Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Znaczenie śniegu
2

Znaczenie śniegu

Śnieg chroni zimozielone byli jak barwinek, przylaszczki, bryłę korzeniowa,rozłogi,kłącza, bulwy,cebule przed zamrażaniem. Najlepszy jest lekki, gruba warstwa chroni przed zimnem glebę, gałęzie chroni przed wysychaniem ttak samo jak zimozielone liście. Śnieg ogranicza zamarzanie gleby, umozliwia życie organizmom glebowym, snieg na patykach i liściach izoluje jeże przed zimnem. Snieg ważny jest dla roślin płytko zakorzenionych i podczas dużych mrozów pozwala roslinom przetrwać. Świezy luźny snieg o warstwie ponad 10 cm przepuszcza powietrze, dlatego nie dusi roslin. Okiść czyli zamrożona woda może łamac gałęzie, iglaki zwijają się pod ciężarem okiści i ona spada, ale gałęzie liściastych drzew i krzewów mogą się łamać. Śnieg to zamarznięta woda wokół pyłków, wiosną rozmarza i zasila wody gruntowe, zwilża glebę, roztopy wzmacniają rzeki, jeziora, parująca woda wraca w postaci w postaci opadów, ale przede wszystkim ta woda jest piciem dla roślin, one pobieraja ja włośnikami, zimą śnieg chroni glebę przed parowaniem. Odmarzający na przedwiośniu w dzień i zamarzający nocy śnieg może zadusić siewki i byliny. Taki lód to duży ciężar, który może roslinki połamać. Przyroda potrafi sobie z tym radzić. Szybkie tajenie może prowadzić dopodtopień, częściej jednak stanowi rezerwuar wody dla roślin,kiedy pojawia się parcie korzeniowe u roślin na niżu, rośnie metabolizm iglaków, kiedy iglaki się budzą, z tej wody korzystają siewki, pędy bylin, nowe roślinki i stare zaczynające wytwarzać pąki. Nadmiar wody spływa do rzek i zbiorników wodnych, przenika do wód gruntowych, dołącza do ciekłej fazy gleby. Zastoiska wody, czyli kałuże, gdzie mogą rozwijac sielarwy owadów np. ważek, jętek. Takie kałuże to woda pitna dla zwierząt, potem wysychają lub zależnie od ukształowania terenu spływają do rzek. Zbyt długo stojący snieg uniemożliwia funkcjonowanie roślin, które muszą przez niego przedostać się na światło. Różny śnieg ma różną budowę np. gęstość, grubość kryształów. Nauka, która bada jego wpływna przyrodę to ekologia śniegu. Śnieg izoluje glebę i to co jest w niej i na jej powierzchni, dodattkowo izoluje domki jeży i zimująće na gałęziach, glebie i w innych miejscach owady.

Ten wpis czytano 104 razy.
Własnie miałam napisać :) Dawniej nie bylo tyle samochodów, dzieci mogły wozić sie na sankach z pagórków,dzis za duży ruch samochodowy, albo czyjeś działki, pola zaorane, jak nie zaorane to zarosły krzakami :) Pozdrawiam serdecznie :)
Asiunia - Niedziela, 15 Grudzień 2019 20:22
Pięknie! roślinki, drzewa, zwierzątka nawet jętki... a o narciarzach znowu nikt nie pamięta!...Pozdrawiam!
sasas - Niedziela, 15 Grudzień 2019 20:12
Odsłon: 864171
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ, chciałabym podzielić się wiedzą, którą przekazali mi moi wykładowcy.
<< Lipiec 2020 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
zobacz wszystkie wpisy »