Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Fiołki na życzenie
4

Fiołki na życzenie

Jak rozpoznać poszczególne gatunki fiołków.
Fiołek alpejski Viola alpina pojedyncza, podnosząca się nieulistniona łodyga kwiatonosna, wile, drobnych liści rozety, okrągłe lub lekko wydłużone, karbowane blaszki liściowe, sercowate nasady, długie ogonki, drobne, iintensywnie fioletowe kwiaty z białą gardzielą z czarnymi smugami, tępe, ząbkowane płatki, jeden skierowany jest w dół, szyjka słupka ma wybrzuszenie, znamie dwuczęściowe, owoce to nagie 3-klapowe torebki, bylina kwitnie od czerwca do lipca na halach, w pasmie kosówki, piętrze alpejskim, skały wapienne, u nas w Tatrach.
Fiołek bagienny Viola uliginosa brak łodygi, kwiaty maja długie szypułki wyrastające z kątów liści, nerkowate liście o sercowatych nasadach maja 2 razy dłuższe, oskrzydlone ogonki, przylistki całobrzegie, gruczołowate, duże, fioletowe kwiaty, po 2 w różyczce, działki tępe, owoce to zwisające w dół nagie, kuliste torebki, porasty łęgi, tereny podmokłe, brzegi strumieni.
Fiołek biały Viola alba jajowate liście rozety z sercowatymi nasadami, karbowane, długoogonkowe, owłosione, wąskie, lancetowate przylistki z frędzelkami, białe lub fioletowawe duże kwiaty na szypułkach krótszych niz liście, na środku jest podkwiatek, tępe działki, owoce to owłosione, kuliste torebki wiszące w dół na szypułkach, kwitnie w maju i czerwcu, rośnie na otwartych terenach, w lasach i zaroslach.
Fiołek bławatkowy Viola suavis łodyga okrągła, podnosząca się, liście eliptyczne lub okrągłe, u nasady sercowate, karbowane, kwiaty fioletowe z białą lub niebieska gardzielą. Rosnie na łąkach i pastwiskach.
Fiołek błotny Viola palustris kłącze wytwarza długie rozłogi, liście okrągłe, sercowate, nerkowate lub okrągłe, karbowane. Kwiaty fioletowe, liliowe lub białe, dolny płatek korony ma żylki, ostroga dłuższa od działek. Owoc to torebka na długiej szypule. Rosnie na bagnach, tofowiskach, w olsach.
Fiołek dacki Viola dacica prosta, zwykle naga lodyga, uliptyczne, całobrzegie, łukowato unerwione liście o nasadach zwężonych w ogonek, szerokie, dłoniasto powcinane do 2/3 dł. przylistki, kwiaty fioletowe, żółte lub białe w okolicach dna kwiatowego, długa ostroga, po 2 kwiaty w kątach liści wyrastają, porasta połoniny.
Fiołek drobny Viola pumila naga łodyga, liście górą nagie, ciemne, spodem owłosione, klinowata nasada przechodzi w ogonek, piłkowane, nagie przylistki sięgaja ponad połowie ogonka liściowego, kwiaty fioletowe, działki zaostrzone, naga szyjka słupka, owoce to nagie torebki, porasta wilgotne łaki.
Fiołek dwukwiatowy Viola biflora wznosząca się, cienka łodyga, sercowate, karbowane liście, nerwy na spodach owłosione, po 2 liście na łodydze, drobne, podługowate, cąłobrzegie lub ząbkowane przylistki, żółte kwiaty z brunatnymi żyłkami od 1 do 3 wyrasta w kątach liści, króka ostroga, płatki zwrócone ku górze, szpiczaste działki, spłąszcozne, dwuczęściowe znamię słupka, owoce to nagie 3-klapowe torebki, wiele nasion z elajosomami, porasta wilgotne górskie lasy i wilgotne skały. 
Fiołek Kitaibela Viola kitaibeliana omszona pokładająca się lub wzniesiona łodyga, pojedyncza lub rozgałęziająca się u nasady, małe, tępe łopatkowe liście, przylistki łatkowate, szcyztowa łatka wygląda jak liśc, boczne sa wąskie, krótkie, głęboko wcięte, kremowe lub żółte kwiaty, długa ostroga, działki duże, wyraźne, owoce to torebki zasiedla suche pola i piaski. 
Fiołek kosmaty Viola hirta liście i kwiaty wyrastają prosto z kłacza, liście jajowate, koniec osrty, nasada sercowata, przylistki całobrzegie, piłkowane, ostroga czerwono-fioletowa, niebieskie, wonne, duże kwiaty. Owoc to torebka otwierająca się 3 klapami, które otwierając się wyrzucaja nasiona. Rośnie na wzgórzach, w widnych lasach i zaroślach.
Fiołek górski Viola montana lancetowate, ktrótkoogonkowe liście łodygowe, zwężaja się w trójkąt, lancetowate przylistki, jasnofioletowe kwiaty i białych środkach, 4 zachodzące lekko na siebie płatki, zielone ostrogi, kwiaty duże, owoce to torebki.
Fiołek leśny Viola reichenbachiana łodyga podnosząca się lub leżąca wyrasta z kłącza, liście karbowane, owłosione, odziomkowe są sercowate, mają dlugie ogonki, sercowate łodygowe mają krótkie ogonki, przyliski wąskie, grzebieniasto frędzlowane. Fioletowe kwiaty na długich szypułkach, ciemnofioletowa ostroga zagina się do góry, 5 płatków korony 2 ida do góry, 3 w dół, 5 pręcików i słupek z główkowatym znemieniem. Owoc to torebka pękająca 3 klapami, które wyrzucaja nasiona. Roslina ozdobna, rośnie w lasach.
Fiołek mokradłowy Viola persicifolia wzniesiona, naga, rozgałęziona, cienka łodyga, ulistniona, liście lancetowate, trójkątne, nasady sercowate, ogonki ulistnione, przylistki ząbkowate, na środkowych liściach, krótsze od ogonków liściowych 2 razy na dolnych, na górnych równe ogonkom, brak liści rozety, kwiaty białe, drobne, ostre działki, płatki maja fioletowe żyłki, odchylaja się na boki. zielonkawa, zgięta ostroga, naga szyjka, zgrubiała na górze, owoce to torebki z drobnymi nasionkami, pod ziemia są kłącza i korzenie, rosnie na niżu.
Fiołek pagórkowy Viola collina brak łodygi, jest kłacze, liście odziomkowe, sercowate, ząbkowane, mają duże zatoki, przylistki owłosione. Kwiaty wyrastają w kątach liści, są jasnofioletowe, dolny płatek wycięty, biaława ostroga, dwa podkwiatki na środlu szypułki. Owoc to owłosiona, okrągła torebka na prostej szypułce. Rosnie zaroślach, na obrzeżach lasów i suchych lasach.
Fiołek przedziwny Viola mirabilis grube, zdrewniałe kłącze pokryte brunatnymi łuskami, łodyga ulistniona, owłosiona, liście sercowate, zaostrzone, owlosione na nerwach, owłosione ogonki liściowe, przylistki są duże, lancetowate, całobrzegie, owłosione od góry. Kwiaty wyrastają z katów liści odziomkowych i łodygi, bladoniebieskie, dolny płatek ma ostroge, boczne płatki odstają odsłaniając wnętrze kwiatu, długa szyjka słupka, ostre działki kielicha, owoc to naga torebka. Latem tworzy kwiaty klejstogamiczne, rosnie w lasach i zaroślach.
Fiołek psi Viola canina proste, rozgałęzione łodygi wyrastaja z kłacza i tworzą kepki, liście jajowate, dolne maja długie ogonki i są tępo zakończone, górne są ostro zakończone i mają krótkie ogonki. Przylistki lancetowate, frędzlowane. Kwiaty o niebieskich, odwrotnie jajowatych płatkach, ostroga biała lub żółta, dłuższa od przedłużeń przysadek, kwiaty wyrastają z lodygi, płone mają zredukowana korone, owoc to tępa torebka. Roslina lecznicza, korzeń działa przecigorączkowo i przeciwzapalnie, roslina ozdobna, rośnie na zboczach, zaroślach, przydrożach, podwórkach.
Fiołek Rivina Viola riviniana łodyga naga lub owłosiona wyrasta z kłącza, liście sercowate, z długimi ogonkami, tworzą rozetke, przylistki lancetowate i owłosione. Dzialki kielicha są lancetowate, mają przedlużenie, odwrotnie jajowate, fioletowe płatki korony, jasna ostroga, dwa góne płatki odstaja ku górze, dwa boczne w dól lub w bok, owoc to naga, trójkomorowa torebka. Rosnie w zaroślach, lasach, na przydrożach, podwórkach, na wrzosowiskach.
Fiołek skalny Viola rupestris z kłącza wyrasta, rótka, prosta, owłosiona łodyga, liście szarozielone, grube, drobne, całobrzegie lub karbowane, okrągłe od dołu, u góry jajowate, nasada liścia sercowata, podługowate przylistki. Kwiaty łodygowe, fioletowe, drobne, z jasnymi ostrogami, owoc to jajowata, owłosiona torebka. Rośnie na wzgórzach, suchych łakch, przydrożach, podwórkach, piaskach, borach iglastych.
Fiołek torfowy Viola epipsila tworzy nad i podziemne rozłogi, po 2 z wierzchu nagie, od spodu rzadko owłosione liście, szerokie, nerkowate blaszki liściowe o sercowatych ostrogach, ogonki oskrzydlone, kwiaty niebieskofioletowe, dolny płatek ma ostrogę dłuższa od działek, owoce to torebki, rosnie na torfowiskach.
Fiołek trójbarwny Viola tricolor łodyga jest czterokanciasta, delikatnie owłosiona może być leżąca, podnosząca się, prosta lub wzniesiona, dolne liście karbowane, dolne sercowate, górne eliptyczne lub lancetowate, kwiaty wyrastają w kątach liści na długich szypułach, korona dłuższa od kielicha, górne płatki fioletowe, dolne i boczne żółte, ostroga zielono-fioletowa, kielich pięciodzialkowy, działki kielicha sa lancetowate, przedłużone od nasady, owoc to trójklapowa torebka z drobnymi, żółto-brązowymi nasionkami z elajosomami. Roslina ozdobna i lecznicza, ziele i korzeń wzmacniają naczynia krwionośne, przyspieszają metabolizm, działają moczopędnie, pomagają w kamicy nerkowej, chorobach pęcherza, nadciśnieniu, trądziku, wysypkach, uczuleniu, chorobach siatkówki. Rośnie na polach, łakach, przydrożach, w ogrodach, na podwórkach, wzgózach.
Fiołek trwały Viola saxatilis lancetowate, łodygowe, krótkoogonkowe liście o sercowatych nasadach, ulistnienie okółkowe, kwiaty żółto-białe, górne platki sa białe lub fioletowawe, dolne i gardziel żółte, środkowe jasnożółte, owoce to torebki, pączki zimujące u podstawy pędu, kwiatnie w kwietniu sierpniu, kwiaty klejstogamiczne we wrześniu na tereach góskich i podgórskich.
Fiołek wonny Viola odorata płożący, rozmnaża się przez rozłogi, liście omszone, nerkowate lub jajowate, nasada sercowata, lancetowate, frędzlowane przylistki, kwiaty ciemnofioletowe, wonne, dolny płatek wycięty na szczycie, działki kielicha tępe, owoc to kulista, owołosiona torebka, roslina lecznicza, korzen działa wykrztuśnie, napotnie, żółciopędnie, moczopędnie, rozkurczowo, okażająco, ułatwia odksztuszanie. Z kwiatów można robić syrop na kaszel, roslina jadalna, liście nadają się do zup, roślina ozdobna.
Fiołek wyniosły Viola elatior owłosiona łodyga, owłosione, szarozielone, lancetoqate, wąskie liście, brzegi blaszek sa karbowane, nasady ucięte lub sercowate, owłosione przylistki, krótsze od ogonków, maja kształt liści, górne są dłuższe od ogonków, błekitne, ługoszypułkowe kwiaty o zaostroznych działkach kielicha, owoce to torebki, rosnie na łąkach, brzegach lasów i w zaroslach.
Fiołek żółty Viola lutea pojedyncza, podnasząca się, naga lub krótko szczeciniasto owłosiona łodyga ulistniona, podziemne kłącze z nitkowatymi rozłogami, dolne krągłe lub jajowate liście, górne lancetowate i zaostrzone, duże, wolne, dłoniastodizelne przylistki, niektóre mają szczytową łatkę szerszą od innych, duże, żółte kwiaty o zaostrzonych działkach, 4 płatki zwrócone sa ku górze, dolny w dół, 3 dolne płatki maja czarne lub brązowe żyłki, szyjka słupka zakończona okrągłym, owlosionym zgrubieniem, fioletowa ostroga, owoce to torebki z wieloma nasionkami z elajosomami, rosnie na halach, w piętrze kosówki i alpejskim.
Ten wpis czytano 1251 razy.
Dziękuję za pięknego gifa:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Wtorek, 21 Kwiecień 2015 19:26
lis-ruchomy-obrazek-0025++++++++++++lis-ruchomy-obrazek-0025
iluka - Wtorek, 21 Kwiecień 2015 18:09
Dziękuję za pięknego bratka:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Sobota, 18 Kwiecień 2015 14:38
Zwykły fiołek a tyle ciekawych gatunków kwiat-ruchomy-obrazek-0073
Bogdan Golus - Sobota, 18 Kwiecień 2015 14:16
Odsłon: 730204
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ, chciałabym podzielić się wiedzą, którą przekazali mi moi wykładowcy.
<< Wrzesień 2019 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
zobacz wszystkie wpisy »