Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Parasolnik
2

Parasolnik

Parasolnik Diphylleia sp. To roślina z rodziny berberysowatych Berberidaceae. To bylina wyrastająca z kłącza obejmuje 3 gatunki japoński D. grayi, D. sinensis z prowincji Junnan w Chinach i północnoamerykański D. cymosa
Parasolnik wierzchotkowaty Diphylleia cymosa ma duże ułożone skrętolegle liście, liście są długoogonkowe, klapowane, podwójnie dłoniaste jak lustrzane odbicie, nasady sercowate, białe kwiaty mają 6 płatków i pręcików otaczających 1 słupek ze spłaszczonym znamieniem i są zebrane w baldachy złożone, owoce to niebieskie jagody z czerwonymi nasionami.
Diphylleia grayi
zwany szkieletami ze względu na utratę koloru płatków po ich zmoczeniu. Kiedy kwiaty zmokną w deszczu stają się przezroczyste, kiedy wyschną stają się białe. Liście są skrętoległe, długoogonkowe, nieregularnie ząbkowane, jajowate, nasady sercowate, białe kwiaty mają 6 płatków i 6 pręcików otaczających słupek ze spłaszczonym znamieniem, kwiaty są zebrane w krótkie grona, owoce to niebieskie jagody z czerwonymi nasionami.

Parasolnik chiński Diphylleia sinensis ma skrętoległe, podwójnie nerkowate, nieregularnie ząbkowane liście o sercowatych nasadach, kwiaty białe, drobne, z 6 płatkami i pręcikami otaczającymi słupek z płaskim znamieniem, kwiaty zebrane są w krótkie grona, owoce to niebieskie jagody z czerwonymi nasionami.
Wszystkie parasolniki mają grube kłącze, z którego wyrastają grube korzenie i łodygi, róznice są w wyglądzie nadziemnych organzów. Najciekawszy jest kwiat szkielet ze względu na utratę koloru płatków po zmoczeniu. Biały kolor rośliny zawdzięczają pęcherzykom powietrza w komórkach lub między nimi, prawdopodobnie deszcz usuwa powietrze zastępując je wodą, kiedy woda odparuje i płatki wyschną miejsca po wodzie wypełnia powietrze i płatki odzyskuja kolor. Parasolniki można kupić do orgódków, one rosną w cienistych, chłodnych lasach w górach, więc dobrze im będzie w zadrzewionych sadach od północy domu i w północncyh parkach. Poradzą sobie z zimą ze względu na pochodzenie. Parasolnik wierzchotkowaty rośnie w Appallachach w Paśmie Błękitnym.

Ten wpis czytano 518 razy.
Dziękuję za piękne kwiatuszki:) Można posadzić w ogródku:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Wtorek, 07 Luty 2017 10:51
kwiat-ruchomy-obrazek-0352 Ciekawe rośliny
Bogdan Golus - Wtorek, 07 Luty 2017 08:58
Odsłon: 497710
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ, chciałabym podzielić się wiedzą, którą przekazali mi moi wykładowcy.
<< Kwiecień 2018 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
zobacz wszystkie wpisy »