Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Rośliny włóknodajne
4

Rośliny włóknodajne

Rośliny włóknodajne, włókniste to rośliny, z których pozyskuje sie włókna do wyrobu nici, materiałów na ubrania, dywany, kilimy, plecaki, torby, liny, sznurki, worki oraz szczotki, papier, filc i pilśń. Włókna pozyskuje sie z włosków na owocach i naisonach u bawełny i palmy kokosowej, liści u agawy, lnu nowozelandzkiego, juki włóknistej, łodyg z reszty np. lnu, konopi itd.
Agawa sizalska Agave sisalana z agawowatych Agavaceae, to jednoliścienna roslina z Afryki, Australii, Madagaskaru, Hawajów, Karaibów, ma postać grubego, pojedynczego pędu zakończonego rozetą z lancetowatych, zaostrzonych na końcu liści, na szczycie pędu kwiatonośnego jest kandelabrowy kwiatostan-baldach złozony z żółtych, trąbkowatych kwiatów z 6 łatkami na końcu, 1 ślupek, 6 pręcików, z liści pozyskuje się włókna na sizal, materiał na worki, liny, maty, papier, tarcze do gry.
Juka karolińska, szpilecznica włóknista Yucca filamentosa z agawowatych, łodyga jeśli jest to bardzo krótka, za to potężna rozetka lancetowatych, zaostrzonych liści, jest pęd kwiatonośny zakończony gronem białcyh, dzwonkowatych kwiatów, listki okwiatu jajowate, owoce to suche, pękające torebki, rośnie na wsch. i pd Ameryki Pn. Z włókien robi się ubrania, tkaniny i wyroby powroźnicze.
Yucca faxoniana z agawowatych, z Meksyku i Teksasu, brunatna kłodzina, pióropusz lancetowatych liści na szczycie, drobne, białe kwiaty zebrane w szczytowe wiechy na łodygach kwiatowych, białe podsadki, mięsiste owoce.
Banan manilski Musa textilis z imbirowatych Zingiberaceae roslina jednoliścienna pochodząca z Malezji, uprawiana w tropikalnych krajach, tworzy rozlogi, ma cienkie pędy z rozetą ogonkowych, języczkowatych, tepo zakończonych liści, łodyga zielona, kwiaty zebrane w zwisające grona, czerwony okwiat z jajowatymi płatkami otacza liczne, małe pręciki otaczające duży, walcowaty słupek, z włókien robi się liny okrętowe, powrozy, sznury, plecionki, włókna to manila. Owoce i pączki sa jadalne.
Bawelna Gossypium sp. 40 gatunków z rodizny ślazowatych Malvaceae rosnie na prawie wszystkich kontynentach poza Artarktydą i Australią, uprawiana jest gł. w Pn Ameryce, roslina dwuliścienna, rozgałezione krzewy, początkowo zielone gałązki drewnieją, ulistnienie skrętoległe, liście dłoniastodzielne, 3-7 listkowe, długoogonkowe, kwiaty żółte, białe lub rózowe, 5-krotne, duże płatki, owoce to owłosione torebki, włókna-bawełna wykorzystuje się do produkcji tkanin i ubrań, z resztek robi sie pasze i nawóz.
Juta biała Corchorus capsularis ze slazowatych, krzew pochodzący z Indii i chin, uprawiany na całym swiecie, brązowe łodygi i gałązki, liście jajowate, zaostrzone, ząbkowane, ogonkowe, kwiaty 5-krotne, drobne, żółte po kilka w kątach liści, owoce to okragłe torebki, włókno-juta wykorzystuje się do pordukcji worków jutowych.
Juta kolorowa Corchorus olitorius kuzynka juty białej z Indii i Pakistanu, krzew, gałązki brązowe, liście szerokojajowate, lekko zwężone ku końcowi, krótkoogonkowe, po 2 równowąskie, zaostrzone przylistki, żółte pięciokrotne kwiaty, włókna wykorzystywane do produkcji materiałów opatrunkowych, wyrobów tapicerskich, produkcji linoleum i jako dodatek do innych włókien.
Konopie siewne opisane w poprzednim wpisie.
Len zwyczajny Linum usitatissimum z lnowatych Linaceae pochodzi w Bliskiego Wschodzu, uprawiany w Polsce, roslina zielna, prosta, wzniesione, rozgałęziona u góry, gładka łodyga, skrętoległe, lancetowate, krótkie liście, 3 nerwy brak gruczołów u nasady, 5-krotne, niebieskie kwiaty, pąłtki ząbkowane na brzegach, owoce to pięciokomorowe, szypułkowe, ciemne, jajowate torebki nasienne, włókna lniane wykorzystuje sie do produkcji ubrań.
Neoglaziovia variegata z bromeliowatych Bromeliaceae, pochodzi z Brazylii, rozeta podługowatych, ostrozakończonych liści, łodyga kwiatowa z gronem czerwonych, trąbkowatych kwiatych z rozrosniętymi dnami kwiatowymi, działki i płatki zrośnięte, 3 łatki na końcu korony, włókno caroa wykorzystuje się do produkcji tkanin, lin i sieci.
Len nowozelandzki, tęgorz mocny Phormium tenax jednoliścienna roslina z żółtakowatych Xanthorrhoeaceae pochodzi z Nowej Zelandii i wyspy Norfolk, sztywne, zaostrzone, lancetowate liście rozety, gruby, długi pęd kwiatonośny, kwiatostany to grona, duże czerwone, trąbkowane kwiaty, owoce to torebki, włókna na tkaniny, sznurki, worki.
Rafia Raphia sp. z arekowatych Arecaceae z Afryki i Madagaskaru, długa łodyga zakończona rozetą pierzastosiecznych liści z lancetowatymi odcinkami, rozdzielnopłicowe kwiaty zebrane sa w wiechy lub korby, włókna, rafia nadaja się do produkcji rękodzieła, aniołków, figurek, laleczek, pozyskuje sie je z włóknodajnych liści, rafia nadaje sie na sznurki, worki, liny.
Karłatka niska Chamaerops humilis z arekowatych, pochodzi z Basenu Środziemnomorskiego, krótka kłodzina lub kilka klodzin rozgałęzionych przy ziemi, okrytych obumarłymi liśćmi, ogonkowe, dloniastosieczne liście ułozone w wachlarze o lancetowatych odcinkach, dwupienna roslina, kwiaty zebrane w kłosy w pachiwnach liści szczytowych, czerwonożółte, kuliste owoce.
Palma kokosowa Cocos nucifera z arekowatych z Azji i Pd. Ameryki, wysoki pień, pierzaste liście ogonkowe zebrane w rozetę szczytową, listki języczkowate, żółte kwiaty zebrane w kłosy zebrane w wiechy w kątach liści, owoce to zielone pestkowce, z pestki robi sie włókna na sznury, liny, rękodzieło.
Szczmiel biały Boehmeria nivea z pokrzywowatych Urticaceae rosnie w Afryce, umiarkowanych strefach Azji, w Malezji i Australii, krzew lub półkrzew, grube kłącza i nierozgałezione łodygi, liście sercowate, zaostrzone, piłkowane, długoogonkowe, od spodu srebrny kutnerek, kwiaty zebrane w wiechy w katach liści, owoce to orzeszki, włókno, ramia używane jest do produkcji tkanin, obicia mebli, snurów i lin. 
Ketmia konopiowata Hibiscus cannabinus ze slazowatych, z Afryki, proste łodygi, liście trójklapowe, dłoniastodzielne, listki wrzecionowate, liście długoogonkowe, w kątach liści są 5-krotne kwiaty, żółtoczerwone platki, kieliszek ma ok. 8 działeczek, 1 słupek, wiele pręcików zrośniętych w rurkę, z włókien robi się sieci, materiały opatrunkowe, brezent, worki i papier.
Cibora papirusowa Cyperus papyrus z ciborowatych Cyperaceae jednoliścienna roslina z Afryki, gładka, trójkanciasta lodyga, na szczycie rozgałęziona pióropuszowato, ugina sie pod własnym ciężarem, podziemne kłącze, na kłączu zredukowane, trójkątne listki, zielonobrazowe kwiaty zebrane w kłoski tworzące baldachy na kocach rozgałęzień, 3 pręciki, 1 słupek, pod kwiatami zredukowany listki, owoce to brązowe orzeszki, włókna na maty i plecionki.
Zostera morska Zostera marina z zosterowatych Zosteraceae, z Europy, Azji, Afryki, Ameryki Pn. płożąca łodyga, liście dlugie, wiotkie, zaokrąglone, spłaszczone kwiaty obupłciowe zebrane w kłosy jednostronne otoczone pochwą liściową najwyższego liścia, pyłek nitkowaty, włókna służą do wypełniania materacy i siewników oraz kurtek, u nas chroniona.
Wełniak azjatyczki Bombax ceiba ze slazowatych z Indii i Cejlonu, drzewo, pień i gałęzie maja kolce, są korzenie szkaprowe, poziome, stabilizujące roslinę, liście dłoniastodzielne, listki odwrotnie jajowate, długie, z kończykami, czerwone, kielichowate, pięciopłatkowe kwiaty, owoce to torebki z dużym puchem, z włosków na nasionach robi się kapoki, tak jak z pozostałych puchowców Ceiba sp. drzew z dłoniastodzielnymi liśćmi, długimi listkami, liście ogonkowe, dużymi kwiatami i nasionami z włoskami.
Ten wpis czytano 3531 razy.
Dziękuję bardzo, proszę spróbować jeszcze raz napisać komentarz:) Pozdrawiam serdecznie :)
Asiunia - Poniedziałek, 12 Luty 2018 11:03
Dziekuję za piękne gify:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Wtorek, 02 Luty 2016 19:39
.Kamil - Wtorek, 02 Luty 2016 14:52
balwan-ruchomy-obrazek-0125 +++
Bogdan Golus - Wtorek, 02 Luty 2016 14:17
Odsłon: 629102
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ, chciałabym podzielić się wiedzą, którą przekazali mi moi wykładowcy.
<< Luty 2019 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28      
zobacz wszystkie wpisy »