Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Zwierzęcy inżynierowie
0

Zwierzęcy inżynierowie

Nie tylko oddziałują na środowisko, każdy organizm wpływa w większej lub mniejszej skali. Prym wiodą bobry, które budują żeremia, żeremię todom bobrzej rodziny, rodziców i dzieci do 3 miotów, od narodzin do osiągnięcia samodzielności, kiedy młode opuszczają rodzinne żeremia i zakładaja swoje rodziny. Żeremia są zbudowane z gałęzi, mułu, części roślin, pod wodą jest jedno lub więcej wejść, są otwory wentylacyjne, którymi powietrze wpada do środka, nora podzielona jest na część jadalną, sypialną, łazienkę, spiżarkę i miejsce, gdzie są gałązki, którymi bobry zimą ścierają siekacze. Ich siekacze ciągle rosną, dlatego muszą je ścierać i ciągle potrzebują nowych gałęzi, bobry budują tamy, potrafią wygryźć wszystkie drzewa porastające ich terytorium, zablokowac bieg rzeki, która rozlewa siepo okolicy tworząc rozlewiska, zmienia to faunę i florę okolicy na hydrofity, helofity i faunę ziemnowodną. Takie rozlewiska zbieraja wody opadowe i zwiększony nurt rzeki chroniąc dalsze tereny przed powodziami.

Termity to owady społeczne,które budują ermitiery,para znajduje rowek, tam zakłada gniazdo, samica składa jaja, para opiekuje się larwami, z których powstaje kolonia. Kolonia buduje z części roślin, gleby i odchodów termitierę. Stado dzieli się na parę krolewską, czyli zalożycieli i grupę zdolnych do rozmnażania reproduktorów, robotnice, które opiekują się nowymi pokoleniami larw, naprawiają gniazdo, budują je, znoszą jedzenie i broniących gniazdo żołnierzy. Niektóre gatunki na zgniłym drewnie uprawiają grzyby, które jedzą, ich zarodniki przechodzą przez układ pokarmowy termita i są oddawanie z kałem, z nich rozwijają się nowe grzyby, termity jedzągłównie zbutwiałe drewno. Kopce termitów, czyli termitiery mają do 3 m wysokości,największe nawet 8-12, ich kształt zalezy od gatunku. W środku jest główne pomieszczenie gdzie one żyją, rozmnażająsię, mają zapasy jedzenia i tunele,którymi wchodza do gniazda, ciepło powstałe z ich metabolizmu rozchodzi się tymi tunelami po całej termitierze, dzieki temu maja stałą temperaturę. Biorącpod uwagę rozmiar termita i człowieka, termitiery to całe miasta,które wpływaja na wygląd krajobrazu.

Rafy koralowe to skały utworzone ze szkieletów koralowców, koralowce to przydełkowce o pokroju polipa, które mają domki teki i zewnętrzne szkielety, są osiadłe, kiedy polują wypuszczają ramiona z parzydełkami, którymi wyłapuja ofiary z planktonu, paraliżują je, jedzą, niestrawione resztki wydalają na zewnątrz. W razie zagrożenia chowaja się do domków, ich szkielety maja przegrody, są cały czas dobudowywane, rozrasajasię, ale są puste, ciało korala jest tylko na sgórze, gdzie ma kontakt z wodą.

Słonie żyja w stadach utworzonych przez samice i ich mlode. Najstarsza samica jest dowódczynią stada. Słonie wędrują do wodopojów, kiedy woda wysycha szukają innego akwenu, one chodza tymi samymi trasami wydeptując kanały, którymi w porze deszczowej płynie woda. Kanały te są głębsze od ziemi wokół, więc łaczą akweny jak rzeki, w ten sposób słonie nawadniają ziemię. Ich odchody to nawóz dla roślin, na brzegach rzek rozwija się roslinnośc,która sprowadza zwierzęta. Ma to też znaczenie dla rolnictwa.

Ziemnowodne hipopotamy specjalnie ryja unele w ziemi, by rozprowadzić wodę po okolicy tworząc bagno, z suchej doliny powstaje mokradło, woda rozchodzi się po okolicy, gdy zabraknie im jedzenia idą w inne miejsce, a mokradło zajmują rolnicy.

Piżmaki to gryzonie, których dolna warga umozliwia zamykanie pyszczka pod wodą. Piżmaki drążą jamy poniżej powierzchni wody, tak jak bobry robiakonstrukcje z liści i gałęzi oraz drążą podwodne tunele. Pizmaki żyja w pobliżu cieków wodnych i na terenach podmokłych, ;izmaki niszczą groble i brzegi cieków. Rozmnażaja od kwietnia do września, samice z pierwszego miotu jesienią wydaja swoje pierwsze młode, ciąza trwa miesiąc, młode są łyse i slepe, oczy otwierają po 10-13 dniach, po 3 tygodniach zaczynają wychodzić z gniazda, karmione piersią są 4 tygodnie potem opuszczaja gniazda. Pizmaki jedzązielne rośliny, byliny, krzewinki, krzewy i gałęzie drzew, muszą ścierać siekacze. U samców jądra iworki strojowe uwsteczniają się na zimę.

Kraby kopią tunele w dnie morskim głębokie na metr. Kopia również w strefie przybrzeżniej, gdzie powstaja mokradła.

Pająki budują sieci łowne na gałęziach i trawach, krzyżak pomarańczowy robi z pajęczyny i liścia gniazdko, zwija listek, wyściela pajęczyną i tam mieszka, wychodzi polowac ze środka,gdy widzi owada.

Warto wspomniec optasich gniazdach, sąz gałęzi, traw, błota, mchu, puchu, włosów, maja rózne kształy (czarki, kuli, worka, platformy), są wśród gałęzi, na skałach, wśród traw, roslin wodnych, w korzeniach, na skałach i glebie. Tam ptaki opiekuja się pisklętami.

Lisy kopia nory, gdzie matka opiekuje się mlodymi, a dorosłe osobniki mają schronienie, gryzonie i owadożerne krety kopią tunele, prowadzące do norek. Każdy ma schronienie.

Ten wpis czytano 94 razy.
Odsłon: 796819
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ, chciałabym podzielić się wiedzą, którą przekazali mi moi wykładowcy.
<< Luty 2020 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829     
zobacz wszystkie wpisy »