Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Sity w Polsce
2

Sity w Polsce

Sit to roślina z rodziny sitowatych. U nas są:
Sit trójłuskowy Juncus triglumis krótkie, podziemne kłącze, łodyga dołem ulistniona, pusta i gładka, liście rynienkowate, podługowate, długie, cienkie, wąskie z brunatnymi pochwami z 2 uszkami, działki ziałki okwiatu jasnobrązowe, lancetowate, tępe, z ciemnym wierzchołkiem, podsadka lancetowata, łuskowata, brunatna, kwiaty zebrane w szczytowe główki, owoce to torebki, zagrozony i chroniony.
Sit żabi Juncus ranarius łodyga krótka, tworzy luźne kepki, płaskie, długie, rynienkowate, zaostrzone liście z ciemnoczerwonymi pochwami, kwiaty mają jajowate działki i płatki i 2 podkwiatki, owoce to podługowate, zwęzone ku nasadzie torebki, roslina chroniona.
Juncus planifolius tworzy luźne kępy, długie lodygi, długie, zwęzone ku koncowi, zaostrzone liście, kwiaty jajowate, białawe zabrane w główki, zebrane w wieszki, owoce to torebki.
Sit alpejski Juncus alpinoarticulatus łodyga cienka, liście cienkie, sitowate, długie, lekko zaostrzone, brunatne kwiaty z zaokrąglonymi działkami zberane w główki, zewnętrzne działki zebrane w kolec, 6 pręcików, owoce to czerwonobrunatne, jednokomorowe torebki z dzióbkami, roslina zagrozona i ściśle chroniona.
Sit bałtycki Juncus balticus sztywna łodyga, szydlaste, sitowate, równowaskie, długie liście z żółtawymi pochwami, kwiaty zebrane w rozrzutkę, 6-pręcikowe, działki zaostrzone, brązowe z zielonymi pasami, długa podsadka, owoce to torebki z ząbkiem na szczycie, roslina zagrozona i ściśle chroniona.
Sit blotny Juncus tenageia rozgałęziona łodyga, długie, cienkie liście, pochwy mają 2 uszka, kwiaty mają po 2 łuskowate podkwiatki, są zebrane w główki, zebrane w wierzchotki, działki jajowate, owoce to torebki, roslina zagrozona i ściśle chroniona.
Sit chudy Juncus tenuis tworzy kępy, łodygi miękkie i cienkie, liście długie i cienkie, kwiaty zebrane w szczytowe wiechy z przysadką, działki lancetowate, żółtawe, owoce to jajowate torebki z dzióbkiem.
Sit cienki Juncus filiformis łodygic cienkie, wiotkie, wyrastają z kłącza, mają żebra, cienkie, długie liście otulają łodygi brunatnymi pochwami, liście odziomkowe, kwiaty zebrane w pęczki podparte podsadką, listki okwiatu żółte i ostre, owoce to żóławe, jajaowate torebki z dzióbkami, drobne, kuliste nasionka, roslina chroniona.
Sit czarny Juncus atratus łodyga cienka i długa, liście obłe, podłużnie żeberkowane, poprzecznie przegradzane, kwiaty czarne zebrane w główki zebrane w rozrzutkę, lancetowate działki równej długości, owoce to torebki z dzióbkiem, roslina zagrożona i chroniona.
Sit członowaty Juncus articulatus gęste korzenie, czołgające sie kłącza, łodygi kolnakowate, zebrane w kępki, na całej długości ulistnione, liście szydlaste, długie, poprzegradzane, kwiaty ciemnobrunatne zebrane w główki zebrane w rozrzutki, listki  okwiatu jednakowe, ostre, mają krotkie podsaki, owoce to jajowate, błyszczące, czerwonobrunatne torebki z krótkim, ostrym dzióbkiem na czubku, nasiona drobne, brunatne siatkowane.
Sit drobny Juncus bulbosus kępka cienkich łodyg, długie, cienkie liście, jajaowate, jasne kwiaty zebrane w główki, zebrane w rozrzutki, owoce to torebki.
Sit dwudzielny Juncus bufonius łodyga kępkowana, krótka, mały pokrój, płaskie, owłosione, podługowate liście z pochwami obejmującymi łodygi, działki jajowate, zaostrzone, kwiaty zebrane w wiechy, 6 pręcików, 3 znamiona, owoce to kuliste, tepe, zielonkawe torebki.
Sit Gerarda Juncus gerardi spłąszczona łodyga z 1 kolankiem i 1 liściem, liśc długi, wąski, zaostrzony, kwiaty z brązowymi, tepymi działkami zebrane w rozrzutki z lancetowatą podsadką, owoce to eliptyczne torebki, zagrozona i chroniona roslina.
Sit główkowaty Juncus capitatus łodyga cienka, długa, liście szydlaste, długie, cienkie, ostre, zielone kwiaty zebrane w główki zebrane w rozrzutki, kwiaty jajowate i zaostrzone, owoce to torebki.
Sit maleńki Juncus minutulus cienkie łodygi zebrane wkępki, szydlaste, długie, zwężone ku ostremu końcowi liście, kwiaty jajowate, zaostrzone zebrane w główki, zebrane w rozrzutki, owoce to torebki
Sit ostrokwiatowy Juncus acutiflorus czołgające kłacze, dlugie łodygi z wieloma kolankami, liście szydlaste, spłaszczone zaostrzone, podłużne, nasady szersze, kwiaty zebrane w główki, zebrane w wierzchotki, działki ościste, odgięte, trójkątne, owoce to  jajowate, błyszczące, czerwonobrunatne torebki z dzióbkami na końcach, drobne, brunatne nasionka, chroniony i zagrozony.
Sit rozpierzchły Juncus effusus gęste kepy z gęstymi korzeniami, gładkie łodygi, szydlaste, bezkolankowe, żywozielone, częściowo wypełnione rdzeniem liście, liście odziomkowe, kwiaty zebrane w wierzchitkę z przysadką, drobne kwiaty, sa jajowate, działki zaostrzone, owoce to jajowate, torebki z dizóbkami, nasiona drobne.
Sit siny Juncus inflexus gęste korzenie, gęste kepy, łodygi szydlaste, bezkolankowe, modrosine, częściowo wypełnione rdzeniem z łuskowatymi, brunatnymi pochwami, lodygi żeberkowane, liście doziomkowe, szydlaste, długie, kwiaty małe, rdzawe zebrane w wierzchotke, owoce to jajowate torebki z dzióbkami. 
Sit skucina Juncus trifidus darniowa, kepkowana lodyga, długie liście i łodygi, liście wąskie, zwężone ku końcowi, zaostrzone, rynienkowato zwinięte, kwiaty brunante, 6-pręcikowe, rosną w kątach przysadek, owoce to jajowate torebki, nasiona czarne.
Sit skupiony Juncus conglomeratus tworzy luźne kepy, podłużne, długie łodygi z rdzeniem, liście podłożne, zaostrzone, zwęzone, kwiaty rdzawe, jajowate, zebrane w kuliste wierzchotki z przysadkami, owoce to jajowate torebki z dzióbkami, liczne, drobne nasionka.
Sit sztywny Juncus squarrosus sztywne lodygi zebrane w kępy, liście odziomkowe, sztywne, szydlaste, pochwiaste, pochwy z 2 uszkami, kwiaty jajowate, okwiat z jajowatynmi listkami, kwiaty zebrane w grona z przysadkami, owoce to jajowate torebki z ząbkiem, trójkomrowe, nasiona podłuzne, brunatne.
Sit ściśniony Juncus compressus płoążące kłącze, bylina, łodyga szarozielona, spłaszczona z 1 liściemw połowie długości, reszta liści odziomkowa, rynienkowata, kwiaty zebrane w rozpierzchłe wierzchotki, jajowate, zielone, jasno obrzeżone działki, kwiaty drobne, podsadki lancetowate, długie, cienkie, owoce to kuliste, jasne torebki
Sit tępokwiatowy Juncus subnodulosus długa cianka łodyga, dlugie cienkie liście z poprzegradzanymi blaszkami, kwiaty żółte, podsadki słomiaste, działki zaokrąglone, kiwaty zebrane w główki zebrane w rozrzutki, owoce to szerokojajowate torebki z dzióbkiem, zagrozony i chroniony.
Ten wpis czytano 281 razy.
Dziękuję za pięknego gifa i miłą oceneczkę:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Piątek, 22 Grudzień 2017 19:54
znak-ok-ruchomy-obrazek-0017 +++++
Bogdan Golus - Piątek, 22 Grudzień 2017 13:54
Odsłon: 599744
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ, chciałabym podzielić się wiedzą, którą przekazali mi moi wykładowcy.
<< Grudzień 2018 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
zobacz wszystkie wpisy »