curiosity. Curiosity, za pomocą instrumentu REMS (Rover Environmental Monitoring Station, pol. Stacja Monitorowania Środowiska) zbadał parametry marsjańskiej atmosfery. Okazało się, że dzienna temperatura na Marsie podniosła się w cviągu 7 miesięcy odkąd Curiosity podjął pracę.Pomiaró dokonano w wielu miejscach na planecie, chociaż wilgotność tych miejsc się różniła to jednak wszędzie nastąpił wzrost temperatury.
Okazało sie, że Mars kolor zawdzęcza tlenkom żelaza.
Na Ziemi rónież zmienia się oś, czyli prosta w okół, której  wokół której planeta dokonuje obrotu w ciągu tzw. doby gwiazdowej. Nie jest prostopadła do orbity, ale nachylona o 23,5 st. Zawsze jest w tym samym kierunku pochylona w przestrzeni kosmicznej, gdy Ziemia się obraca oś się nachyla do Słońca lub w drugą stronę, gdy półkula północna jest nachylona od Słońca mamy zimę, półkula południowa jest pochylona do Słońca tam jest lato i odwrotnie, najcieplejsze i najjaśniejsze miesiące są od kwietnia do sierpnia gdy półkula północna jest nachylona do Słońca, wtedy półkula południowa jest odchylona w drugą strone i maja najkrótsze i najchłodniejsze dni. Więc nachylenie osi Zeimi wpływa na pory roku, długość dnia i wraz z cyklami Milankovicia i aktywnością słoneczną klimat [http://gosfiz.w.interia.pl/os.html], ale oś Ziemi sie zmienia, pamiętam z wykładó, że kilka ty. lat temu była odwrócona w drugą stronę, czyli najcieplejszy był u nas styczeń, najzimniejszy czerwiec, te zmiany sa naturalne, cykliczne, wpływają na klimat, a także aktywnośc sejsmiczna i wulkaniczną oraz ruch kontynentów-zmiana genrruję siły, które wpływaja na dryfujące kontynenty. Cały proces przebiega stopniowo, życie jest w stanie się do zmieniających warunków przyzwyczaić, częśto nawet nie odczuwa różnicy. Są jednak katastrofy, które mogą wywołać zmiany, jak podaje http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/lad-przesunelo-os-ziemi-zmieniona,164457.html Trzęsienie Ziemi w Japonii przesunęło oś Ziemi o 10 cm co skróciło dzień o 1,6 ns. dane z Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii we Włoszech. Zmiany wywołało także trzęsienie Ziemi, którego skutkiem tsunami w Tajladnii w 2004 r.
Ziemia i inne sklane planety podlegają podobnym procesom, poznanie tych procesów pozwoli lepiej poznac naszą planetę i wymodelować zmiany, zmiany na które wpływa bardzo wiele czynników, że tylko najlepsze modele matematyczne są w stanie cokolwiek powiedzieć, a i tak zmiennych może być znacznie więcej, zmiennych z kosmosu, zmiennych pojawiających raz na eony np. rozbłyski gamma, docierająće do Ziemi czy raczej Układu Słonecznego, wybuchy supernowych itd. Pamiętajmy, że Układ Słoneczny róniież kręci się w okół środka galaktyki a i galaktyki wirują w układach galaktyk. Klimat, a przynajmniej temperatura (gdy brak atmosfery) zmienia się cyklicznie na wszystkich planetach, nie tylko sklanych są doniesienia o ociepleniu Jowisza. Zmiany sa rozłozone w czasie i wymagaja więcej badań.
Ten wpis czytano 1141 razy.
Dziekuję za pięknego gifa:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Piątek, 02 Styczeń 2015 13:02
iluka - Piątek, 02 Styczeń 2015 12:10
Odsłon: 731520
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ, chciałabym podzielić się wiedzą, którą przekazali mi moi wykładowcy.
<< Wrzesień 2019 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
zobacz wszystkie wpisy »