Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Ciekawostki o kałamarnicach i typy muszli
2

Ciekawostki o kałamarnicach i typy muszli

Kałamarnice mają woreczek czernidłowy zbudowany z gruczołu czernidłowego oraz jego przewodu zakończonego zwieraczem, gruczoł wytwarza sepię, czyli atrament i śluz, uchodzi on do ampuli, która uchodzi do odbytu. W czasie zagrożenia wytwarza dużo atramentu, którym w chwili zagrożenia pryska w napastnika, by go oślepić. Sepia otacza kałamarnicę chmurą, która sprawia, że jest ona niewidoczna dla drapieżnika i może uciec. Sepia zawiera głównie melaninę oraz peptydoglikany, aminokwasy, katecholaminy i jony metali. Wykorzystywana jest do barwienia jedzenia, produkcji atramentu, piór i kredek oraz barwienia kosmetyków, ubrań, produkcji tuszu kreślarskiego.

Typy muszli: ortokonowy, prosta muszla, taka sama z obu stron u łodzików; cyrtokonowy, czyli zgięty, dzieli się na endogastryczny,gdy strona brzuszna jest po wklęsłej stronie muszli i egzogastryczny, gdy brzuszna strona jest po wypukłej stronie muszli; gyrokonowy, gdy muszla jest zwinięta, ale zwoje nie przylegają do siebie; planispiralny, czyli zwinięty w jednej płaszczyźnie, dzieli się na ewolutny, gdy zwoje nie obejmują się, konwolutny, gdy następny zwój obejmuje częściowo zwój poprzedni, inwolutny, gdy następny obejmuje całkowicie poprzedni zwój, trochokonowy, gdy stożkowato muszla zwinięta. Muszle mogą być niejednorodne (aberantne). Muszla ma warstwy, płaszcz robi warstwę konchiolinową periostrakum, jest na zewnątrz, mezostrakum jest z aragonitu lub kalcytu w środku i najbardziej w środku jest warstwa perłowa hipostrakum z małych blaszek węglanu wapnia.

Ten wpis czytano 160 razy.
Wypowiadasz się jako: niezalogowany

Dlaczego warto się zalogować?

  • Uzyskasz prosty dostęp do narzędzi portalu
  • Zautoryzujesz swoje wypowiedzi, stały NICK
  • Spopularyzujesz swoją osobę, AVATAR

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Dołączysz do społeczności ekologia.pl
  • Otrzymasz własną galerię i blog
  • Poznasz nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach
Zaloguj sięZarejestruj się
Podpis:
Ocena:
  
Dziękuję za pięknego gifa :) Pozdrawiam serdecznie :)
Asiunia - Poniedziałek, 20 Maj 2019 15:03
znak-wow-ruchomy-obrazek-0016 +++
Bogdan Golus - Poniedziałek, 20 Maj 2019 13:23
Odsłon: 731936
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ, chciałabym podzielić się wiedzą, którą przekazali mi moi wykładowcy.
<< Wrzesień 2019 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
zobacz wszystkie wpisy »