Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Święto Storczyka
2

Święto Storczyka

Dnia 21 maja 2017 roku w niedzielę w miejscowości Kalina Mała, w gminie Miechów, na terenie powiatu miechowskiego, w Małopolsce odbędzie się Święto Storczyka, to pierwsze takie wydarzenie na świecie, warte wspomnienia na Portalu Ekologicznym. Święto Storczyka powołano z okazji 25 rocznicy powstania dyrektywy siedliskowej i programu LIFE, z których dofinansowania powstały rezerwaty przyrody Wały i Opalonka oraz sieć Natura 2000 na terenach Małopolski, gdzie przede wszystkim cenne są murawy kserotermiczne z wieloma cennymi gatunkami roslin jak kurzyślad błękitny, jaskier polny, czechrzyca grzebieniowa, włóczydło polne i pszonacznik wschodni,  dziećsił popłocholistny, dziewiećsił bezłodygowy, powojnik prosty, oman wąskolistny, ostrożeń pannoniski, len włochaty i złocisty, aster gawędka, miłek wiosenny, wisienka stepowea, złocień baldachogronowy, storczyki samiczy i kukawka oraz obuwik pospolity. W Małopolsce są też ciekawe siedliska leśne, gdzie rosna też rosliny zielne jak zawilec wielkokwiatowy, lilia złotogłów, wawrzynek wilczełyko, róża francuska, kokoryczka okółkowa, bluszcz pospolity, tojad dziobaty, tojad mołdawski, dzwonecznik wonny, pluskwica europejska, orlik pospolity, storczyki: storczyk szerokolistny i podkolan dwulistny, ciemiężyca zielona, miodunka miękkowłosa [http://www.miechow.pl/page/_Obszar_Chronionego_Krajobrazu_Wy%C5%BCyny_Miechowskiej/id=94]. Dzięki dyrektywie siedliskowej rezerwaty tych i wielu innych roslin i ich siedlisk mogły powstać, wszystkie one należą do obszarów Natura 200,. Sama dyrektywa istnieje już ćwierć wieku.
Organizatorami Święta Storczyka są Gmina i Miasto Miechów z Radami Sołeckimi Kalina Mała i Kalina Rędziny, Centrum Kultury i Sportu w  Miechowie, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, Nadleśnictwo Miechów, Straż Ochrony Przyrody w Polsce Grupa Terenowa Powiatu Miechowskiego, PZŁ Koło Łowieckie „Mirów” w Miechowie, Powiatowe Koło Pszczelarzy w Miechowie. Celem Święta jest integracja ludzi związanych z ochroną przyrody i pokazanie zwykłym ludziom jej piękna. święto zacznie się o 11 rano w Kalinie Małej. Kiedy zainteresowane osoby będą mogły odwiedzić las grądowy z przewodnikiem z Nadleśnictwa w Miechowie, na murawy kserotermiczne z przewodnikiem z RDOSiu w Krakowie, wycieczkę do lasu z ornitologiem z Zespółu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego lub obserwacje zwierząt z mysliwymi z Koła Łowieckiego Mirów. Od godziny 12 będzie biwakowanie i słuchanie odgłosów przyrody i dekustacja lokalnych potraw i kupowanie pamiątek zrobionych przez lokalnych producentów. O 14 drugi raz będą wycieczki do lasu lub na murawy z przewodnikami, tak jak za pierwszymr azem, a o 16 trzeci raz. O 18 koniec imprezy, przez cały czas będą konkursy i zabawy z nagrodami oraz puszczanie filmów o projektach Natura 2000. Potrzebne będzie sportowe obuwie, koce lub karimaty do siedzenia (stołeczki wędkarskie też mogą być), woda butelkowana i prowiant, chociaż to będzie mozna kupić na miejscu [http://www.miechow.eu/miasto-i-gmina/aktualnosci/swieto-storczyka-na-wyzynie-miechowskiej/].
Ten wpis czytano 352 razy.
To prawda:) Dziękuję za pięknego kwiatuszka:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Środa, 10 Maj 2017 09:34
wiosna-ruchomy-obrazek-0008 Fascynujące kwiaty
Bogdan Golus - Środa, 10 Maj 2017 08:47
Odsłon: 519432
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ, chciałabym podzielić się wiedzą, którą przekazali mi moi wykładowcy.
<< Maj 2018 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
zobacz wszystkie wpisy »