Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Trzmielce
2

Trzmielce

Trzmielce Psithyrus sp. podobnie jak trzmiele i pszczoły należą do rodziną pszczołowatych Apidae. Jest to podrodzaj rodzaju trzmieli Bombus sp. Trzmielce majajendoroczny cykl życiowy, są pasożytami. Samice usuwają królowe trzmieli i zajmują ich miejsce, składając jaja w zbudowanych przez samice trzmieli komórkach. W Polsce mamy 9 gatunków trzmielców:
Trzmielec ogrodowy Psithyrus barbutellus tułów ma żółtoczarne pasy, odwłok jest czarny, ma biały koniec, mniejsze i drobniejsze samce zapyplają żmijowiec zwyczajny, ostrożeń warzywny, osty i dziewięćsił zwyczajny, większa i masywniejsza samica zapyla wiele roslin ogrodowych.
Trzmielec gajowy Psithyrus bohemicus czarna głowa z żółtą czapeczką, czarny tułów z żółtym szaliczkiem i odwłok w szaroczarne paseczki z białym końcem, zapylają mniszek lekarski, chabry nadreńskie, ostrożeń warzywny, wierzbówke kiprzycę i wrzos zwyczajny, zamieszkuje lesne łąki i polany.
Trzmielec żółty Psithyrus campestris czarny z zółtymi pasami u nasady i końcu tułowia i jasną plamą na końcu odwłoka, zapyla wykę, wrzos zwyczajny, koniczynę, krwawnicę pospolitą i jasnotę białą, samiec jest mniejszy i drobniejszy, ma mniej wyraziste pasy, największa jest królowa, lebi tereny zadrzewione i zarośla.
Trzmielec północny Psithyrus flavidus ma na tułowiu, głowie i odwłoku beżowe, brązowe,kremowe i żółte pasy na czarnym tle.
Trzmielec górski Psithyrus norvegicus czarny tułów z żółtym kołnierzem i białe pasy na odwłoku,koniec odwłoka czarny, zapyla głównie osty i osttrożnie.
Trzmielec pirenejski Psithyrus quadricolor czarny, tułów ma żółty kołnież, na końcu odwloka są beżowe i pomarańczowe pasy, żyje w lasach i na podmokłych łąkach.
Trzmielec czarny Bombus rupestris tułów i głowa czarne, odwłok w czarnopomarańczowe pasy, zapylakwiiaty głogu, mniszka lekarskiego,ostrożnia lancetowatego, dziewięćsiła pospolitego i wrzosu zwyczajnego, zamieszkuje otwarte tereny, jak pola, przydroża i łąki.
Trzmielec leśny Psithyrus sylvestris czarny z żółtym kołnierzem i jasnożółtoczarnymi pasami na odwłoku, żyje w lasach,zapyla pierwiosnki, ostroznie, chabry, macierzankę i mniszek lekarski.
Trzmielec ziemny Psithyrus vestalis czarny w żółtoczarne pasy na tułowiu i odwłoku,koniec odwłoka ma biały, zapyla dziewięćsiły pospolite i wrzosy zwyczajne, zyje na terenach otwartych. http://www.wigry.org.pl/trzmiele2.htm
Trzmielce sa pasożytami społecznymi, wykorzystują robotnice trzmieli, które zbieraja nektar, by karmić ich larwy, samica składa jaja w komórkach przygotowanych porzez krolową dla jej jaj i przejmuje jej obowiązki. Trzmielce nie mają aparatu potrzsebnegodo zbierania i przenoszenia pyłku, mogą przenosić pyłek na odnóżach, jeśli sie do nich przyczepi. rzmiele na goleniach tylnych nóg mają koszyczki - zagłębienie w goleni, do którego składane są porcje pyłku, u trzmielców goleń jest wypukła i równomiernie owłosiona. Jednak nawet kolonia opanowana przez trzmielce zapyla kwiaty. Dojrzałe samice trzmielcy opuszczają kolonie, by założyć skolonizować nowe i cykl się powtarza. Samce służa zapładnianiu krolowej http://www.biodar.com.pl/ekologia_trzmiele_rozpoznawanie.php piszę królowej, ale nie jest królowa w sensie takim jak u pszczół, to samica, która wypiera królową trzmieli i przejmuje jej kolonię, składa jaja w jej komórkach, z jej czerwi rozwijają się nowe samice kolonizatorki i trutnie, które służą za samce rozpłodowe i również lecą do nektaru, którym się żywią i mogą przenosić go na grzbiecie i odnóżach. Włoski ułatwiają roznoszenie pyłku,ale aparatu służącego tylko temu trzmielce nie mają.
Ten wpis czytano 303 razy.
To prawda, mają duży udział w zapylaniu. Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Sobota, 01 Lipiec 2017 18:19
znak-cool-ruchomy-obrazek-0020 Pożyteczne owady
Bogdan Golus - Sobota, 01 Lipiec 2017 10:06
Odsłon: 395640
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ, chciałabym podzielić się wiedzą, którą przekazali mi moi wykładowcy.
<< Wrzesień 2017 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
zobacz wszystkie wpisy »