Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Urodziny czy imieniny
2

Urodziny czy imieniny

W zależności od kraju, a nawet regionu te uroczystości są obchodzone naprzemiennie, razem albo wcale. W Polsce dominuje kult imienin, w Niemczech i USA kult urodzin. Podobnie jest z regionami np. na Śląsku obchodzone są urodziny w Małopolsce imieniny. Które święto nalezy obchodzić zależy od człowieka, co chce niech obchodzi. Osobiście uważam za ważniejsze urodziny.
Nigdy nie rozumiałam idei imienin, przecież róża pod inną nazwą pachniałaby tak samo. Nigdy nie miało znaczenia dla mnie jakie mam imię. Nawet nie wiem kiedy są moje, pewnie nigdy, dlatego, że ich nie obchodzę. Ostatnio dowiedziałam się, że imieniny to tak naprawdę święto Świętego o danym imieniu. Tylko jakie ma znaczenie dla mnie, że inna Joanna została świętą? Jest wiele J
oann na świecie, jedne są bardzo dobrymi ludźmi inne zwyczajne, jeszcze inne są złe. Wszystkie jesteśmy indywidualnymi jednostkami, a zachowanie jednej nie ma wpływu na zachowanie drugiej. Każda z Joann w historii świata miała inne doświadczenia, które uczyniły ją danym czlowiekiem. I wreszcie dlaczego jednych Świętych mam kultywować, innych nie. Każdy z nich zasługuje na uwagę i szacunek, a ich dzień należy uczcić w podczas Mszy, a nie zakrapianej imprezy. Jeśli ktoś chce uczcić Świętego o swoim imieniu powinien uczestniczyć w Liturgii na rzecz tego Świętego. I każdy Święty zasługuje na taką samą uwagę i szacunek.
Zostawiając wątek religijny, imię stanowi identyfikator, dzięki imieniu możemu wyłonic daną osobę z tłumu i w grupie kilkudziesięciu kobiet wzracanie się po imieniu zmniejsza liczbe osób, które zareagują. Żeby zmniejszyc liczbę osób, które zareagują wprowadzono nazwisko. A, że może byc klika osób o jednym nazwisku wprowadzono numery PESEL czy NIP. W wielu krajach imię razem z innymi danymi osobowymi reguluje sytuacje prawną człowieka, identyfikuje jednostkę w społeczeństwie, ale czy jest to warte świętowania? Dlaczego nie świętujemy numeru PESEL? W krajach np. afrykańskich imię oznacza Pierwsze Dziecko np. młynarza, Drugie Dziecko Młynarza itd, czyli imię opisuje z kim mamy do czynienia. W innych krajach imię oznacza cechę, którą rodzice chieliby widzieć u swego dziecka np. wrazliwa, silny itd. Tylko, że sam przymiotnik nie uczyni człowieka silnym czy wrażliwym, na to pracuje się poprzez długotrwały proces wychowaczy, który jest ciężką pracą. dlaczego imie a nie numer? Imię to krótkie, łatwo wymawialne słowo, a wyobraźcie sobie, że w tłumie na dworcu musicie wołać kogoś np. po numerze telefonu, przecież, gdyby odczytać te cyfry jako liczba wyszłaby wartośc w miliardach, no i jedni ludzie się rodzą inni umierają, są rózne kraje z róznymi rejestrami ludności, dlatego system liczbowy nie przeszedłby próby czasu.
A urodziny? Niby genezą ich obchodzenia są obrzędy ze Starożytnego Rzymu, ale to nie ma znaczenia, dlatego, że dzisiaj urodziny są rocznicą dnia, w którym się urodziłam. Jest to rocznica dnia, w którym rozpoczęło się moje życie. Gdyby nie ten dzień nie byłoby mnie tutaj, dzięki dniu urodzin mogę być szczęśliwa, cieszyć się życiem, pięknem, przyrodą, sztuką, mogę robić to co lubię, realizować swoje marzenia, spełniaćprzebywać z ukochanymi ludźmi, ukochanymi zwierzętami i roślinami, swoje ambicje, kształtować otaczający mnie świat, dzielić się wiedzą, mogę pomagać środowisku, działać. Zobaczcie dzięki narodzeniu mogę nie tylko cieszyć się i doświadczać tego co dobre dla mnie, ale i robić rzeczy dobre dla innych. Mogę żyć. Życie to najwyższa wartość, a zaczęło sie w dniu urodzin. Tak jak świętuje sie daty ważnych wydarzeń, tak dla jednostki dzień urodzin jest najważniejszy, gdyby nie ten dzień, ta jednostka nie istniałaby w ogóle. Warto obchodzic urodziny, żeby uczcic ten dzień, dzięki, któremu istnieję na świecie. Należy obchodzić urodziny najbliższych. Obchodzimy urodziny ludzi, których kochamy, dlatego, że dzięki ich dniach narodzin możemy cieszyć się z ich obecności, czerpać radość ze wspólnego działania i rozmów. Jest też wątek pragmatyczny, dzięki dniu urodzin rodziców dana osoba mogła się narodzić, dzięki dniu narodzin dziadków mogli narodzić sie rodzice i w rezultacie dana osoba, dziecko wymarzone, wyczekane pojawiło się w swoim dniu narodzin na świecie, więc wtedy je rodzice dostali, dzięki dniu narodzin współmałżonka/partnera mamy wspaniała osobę u swego boku, dzieki narodzinom rodzeństwa mamy ludzi, którzy staną za nami murem. Dzięki narodzinom przyjaciół mamy osoby, które lubimy i które nas lubią, gdyby nie narodziny ich rodziców, to ich również by nie było. A gdy przyjaciołom rodzą się dzieci cieszymy sie razem z nimi ich szczęściem. A skoro narodziny sa tak qważne, są początkiem wszystkiego to powinniśmy świętować ich rocznicę, dla każdego z nas najważniejszą, a i urodziny naszych bliskich są dla nas jednymi z najważniejszych rocznic, dzieki dniu narodzin ci ludzie istnieją, mogą się cieszyć, wpływać na otoczenie, oddziaływać na nas i na resztę świata, mogą być szczęśliwi, dlatego urodziny są ważne.
Ktoś może powiedzieć, że się starzejemy, OK czasu się nie cofnie, udawanie, że go nie ma nie zmieni jego upływu, a każdy wiek ma swoje prawa, przywileje i obowiązki, tak jak każda piosenka na płycie jest rózna od poprzednich, a każda daje radość i stanowi piękno tak samo każdy okres w życiu jest piękny i warty kontemplacji. Każdy okres w życiu ma swoje radości i mozliwości, dlatego trzeba z tego skorzystać, to nie wieku ani wyglądu trzeba się wstydzić, a złych zachowań.
Imię definiuje człowieka w społeczeństwie, razem z innymi danymi osobowymi identyfikuje obywatela danej społeczności, ale nie wpływa na życie, chyba, że jakieś dziwaczne, ale takowych w kalendarzu nie ma. Rzadsze od imienia jest nazwisko, to czemu nie ma święta nazwiska? Natomiast wpływa na nas wychowanie, doświadczenia, inni ludzie, a to co nas kształtuje zaczyna się w dniu narodzin, kiedy pojawiamy sie jako czysta karta. Wychowanie, kontakt z bliski mi czynią nas tym kim jesteśmy, a żeby to nastapiło trzeba się narodzić i ci wszyscy ludzie, który mają na nas wpływ również się narodzili. Narodziny to początek istnienia, a urodziny są ich rocznicą, warto uczcić ten dzień, dzięki, któremu dostaliśmy te wszystkie mozliwości i wiele innych. Jak pisałam na początku każa z kobiet o imieniu Joanna ma inne doświadczenia, a te doświadczenia gromadzi się w czasie życia, które zaczyna sie dniem narodzin. Skoro obchodzi się rocznice założenia róznych instytucji, to tym bardziej trzeba świętować rocznice własnego przyjścia na świat. Dlatego urodziny są dla mnie bardzo ważne, a imieniny praktycznie mogą nie istnieć. Właściwie istnieja po za mną jako notka na kartce kalendarza, ale i tak tego nie czytam.
Ten wpis czytano 857 razy.
Dziękuję za piękny torcik:) Ja obchodzę tylko urodziny z wyżej wymienionych przyczyn:) Idea imienin nigdy mnie nie przekonywała, no bo co za różnica jak mam na imię? Gdyby ochrzczono mnie inaczej byłabym tą samą osobą w tej samej Rodzinie z tymi samymi wspomnieniami, a gdybym urodziła się gdzie indziej lub kiedy indziej byłabym kimś innym:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Niedziela, 23 Kwiecień 2017 20:19
U nas na Śląsku obchodzi się urodziny ale kilka kilometrów dalej jest Małopolska i tam są tylko imieniny ale to jest wyjątek bo większość zwyczajów jest bardzo podobna. Pozdrawiam urodziny-ruchomy-obrazek-0081
Bogdan Golus - Niedziela, 23 Kwiecień 2017 12:39
Odsłon: 615170
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ, chciałabym podzielić się wiedzą, którą przekazali mi moi wykładowcy.
<< Styczeń 2019 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
zobacz wszystkie wpisy »