Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Rodzaje chmur
Kategorie
2

Rodzaje chmur

Każda chmura zbudowana jest z pary wodnej, czyli maleńkich cząsteczek wody lub kryształków wody, które powstają w wyniku łączenia się cząsteczek pary wodnej - chmury wodne lub jej krystalizacji - lodowe. Chmury powstają dzięki parowaniu wody z powierzchni wszelkich cieków i zbiorników wodnych na Ziemi. A także w wyniku parowania wody z powierzchni roślin.
Ze względu na budowę chmurą są wodne,zbudowane tylko z kropelek wody, leżą na małych wysokościach, wodno - lodowe, dołem mają kropelki wody, środkiem przechłodzone kropelki wody, poniżej 0 st., ale nie zamrzające, górą mają kryształki lodu, chmury lodowe, zbudowane są z lodu, leżą na dużych wysokościach, gdzie przez cały rok jest ujemna tempratura. Chmury dzielimy na:
Chmury pierzaste cirrusy Ci, są to chmury wysokie, zbudowane z kryształków lodu, dobrze widać przez nie słońce, wokół któego tworzy się halo, czyli tęczowy krąg będący załamaniem światła na kryształkach lodu, chmury te nie dają opadów. Cirrusy wyglądają jak włókna lub warstwy chmur na niebie.
Chmury kłębiasto - pierzaste cirrocumulus Cc, chmury wysokie, zbudowane z kryształków lodu, nie dają opadów deszczu. Mają postać drobnych ziarenek, kłaczków, zmarszczek, kędziorków podobnych do zmarszczek na powierzchni wody lub piasku.
Chmury warstwowo - pierzaste Cirrostratus Cs chmury piętra wysokiego, wyglądają jak cienka, przejrzysta, biaława zasłona pokrywająca całkowicie lub częściowo niebo, czasem można wyróżnić włóknistą strukturę, są to chmury lodowe, dają halo, nie powodują opadów.
Chmury średnie kłębiaste Altocumulus Ac chmury piętra średniego, tworzą warstwę lub ławicę brył lub walców, najmniejsze walce są cienkie i mogą dawać cienie na sąsiednich bryłkach. Ich elemnty grupują się w jednym lub dwóch kierunkach,nie daja opadów.
Chmury średnie warstwowe Altostratus As chmury piętra średniego, ktorych góra może sięgać piętra wysokiego, ich wysokość w pionie sięga kilku km, jest to płat lub warstwa szarawych albo niebieskawych chmur. są tochmury mieszane z kropelek wody i płateczków sniegu, dają opady, zasnuwają całe niebo lub jego część, może być widać przez nie słońce jako jaśniejszą plamkę. Opady z tych chmur zanim dotrą do ziemi wyparowują, zimą pada z nich śnieg.
Chmury warstwowo - deszczowe Nimbostratus Nb mają wspólne pochodzenie z Altostratus, ich grubość ma kilka km, sięgają od piętra niskiego do średniego, częstodo górnego, górą budową przypominają Altostratus, dołem są mieszaniną kropelek wody i śniegu, są ciemnoszare, nie widać przez nie slońca, pada z nich ciągły deszcz i śnieg, pod warstwą chmur deszczowych mogą być skupienia niskich, poszarpanych chmurek.
Chmury kłebiasto - warstwowe Stratocumulus Sc chmury piętra dolnego zbudowane z ławic lub warstw szarych lub białawych chmur w postaci dużych walców i zaokrąglonych brył, które tworzą regularne szeregi, zbudowane z drobnych, jednorodnych kropeleczek wody, sporadycznie dają mżawkę i śnieg.
Chmury niskie warstwowe Stratus St chmury dolnego piętra atmosfery, są położone najbliżej ziemi - już od kilkudziesięciu m, zbudowane są kropelek wody, wyglądają jak szara zasłona, może być widoczne słońce, dają deszcz, krupę śnieżną, drobny śnieg lub słupki lodowe, nie powodują halo.
Chmury kłębiaste Cumulus Cu chmury piętra dolnego i środkowego, gęste, pojedyncze lub skupione w grupy baranki, obłoczki, mają wyraźne kontury, rozwijają się w pionie w postaci kalafiorków, kopół, górek, wież, są białe, spodem płaskie i ciemniejsze, czasem wyglądają jak szare obłoczki z białymi obwodkami, są zbudowane z kropelek wody i zwykle nie dają opadów.
Chmury kłębiaste deszczowe Cumulonimbus Cb chmury w postaci dużych, kłębiastych, wypiętrzonych pionowo skupisk, sięgają od piętra dolnego do górnego, całkowicie zasłaniają niebo i słońce, w dole mają mieszaninę kryształków lodu i róznej wielkości kropelek wody, w górze zbudowane są z lodu, ich wierzchołki są spłaszczone mają włóknistą, prążkowaną strukturę i często przybierają kształt kowadła, powodują silne deszcze, opady śniegu, krupy śnieżnej i grad, są to ciemne chmury burzowe.
Mgła tochmury naziemne, leżą przy gruncie, dzielimy je na mgły radiacyjne, powstające podczas wyżowej, bezwietrznej pogody, kiedy nocą powietrze ochładza się, a para wodna ulega skropleniu, po ogrzaniu przez slońce mgła znowu paruje. Często sąpodkoniec sierpnia, kiedy dni są bardzo ciepłe, ale noce zimne.  Mgły adwekcyjne powstająkiedy ciepłe masy powietrza przesuwają się nad chlodnym podłożem, gdzie para wodna skrapla się do postaci mgły. Są to mgły nadmorskie, latem chłodne powietrze znad morza tworzy mgłę nad ciepłym lądem, zimą chłodniejsze powietrze nadmorskie ochładza się nad zimniejszym lądem. mgły z parowania powstają kiedy parująca z ciepłych zbiorników woda ochładza się przy kontakcie z chłodnym powietrzem, często dzieje się tak rankiem jeziorami, gdzie wolno oddające ciepło jezioro paruje, a w kontakcie z szybko wychłodzonym powietrzem para wodna skrapla się do postaci mgły. http://meteorologiaonline.republika.pl/chmury.htm#cumulonibus
Ten wpis czytano 203 razy.
Dziękuję za pięknego gifa i miły komentarzyk:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Środa, 27 Wrzesień 2017 10:22
znak-wow-ruchomy-obrazek-0012 Niesamowite jak wielopostaciowe mogą być chmury
Bogdan Golus - Środa, 27 Wrzesień 2017 09:00
Odsłon: 547326
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ, chciałabym podzielić się wiedzą, którą przekazali mi moi wykładowcy.
<< Lipiec 2018 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
zobacz wszystkie wpisy »