Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Śluzy, gumy, kauczuk
2

Śluzy, gumy, kauczuk

Śluzy i gumy to wytwory roślin, są polisacharydami, śluzy wydobywa się przez macerację nasion żywokostu, nasion lnu, prawoślazu lekarskiego, gumy przez uszkodzenie kory np. wiśni, goją rany, zatrzymują krwawienia, zmiękczają tkanki, wewnętrznie przeczyszczają, powlekają gardło, układ pokarmowy, hamują wchłanianie toksyn i metali ciężkich, łagodzą choroby gardła, kaszel. Śluzy to pektyny i hemicelulozy, najwięcej go w łupinach nasiennych, by wiązać wodę dla kiełkujących roślinek, na czapeczce, by chronić stożek przed uszkodzeniami mechanicznymi, w niektórych owocach mięsistych np. jemioły, w wierzchołkach pędu np. u szczawiu i w liściach pułapkowych np. u rosiczki jako klej dla owadów. Gumy są wykorzystywane jako wypełniacze leków, kosmetyków, żywności, bazy gum do żucia. Są jadalne, są u motylkowych i różowatych. Przykłady gum to guma arabska z akacji, guma guar z nasion guaru Cyamopsis tetragonoloba. Guma guar służy do wiązania włókien celulozy w papierze i stabilizacji nadruków na ubraniach. Gumy zatwardzają (guar łagodzi chorobę Leśniewskiego Crohna, zespół jelita drażliwego, choroby jelita grubego), śluzy przeczyszczają.

Kauczuk to składnik soku mlecznego kauczukowców m. in. kauczukowca brazylijskiego, pochodzącego z Ameryki Południowej, mniszka gumodajnego z Kaukazu i figowca sprężystego z Półwyspu Indyjskiego. Indianie przecinają korę kauczukowca, do nacięcia wkładają rurkę, kładą pod rurkę wiaderko i zbierają kauczuk, moczą w kauczuku nogi i to są ich buty, żują kauczuk jak gumę do żucia. My z kauczuku mamy lateks, który składa się z kauczuku i wody, z niego rękawiczki ochronne, nieprzemakalną odzież, namioty, kalosze, powłoki na meble, sam kauczuk daje piłeczki, z poddanego wulkanizacji kauczuku robi się gumę, z niej opony i uszczelki, części narzędzi, pojazdów, z kauczuku robi się także smoczki la niemowląt. Mniszek gumodajny ma najwięcej kauczuku w korzeniu, tamtejsze dzieci żują korzenie mniszka gumodajnego jak gumę do żucia, z korzeni mniszka pozyskuje się kauczuk. Niewiele osób wie, że niewielkie ilości kauczuku są w jadalnych roślinach jak mniszek lekarski, mlecz kolczasty, sałata ogrodowa, trojeść amerykańska, szczególnie stara sałata z łodygą ma dużo lateksu, łodygi zwane nogami się kisi, wtedy tracą lateks, ale liście maja sok, jadłam takie oderwane od nóg. Lateks maja inne mlecze, mniszki, sałaty np. kompasowa, wielu przedstawicieli astrowatych, makowatych, wilczomleczowatych (wilczomlecze mają inne związki chemiczne jak alkaloidy, które są trujące, makowate mają substancje psychoaktywne oprócz lateksu). Kauczuk w liściach sałaty pogarsza wchłanianie metali ciężkich i toksyn, spowalnia wchłanianie tłuszczu (trójglicerydów i kwasów tłuszczowych, które zatykają naczynia krwionośne i powodują miażdżycę), nadmiaru aminokwasów (nie magazynujemy ich, ile trzeba organizm wykorzysta na budowę białek, reszta idzie w brzuszek), cukru, co obniża indeks glikemiczny potraw, to ważne dla osób z cukrzycą, spożywany w nadmiarze (nie raz na jakiś czas w surówce, ale stale w dużych ilościach) może spowodować niedobory witamin i biogenów oraz deficyt kalorii, ale nie spowoduje ostrego zatrucia.

Sok mleczny roślin ma skrobię, gumy, białka, żywice, olejki eteryczne, różne substancje prozdrowotne, toksyczne i kauczuk. Sok mleczny mają astrowate, makowate, wilczomleczowate

Ten wpis czytano 47 razy.
Dziękuję za pięknego kwiatuszka, pięknego dnia :)
Asiunia - Poniedziałek, 15 Luty 2021 14:32
kwiat-ruchomy-obrazek-0436 +++
Bogdan Golus - Poniedziałek, 15 Luty 2021 07:16
Odsłon: 935491
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ.
<< Luty 2021 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
zobacz wszystkie wpisy »