Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Rozwój techniki
4

Rozwój techniki

Jak wiemy w drugiej połowie XX w nastapił ogromny rozwój techniki. Powstały nowe urządzenia ułatwiające nam życie, takie jak środki transportu, sprzęty AGD, Nastapił rozwój budownictwa, medycyny i nauki. Zauważyliście, że miało to związek z tym, że w 2 połowie XX w. kobiety zaczęły uprawiać te same zawody co mężczyźni, że masowo pojawiły sie kobiety-naukowcy, kobiety-lekarze, kobiety-urzędnicy?
Powiecie, że więcej noblistów stanowią mężczyźni, OK, ale o ile dawniej wielkie odkrycia zdarzały się raz na jakiś czas i były głośnymi wydarzeniami, o tyle dzisiaj technologia cały czas się rozwija. Na każdym kroku powstają nowe leki, nowe modele telefonów, komputerów, telewizorów, radioodbiorników, nowe modele samochodów, piągów, smaolotów, statków, nowe metody konserwacji zywności, nowe rodzaje tkanin. Jak to się ma do płci? Tak, że dawniej odkrywcami były pojedyncze osoby, mężczyźni, kobiety zajmowały się domem i dziećmi. Dzisiaj nad jednym zagadnieniem pracuja całe zespoły uczonych, grupa ludzi obojga płci bada dane zagadnienie. Meżczyźni często sa kierownikami zespołów, ach te stereotypy, ale bez swoich ludzi nie dokonaliby tego co w grupie. Mężczyźni są bardziej medialni, potrafia sie pokazać, wyjśc przed szereg, kobiety są bardziej systematyczne, ogarniaja więcej szczegółow, bardziej przykładają się do zadania, są bardziej pracowite, uporządkowane, maja wieksze ambicje, ale mniejsze parcie na szkło.
Również 19 wiek obfitował w nowe odkrycia, wtedy to powstały pierwsze uniwersytety medyczne dla kobiet, Maria Skłodowska dostała podwójną Nagrodę Nobla. Nie byłoby to mozliwe gdyby nie sufrażystki, które pokazały nam, że możemy życ inaczej, że mamy prawo do marzeń, ambicji i samorealizacji.
Dzisiaj, gdy mięśnie przegrywają z rozumem, gdy technologia buforuje siłe fizyczną (dawniej trzeba było 20 mężczyzn z łopatą, dziś wystarczy mężczyzna lub kobieta kierująca koparką) płeć przestała mieć znaczenie w życiu zawodowym, zaczęły sie liczyć osobiste zainteresowania i marzenia. Prawda jest taka, że dziewczynki szybciej dojrzewają intelektualnie, że osiągaja lepsze wyniki w nauce niż chłopcy.  
Jakie są mocne strony kobiet?
Mamy większą liczbę połączeń nerwowych pomiędzy dwoma półkulami, a to oznacza lepsze połączenie pomiędzy półkulami, lepiej wyrażamy emo­cje, ale także trafniej odczytujemy komunikaty niewerbalne oraz dłużej przechowujemy w pamięci twarze, gło­sy, mimikę i gesty. Lepiej wypadamy w testach rachunkowych, mamy wieksze zdolności manualne, dostrzegamy więcej szczegółów i łatwiej ogarniamy całośc, mamy lepsza pamięć wzrokową, zdolnośc współodczuwania, łatwiej nam współpracować z innymi. Dla pocieszenia dodam, że wszystkie te cechy można wyćwiczyć, nikt się z nimi nie rodzi, one przychodzą z czasem.
Ostatnie badania pokazują, że kobiety osiągaja lepsze wyniki w testach na IQ [http://www.dziennik.com/wiadomosci/artykul/kobiety-inteligentniejsze-od-mezczyzn]. Jednak jest coś w tym, że rozwój i pójście kobiet do pracy nastąpiły w tym samym czasie. Faktem jest, że przez ostatnie 100 lat technika posunęła sie o tysiące lat w stosunku do tego co było wcześniej. Coś musiało byc przyczyną, a czasowo wzrost rozwoju pokrył się z karierą kobiet. Z każdym rokiem postęp następuje coraz szybciej. Coraz więcej kobiet wykonuje dotąd męskie zawody, coraz więcej kobiet robi kariery, coraz więcej kobiet zajmuje sie nauką.
Ten wpis czytano 1011 razy.
Dziękuję za pięknego gifa, wiem, że to najbardziej kontrowersyjny wpis, jeśli obraziłam to przepraszam. Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Piątek, 23 Styczeń 2015 11:25
ImageHostedbyFotoZrzut.pl +++
Bogdan Golus - Piątek, 23 Styczeń 2015 10:47
Dziękuję za pięknego gifa:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Czwartek, 22 Styczeń 2015 20:35
iluka - Czwartek, 22 Styczeń 2015 20:19
Odsłon: 864168
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ, chciałabym podzielić się wiedzą, którą przekazali mi moi wykładowcy.
<< Lipiec 2020 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
zobacz wszystkie wpisy »