Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Ogródek łatwiejszy do plewienia
2

Ogródek łatwiejszy do plewienia

Jeśli chcemy uniknąć stosowania środków ochrony roślin, które są inne dla róznych grup roślin, możemy posadzić rośliny, które nie zarastają lub są latwe do plewienia. Słabo zarastają rośliny gęste, wysokie, szybko rosnące, które zagłuszają chwasty. Takie rośliny słabo zarastają, a jeśli nawet to są to pojedyncze chwasty łatwe do wyrwania. Do takich roślin ozdobnych należą irysy, liliowce, piwonie, sadźce, hortensje, floksy, frezje, łubiny, zwarte onętki, rozchodniki, astry, cynie, dalie, złocienie, margerytki, gęste i zwarte kępki aksamitek, ogrodowe odmiany maków i bławatków, trzeba je plewić, kiedy młode pędy wyrastają spod ziemi, kiedy się rozrosną, same zagłuszają chwasty. Wysokie malwy i lilie są proste do plewienia ze względu na pojedyncze pędy i wysoki wzrost, można do koła nich kosić. Słabo zarastają rośliny, które same są chwastami jak mięta, barwinek, pierwiosnki, stokrotki, poziomki, niezapominajki. Stokrotki, pierwiosnki i poziomki plewimy do okoła nich, a niezapominajki i mięta rozrastają się tak, że blokują wzrost innych chwastów, tylko nieliczne mogą się przez zwarte kępki przebić, a te łatwo powyrywać. Dobre są wysokie trawy ozdobne i krzewy jak tawuła japońska, pięciornik krzewiasty, migdałek trójklapowy, pigwa pospolita, która kwitnie wiosną. Krzewy owocowe warto prowadzić tak przy nadać im formę drzewek, wtedy łatwo je plewić i zbierać owoce. Tu nadają się wszystkie krzewy owocowe i ozodbne, które można pozostawić gałęzie przy gruncie, wtedy ograniczą rozrost chwastów. Źle plewi się krzewy pokryte cierniami, dlatego, że kłują. Poziomki owocują i wydają kwiaty przez cały sezon, tak samo stokrotki, są odmiany poziomek o kolorowych lub wysokich kwiatach, niezapominajki kwitną wiosną do połowy lipca, potem ich suche pędy kwiatowe i młode kępki liści również ograniczają wzrost chwastów. Wszystkie odmiany mięty bardzo szybki się rozrastają zagłuszając wzrost innych roślin, więc warto ograniczyć jej terytorium specjalnymi ogranicznikami, wszystkie gatunki jasnotowatych rosnące w naszym klimacie się nadają na taki ogródek. Te roślinki oprócz walorów ozdobnych i słabego zarastania oraz łatwego plewienia dodatkowo są przyprawami i mają lecznicze właściwości, a poziomki jadalne owoce, więc te roślinki nam się przydadzą w innych celach niż ozdobne. Dobrym rozwiązaniem są też skalniaczki, gdzie otoczone kamieniami rosną specjalne gatunki roślin, a dla chwastów jest mało miejsca, więc nie rozrastają się tak bardzo jak na dużej powierzchni gleby.
Ten wpis czytano 509 razy.
To prawda:) Szczególnie wysokie albo szybko rozrastające się i tworzące gęste darnie chronią przed chwastami. Dziękuję za piękne słoneczniczki i pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Piątek, 08 Wrzesień 2017 18:44
kwiat-ruchomy-obrazek-0110 Warto sadzić rośliny które zapobiegają nadmiernemu rozrastaniu się chwastów .
Bogdan Golus - Piątek, 08 Wrzesień 2017 07:30
Odsłon: 864117
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ, chciałabym podzielić się wiedzą, którą przekazali mi moi wykładowcy.
<< Lipiec 2020 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
zobacz wszystkie wpisy »