Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Superchwasty
4

Superchwasty

Rośliny odporne na herbicydy powstają od początku ich stosowania. Niektórzy twierdzą, że to dzięki mutacjom, ale nie tylko. Rośliny tak jak zwierzęta potrafią wytwarzać odporność na czynniki środowiskowe, bronią się przed wirusami, bakteriami i grzybami poprzez syntezę enzymów neutralizujących toksyny bakteryjne i grzybicze oraz niszczące ściany komórkowe i otoczki białkowe bakterii, wirusów i grzybów, zmniejszają przepuszczalność błon komórkowych dzięki upakowywaniu z ich mozaikę kwaśnych białek. elicytor to odpowiednik antygenu, którym są żywe patogeny oraz toksyny czy metale ciężkie, które aktywują roslinne mechanizmy obronne wpływając na ekspresję genów, wtedy rośliny produkują odpowiednie białka. Są to białka związane z patogenezą, ich produkcję regulują hormony etylen, kwas jasmonowy oraz kwas salicylowe. Rośliny zrastające się korzeniami i kłączami potrafią poprzez wiązki przewodzące wysyłać białka obronne do innych osobników, również klony jednego osobnika połaczone kłączami lub rozłogami przekazują sobie białka obronne oraz toksyny wytwarzane przeciw insektom. Również rosliny przekazują cząsteczki aktywujące syntezę białek obronnych do grzybni grzybów mikoryzujących, które przenoszą je do innego osobnia, do gleby, skąd pobierane są we włośnikach i do powietrza, skąd pobierane są szparkami. Są hormony i czynniki wzrostu, które łączą się z odpowiednimi receptorami błonowymi i jądrowymi i przenikając do jąder komórkowych wpływaja na ekspresję genów odpowiedzialnych za syntezę białek obronnych. W przypadku herbicydów rośliny wytwarzają subsancje je rozkładające lub neuralizujące ich działanie, jeśli dawka pozwala utrzymac się roslinie przy zyciu, jest to odpowiednik naszej syntezy przeciwciał. Roślinne mutanty maja zmienione receptory, przez które środki ochrony roślin wnikają do wnętrza komórek lub zmienione enzymy, których herbicydy nie mogą zdezaktywować. Roślinne mutanty mogą przekazywać swoje geny oraz kodowane nimi enzymy poprzez zrosty do zwykłych roślin. Istnienie superchwastów jes dowodem na potęgę życia i pozytynwym procesem, dzięki, ktoremu istnieje dalej wiele cennych gatunków jak maki, chabry, kąkole. Bakterie, wirusy i grzyby chorobotwórcze ewoluują dzięki czemu tworzą nowe formy, które mogą infekować, ale same toksyny są niezmienne, dlatego łatwo jest się na nie uodpornić. 
Ten wpis czytano 568 razy.
Dziękuję za pięknego kotusia, one tez pełnią funkcję w przyrodzie :) Pozdrawiam serdecznie :)
Asiunia - Piątek, 22 Czerwiec 2018 15:20
znak-nastepny-ruchomy-obrazek-0044 To ludzie stworzyli chwasty zakłócając równowagę w przyrodzie
Bogdan Golus - Piątek, 22 Czerwiec 2018 06:37
Najlepiej to by było nie ingerować w świat przyrody o ile to nie jest konieczne, czyli można wyciąć kawałek lasu, by zbudować dom, ale nie ma sensu wycinać całego lasu, by zbudować kolejny supermarket z parkingami, dojazdami itd. Pozdrawiam serdecznie :)
Asiunia - Sobota, 16 Czerwiec 2018 16:22
Świat ludzi - Świat zwierząt - Świat roślin - i każdy jest potęgą...wygrana dziś może oznaczać klęskę jutro, a przegrana zaowocuje sukcesem później. Jak zachować równowagę...?
Lucyna Socha - Piątek, 15 Czerwiec 2018 22:03
Odsłon: 887589
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ.
<< Listopad 2020 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
zobacz wszystkie wpisy »