Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Zalety z palenia węglem
3

Zalety z palenia węglem

Ogrzewanie domu węglem ma pewną zaletę, jest nią popiół. Zimą powstają jego duże ilości. A wiadomo, że nawet lekkie zimy noce, ranki i wieczory są mroźne, a rozmarznięty w południe śnieg zamarza czyniąc nawierzchnie śliskimi. Mroźna zima równa charakteryzuje się ubitym lodem na ulicach i chodnikach. Także ścieżki na naszych podwórkach są śliskie, wiadomo można się na nich przewrócić i zrobić sobie krzywdę, takie upadki sa niebezpieczne szczególnie dla osób starszych, które już maja kruche kości, a procesy gojenia są u nich wolniejsze. Tak naprawdę dla każdego z nas taki upadek może skończyć się poważnym urazem, a na pewno ogromnym cieprieniem. A popiołem z pieca można posypać ścieżki na swoim podwórku, chodnik obok domu, służby drogowe mogą sypać nim drogi. Popiół z elektrowni przez wiosnę, lato i jesień moża zbierać, by zimą sypać nim drogi i chodniki. Popiół jest tani, jest to produkt uboczny powstały w wyniku spalania, ale można i trzeba go wykorzystać. Sól jest droższa, ale ona gromadzi się na poboczach powodując suszę fizjologiczną, większe stężenie soli w glenie wiąże wode, która przestaje być przyswajalna dla roślin, których komórki włośnikowe zaczynają mieć niższe stężenie jonów niż gleba. Dodatkowo jadące samochody rozpryskują sól, która upadając na igły iglaków powodując oparzenia chemiczne. Tak samo sól może uszkodzić nabłonek na poduszeczkach na łapkach psów i kotów, dlatego przed wyjściem trzeba je smarować wazeliną, a po powrocie do domu umyć. Sól jest droższa, wiele kosztuje sypanie solą, a popiół to produkt uboczny pracy elektrowni, elektrociepłowni i domowych systemów grzewczych. Piasek również kosztuje, ale on zostaje na poboczach i zmienia wartości gleby np. jej przepuszczalność, piasek miesza się z podstawową glebą i zmienia jej cechy fizyczne, co nie jest wielkim problemem w przyrodzie, ale jest dorgi i nie każdego stać na zakup piasku czy soli, a popiołem z pieca może sypać każdy ścieżki na swoim podwórku i chodnik pod domem. Dodatkowo popiół z węgla kamiennego może użyźnić glebę, poprawić jej przepuszczalność i wzbogacić o biogeny takie jak wapń i magnez. Popiół stymuluje wzrost roślin, dla których sól jest toksyczna. Pierwiastki zawarte w popiele mogą zaburzać metabolizm bezkręgowców glebowych, ale sól tak samo, tak naprawdę to najbardziej neutralny jest piasek, tylko, że nigdy nie sypie się samym piaskiem, zawsze dodaje się do niego sól. Zwykłych ludzi nie stać na sypanie piaskiem swoich podwórek i fragmentów drogi. My wszyscy musimy jednak pracować, robić zakupy, dzieci muszą iść do szkoły, a droga ta musi być bezpieczna.
Ten wpis czytano 788 razy.
Dziękuję za pięknego gifusia:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Środa, 01 Listopad 2017 10:33
Najbardziej neutralny jest piasek, ale również jest drogi i zwykli ludzie nie mogą każdego dnia posypywać nim dróg, a popiół produkuje się codziennie. Ciekawe jak jest z odpryskiem solnym, który wdychamy my i nasze zwierzęta? Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Środa, 01 Listopad 2017 10:33
znak-wskazowka-ruchomy-obrazek-0007 Sól to trucizna lepszy jest popiół . Pozdrawiam
Bogdan Golus - Środa, 01 Listopad 2017 08:24
Odsłon: 763712
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ, chciałabym podzielić się wiedzą, którą przekazali mi moi wykładowcy.
<< Grudzień 2019 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
zobacz wszystkie wpisy »