Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Podczerwień, bezpieczna alternatywa przesyłania danych
2

Podczerwień, bezpieczna alternatywa przesyłania danych

Jeszcze 15 lat temu każdy telefon miał możliwość przesyłania danych przez podczerwień, można było za darmo przesłać zdjęcia, nagrania z dyktafonu, filmiki, obrazki, dzwonki. Dane przesyłały się szybko i za darmo. Warto do tego wrócić. Również dzisiaj można wykorzystać system IrDA do wysyłania danych. W przeciwieństwie do fal radiowych każda materia powyżej zera absolutnego emituje podczerwień, szczególnie dużo jej wytwarzają organizmy żywe. To jedna z tych energii, które utrzymują nas przy życiu. Podczerwieni nie da się przedawkować, słońce, piece, grzejniki, organizmy żywe, wszystko co emituje ciepło wysyła bardzo dużo podczerwieni, system łączności oparty na niej nie jest w stanie dostarczyć jej tyle, by wartości wyszły poza normy, tak samo jak latarenka nie zagłuszy światła słonecznego.

Także nowe modele telefonów maja port podczerwieni, można zmienić je w piloty do telewizorów, zamiast straszyć internetem rzeczy i sztuczną inteligencją lepiej zainwestować w urządzenia RTV i AGD na piloty na podczerwień lub jednego uniwersalnego pilota, po prostu produkować zestawy urządzeń na jednego pilota z różnymi przyciskami do konkretnych urządzeń. Wtedy sami zdecydujemy czy włączamy pralkę, zmywarkę czy piekarnik.

Podczerwień w telefonach ma jeszcze inne zalety, nie ciągnie wiele mocy, więc nie trzeba ładować takich urządzeń tak często jak działających na bluetooth, nie potrzeba stacji bazowej, dane płyną z jednego telefonu do drugiego, trudniej przechwycić sygnał i nie ma problemów z zasięgiem. Przez podczerwień można przesyłać dane między rożnymi urządzeniami np. komputerem i drukarką.

Jakkolwiek nie jestem zwolenniczką internetu bezprzewodowego, to jeśli ktoś go potrzebuje do pracy może mieć Li-Fi, czyli internet na podczerwień. Co prawda tu ściany są przeszkodą, ale podczerwień nie wymaga dużego zasilania i sygnał z wież transmisyjnych można przesyłać to odbiorników na budynkach, a potem kablem do ruterów, z których potem sygnał pójdzie na urządzenia w domu, można użyć światłowodów. Do pracy nie musi być zasięg w każdym pomieszczeniu, a i tak lepiej pracować na komputerach z dużymi ekranami. .Warto inwestować w takie rozwiązania, szczególnie, że można by stworzyć sieć komunikacyjną niezależną od zagranicznych sieci i urządzeń

Ten wpis czytano 126 razy.
Dziękuję za piękny rysuneczek, pozdrawiam serdecznie :)
Asiunia - Sobota, 28 Listopad 2020 14:42
zima-ruchomy-obrazek-0035 +++
Bogdan Golus - Sobota, 28 Listopad 2020 09:03
Odsłon: 986730
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ.
<< Maj 2021 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
zobacz wszystkie wpisy »