Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Uprawa mchu
16

Uprawa mchu

Mchy lubią wilgotne ogrody, z pozostałościami murów i fundamentów, lubią tereny zadrzewione, szczególnie nadają się do zazielenienia terenów pomiędzy drzewami. Pionierskie mszaki, porastające mury, dachy, kamienie, gleby dobrze znoszą suszę i nasłonecznienie, one przygotowują te tereny pod dalszą sukcesję roślin. Są pierwszymi producentami próchnicy. Takim odpornym na susze i słońce, niewymagającym, pionierskim mchem jest pędzlik murowy Tortula muralis, porasta mury, ściany, kamienie, nieużywane chodniki, dachy, jest rśliną pionierską, dobrze radzi sobie w miastach, jest jednym z najpospolitszych mchów w Polsce. Porasta tereny niezarośnięte przez inne rosliny, dlatego nadaje się na nasłonecznione ogródki, często samoistnie porasta gołą ziemię na podwórkach. Jako, że w przyrodzie porasta kamienie piaskowiec nadaje się do jego uprawy, nie jest mchem wymagającym. Pisałam o mchach lubiących wilgotne i ocienione tereny oraz mchach lubiących słońce, są różne gatunki mchów: naskalne, epifity, naziemne, które potrzebują danego podłoża, tak samo w zależności gatunku zamieszkującego dane środowisko mają różne upodobania co do wilgotności, cienia i minerałów w podłożu. Pędzlik murowy dobrze znosi suszę i słońce oraz radzi sobie w większości warunków, do póki jego tereny nie porosną większymi roślinami, z którymi może przegrać konkurencję o dostęp do słońca, wody czy biogenów, dlatego trzeba takie niechciane rośliny usuwać. Chyba, że wśród mchu mają rosnąć inne ozodbne wyższe rośliny, ale teżtrzeba o całość dbać i usuwać chwasty. Pędzlik porasta też korę drzew, dobrze radzi sobie też na stanowiskach wilgotnych, mchy same potrafią chłonąć wodę jak gąbki, dlatego rosliny w takim ogordzie powinny być raczej higrofilne. Jako odporna roślina pionierska mech nie wymaga specjalnej pielęgnacji, wystarczy pilnować by przyjął się na kamieniu, pędzlik porasta płyty nagrobne zrobione z różnych materiałów, takżę z piaskowca, więc nie bęzie problemu z jego utrzymaniem, porasta też azbestowe dachówk.
W ogrodach często mchy są sadzone jako rosliny okrywowe, czyli zastepują trawnik. 
Co do innych gatunków mchów to często przesadzenie ich z miejsc wystepowania do ogrodu nie skutkuje, takie mchy umierają. Jednak jeśli w ogrodzie panuja dogodne warunki mchy pojawiają się same, dzięki zarodnikom, większość mchów lubi cień, wilgoć, w miejscach ocienionych gromadzą wode z rosy, która wolno paruje, w miejscach slonecznych mozna je zraszać, ale krople skupiając promienie słoneczne mogą oparzyć listki, dlatego lepiej proszę posadzić głodek kaukaski lub karmnik ościsty, małe, podobne do mchów roślinki, które dobrze znoszą suszę [http://www.wymarzonyogrod.pl/eksperci/odpowiedzi/8828,nawierzchnia-i-mech]. Ogród z mchem to mechownik, czasem pod drzewami zamiast trawy pojawia się mech, trawy to rosliny lubiące słońce, czasem drzewa zasłaniając je uniemożliwiają trawom wzrost i pojawia się cieniolubny mech. Zwykle od północnej, ocienionej strony. Odpowiednie posadzenie drzew od południa może sprzyjać powstaniu mechownika, ważne jest usuwanie innych roślin spod drzew, by nie zarastały gleby, wtedy powstanie nisza dla mchów. Zwykle mchy same rosną tam gdzie im dobrze, także w ogrodach, można im pomóc tworząc odpowiednie warunki np. cień, wilgoć, są gatunki odporne, pionierskie, które radzą sobie ze słońcem i suszą, jak pędzlik, samo przesadzanie mchó rzadko daje efekty, ale zabranie gotowych porosniętych mchem kamieni i zapewnienie podobnych warunków jakie miały w miejscu występowania może spowodować ich przetrwanie. Warto także zadbac o zraszanie kamieni, ale wieczorem, gdy słońce nie jest już tak silne jak w dzień albo wcześnie rano, ale lepiej wieczorem w okolicach zachodu słońca.
Po ogólnych informacjach odpowiem na Pana pytania. Pewnie Pana ogród jest niejednorodny ze względu na różne naslonecznienie terenu, także różne gatunki mchu mogą stanowić dla siebie konkurencję, zwykle miejscowy wyprze ten sprowadzony. Pędzlik na kamieniach powinien się utrzymać chociaż, lepiej byłoby sprowadzić kamienie czy fragmenty gruzu z mchem, jakiś czas mech może funkcjonować w słoiku, ale nie długo, one nie lubią przesadzania. Co do ogródka to zarastanie wszystkimi roślinami trwa powoli, trzeba zapewnić odpowiednią wilgotność w miejscach nalonecznionych, najlepiej wieczorem, by wyrównac tempo wzrostu, warto zadbac o równomierne ocienienie lub oświetlenie (zależy jaki Pan ma ogródek). równomierne warunki ujednolicą wzrost mchów, trzeba usuwać inne, niepożądane rosliny, może nierównomierny wzrost ma związek z allelopatiami albo z konkurencją o minerały i wodę, tu gdzie sa inne rośliny, mech może rosnąć słabiej. chyba, że chodzi o drzewa i krzewy, wtedy w ich cieniu mech rosnie szybciej. Są też nierówności terenu, gdzie zbiera się woda, z wyższych terenów spływa, szybciej schną, więć mech rośnie slabiej, trzeba zadbać o równy teren, by woda równomiernie sie rozchodziła. Nasłonecznienie sprzyja rozwojowi traw, a trawy zagłuszają mech, dlatego trzeba pozbyc się traw z ogrodu. Samym mchom wystarczy wilgoc z powietrza, chłona wodę z powietrza całym ciałem, są odporne na choroby i ostry klimat, ale wrazliwe na zanieczyszczenia, ważne jest czyste powietrze. Mchom sprzyja zbita, ciężka gleba, intensywne podlewanie i cień, lubia pH ok. 5,5 gleby, źródło minerałów stanowi dla nich filc i martwe części trawy, słąbe zwarcie darni. Ta strona podaje jak pozbyc się mchów, ale opisuje najlepsze dla nich warunki i może być wskazówką jak stworzyć im przyjazne warunki kosztem traw: http://www.klinikaroslin.com/ochrona-w-miastach/20-zwalczanie-mchu-w-trawniku 
Ten wpis czytano 27039 razy.
Można ułożyć na ziemi i zobaczyć co sie stanie :) Przykrywa się płat ziemi agrowłókniną, na nią dajemy warstwę gleby, mech nie potrzebuje wiele ziemi, wystarczy mu pył w załamaniach kory, więc cienka warstwa da mu odpowiednie warunki, a ograniczy rozwój chwastów, mech potrzebuje wilgoci i cienia, trzeba dbać o podlewanie, zacienienie agrowłókniny, a można ułożyć ją i odczekać aż mech sam ją skolonizuje, czasem może. Agrowłóknina ograniczy rozwój innych roślin, które zagłuszyłyby mech, więc jest sens, życzę pięknego dnia :)
Asiunia - Środa, 22 Kwiecień 2020 14:02
Mam pytanie dość nietypowe - czy jest sens stosować agrotkanine pod mech i paproć? Jestem na etapie zakładania leśnego ogrodu, mam nasadzonych kilka świerków, pozbyłam się trawy pod nimi i chciałam teraz zasadzić tam mech i paprocie..
Gość Alicja - Środa, 22 Kwiecień 2020 00:49
Nie wiem, niestety,ale powinno być napisane na opakowaniu, zawsze piszą gatunek i optymalną pielęgnację :) Pozdrawiam serdecznie :)
Asiunia - Piątek, 26 Październik 2018 20:23
Taki mech stabilizowany widzialam na hurtowni https://mechchrobotek.pl Czy ma ktoś doświadczenia jak sie zachowuje ?
Gość Aneta - Piątek, 26 Październik 2018 16:34
Może być też tak, że tu gdzie mech rośnie teren jest lekko obniżony, a tu, gdzie nie jest podwyższony, więc woda spływa i mech rośnie tam, gdzie więcej, czasem takie obniżenia można zauważyć z pomocą poziomicy, tak jak na prostej drodze widać je dopiero, gdy powstaną kałuże. Wtedy trzeba wyrównać glebę i poziom wody sam się wyrówna. Mech ma zarodnie, jego zarodniki wypływają z deszczem na ziemię wokół, jeśli jest odpowiednia rozwija się splątek, tak samo przeniesienie plemnika z plemni do rodni jest przy udziale wody. Bez wody nie ma zapłodnienia. Do tego mech szybko wysycha bez wody. Dojrzały sporofit to bezzieleniowa puszka na mchu, ma setę i zarodnię, kiedy zarodnia się otworzy, odpadnie wieczko wtedy można wacikiem lub pędzelkiem kosmetycznym spróbować zebrać zarodniki i potem na wyrównanej glebie przejechać tym jak pudrem, tylko, że najpierw potrzeba bardzo tę glebę zmoczyć, najlepiej robić to po deszczu albo po podlaniu ziemi zraszaczem. Tylko, żeby zobaczyć dokładnie kiedy jest wysyp zarodników trzeba mieć silną lupę. Żeby zarodnia się otworzyła potrzeba wody, dlatego potrzebny jest deszcz. Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Piątek, 10 Luty 2017 10:26
http://ogrodologia.ethink.pl/Porady/Wyhoduj-sobie-mech Tu są porady jak wyhodować mech.
A można na słonecznych miejscach zastąpić mech podobną rośliną np. rozchodnikiem? http://www.krolestworoslin.pl/produkt/1138/rozchodnik-szesciorzedowy-sedum-sexangulare-mech.html
może Pan spróbować kupić mech ozdobny w sklepach ogrodniczych i posadzić go wg instrukcji tam, gdzie dziki mech się nie przyjął:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Czwartek, 09 Luty 2017 20:44
Dobry wieczór, ogrodnicy mówią, że mech rośnie tam, gdzie mu dobrze, ciężko go przenieść z jednego miejsca w drugie. Jeśli zarodnik padnie na podatny grunt, to roślina się rozwinie, jeśli nie to nie. Mech w ogóle lubi cień i wilgoć, przeważnie rośnie od północnej strony na terenach zacienionych np. na północnych stronach murów i drzew albo na ocienionej glebie w kępach drzew i krzewów. Najlepiej to by było zerwać darń razem z glebą i położyć w miejscu, gdzie tego mchu nie ma. Raczej nie można kupić ani zebrać zarodników, musi Pan popytać w sklepach ogrodniczych. Może Pan spróbować przykryć mech woreczkami do okrywania roślin, które chronią przed zapylaniem, ale nie wiem czy można potem wytrzepać zebrane na materiale zarodniki do gleby. One są za małe, by zbierać je bez silnej lupy. Nie wiem dlaczego mech nie rośnie w cieniu, może mu gleba nie odpowiada? Może trzeba nałożyć warstwę podobnej gleby albo proszę poczekać, może sam mech tam urośnie. W słońcu raczej ciężko mu będzie urosnąć, więc jeśli chce Pan zrobić mechownik na całej działce to trzeba posadzić tam drzewa i krzewy, które dadzą cień, ale ich wzrost jest długotrwały, wtedy mech urośnie w ich cieniu. Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Czwartek, 09 Luty 2017 20:36
prosze napisać czy mechownik sie udał:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Niedziela, 01 Maj 2016 10:36
Dziekuję za piekny obrazeczek:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Środa, 13 Kwiecień 2016 17:01
grzyb-ruchomy-obrazek-0031 +++
Bogdan Golus - Środa, 13 Kwiecień 2016 07:44
Nie ma za co, cieszę się, że mogłam pomóc, mam nadzieję, że rady się przydadzą, a mech mimo wszystko się przyjmie, mam nadzieję, że rady miłośników bonsai również się Panu przydadzą:) Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w uprawie mechownika:)
Asiunia - Wtorek, 12 Kwiecień 2016 17:40
Lubię, Kamilku, wrażenia bardzo miłe, wspomnienie z dzieciństwa, kiedy były tylko 2 kanały TV i na dobranockę szedł Żwirek i Muchomorek:) Dziekuję za piekne wspomnienia, dawniej to bajki były mądre i ciekawe, chciałabym by Żwirek i Muchomorek wróciły do telewizji:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Poniedziałek, 11 Kwiecień 2016 13:22
Pani pisała temat a choć znalazła w tym mchu tego żwirka czy muchomorka u siebie ????? Jakie wrazenie było ze spotkania z nimi . Pa Kamilek .
.Kamil - Poniedziałek, 11 Kwiecień 2016 12:28
Witam temat to mi przypasował do gifa choć czasami na kanale sat ogladam tą bajkę z mchu i paproci i mysle ze kazdy kto tu zajrzy powinnien gifa z tej bajki wkleic bo pas do tematu . To jest tylko i wylacznie moje zdanie .
Myślę sobie ze pani Asia lubi żwirka i Muchomorka . Prawda ?
.Kamil - Poniedziałek, 11 Kwiecień 2016 12:27
Dziekuję za pieknego gifa:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Poniedziałek, 11 Kwiecień 2016 10:40
ImageHostedbyFotoZrzut.pl
.Kamil - Poniedziałek, 11 Kwiecień 2016 07:47
Odsłon: 897048
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ.
<< Grudzień 2020 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
zobacz wszystkie wpisy »