Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Higiena zwierząt
7

Higiena zwierząt

Iluka poprosiła mnie o wpis o tym jak myja się zwierzęta. Więc zwierzęta w zasadzie nie dbają o higienę tak jak ludzie, jednak wykonuja one pewne zabiegi, które w ich rozumowaniu mozna określić higieną, ale nie mają one celu zachowania czystości.
Mycie kotów, koty często liżą swoje futerko, ich pokryty brodawkami języczek zlizuje brud, ale głównym celem kociego mycia jest termoregulacja, koty nie mają gruczołów potowych więc liżąc sie zostawiaja na futrze slinę, która parując ochładza futro oraz zlizują językiem wytworzonym na sierści witaminę D, która u nas powstaje w skórze i przenika do krwiobiegu, u kotów powstaje na włoskach i musi byc zlizywana. Lizanie także pobudza prace gruczołów łojowych, wytwarzaja one łój chroniący przed wilgocią i zimnem oraz rozczochrane futerko zatrzymuje pomiędzy wloskami nagrzane ciałem powietrze [http://artykuly.animalia.pl/artykuly.php?id=369]. dodatkowo lizanie przez kotkę brzuszka kociętom usprawnia ich perystaltyke i umozliwia wypróznianie.
Psy za to zamiast mycia wolą wytarzać się w nieczytsościach, im silniejsyz zapach tym lepiej, mocny zapach np. padliny maskuje zapach psa, co w jego mniemaniu pozwala mu pozostać nie wywąchanym przez ofiary lub większe drapiezniki. Psy również liża sierść by pobudzić gruczoły lojowe do pracy co chroni przed chłodem i wilgocią oraz zlizuja powstała witaminę D.
Świnie i dziki tarzają się w błocie by warstwa błota chroniła ich skórę przed insektami. błoto także chroni przed przegrzaniem, parując oddaje ciepło. Hipopotamy siedzą w wodzie by się ochłodzić, a inne kopytne np. konie tarzaja się w ziemi by zostawić sygnał zapachowy dla potencjalnych partnerek. Wcierają w ziemię swoje feromony [http://kopalniawiedzy.pl/swinie-bloto-tarzanie-dr-Marc-Bracke,12985]. Nosorożce pływaja w błocie by sie ochłodzić. Słonie polewają się wodą celem ochłodzenia w porze największego upału, potem posypują sie piaskiem, który przylepia się do mokrej skóry by chronic się przed owadami.
Szop pracz płucze żwynośc by ją oczyścić.
Mucha pociera przednimi odnóżami, dlatego, że ma na nich receptory smaku, pociera je by stymulować wydzielanie śluzu, który ułatwia rozpuszczanie i łączenie z receptorem cząsteczek odpowiedzialnych za smak jedzenia. Ich odnóza pokryte sa sluzem, który czopuje włoski smakowe i węchowe, śluz przylepia cząśteczki chemiczne, łączy sie z receptorami odpowiedzialnymi za poszczególne smaki.
Iskanie małp czyli siadanie w grupie i wyrywanie sobie pasozytów i ich zjadanie to nie tylko usuwanie pasożytów, zjadanie ich i dostarczanie sobie białka, ale również w ten sposób podtrzymywane są więzi społeczne pomiędzy członkami stada. Także inne zwierzęta np. psy i koty wyrywają sobie zębami pasozyty, ale one robią to sobie, a małpy robią innym członkom stada. Iskanie oznacza zaufanie, zwykle słabsze osobniki zapraszaja do iskania silniejsze.
Ptactwo np. kaczki pokrywają pióra wydzieliną z gruczołu kuprowego, który znajduje się u nasady ogona, ptaki zbieraja wydzielinę dziobem i rozprowadzają ja po całym ciele, wydzielina chroni pióra przed przemoknieciem, wydzielina zaiwera ergosterol, który pod wpływem UVB zmienia się w witaminę D, ptaki zbieraja ja dziobem. Ptkai również oczyszczają gniazda regularnie usuwając odchody swoich piskląt. Wiele ptaków jak wróble czy gołębie opluskuje sie wodą by sie ochłodzić i pozbyc brudu oraz pasozytów.
Bobry oddaja mocz i kał do kloaki, nie jest to wspólne ujście układów moczowego, płciowego i odbytu jak u gadów, ale worek skórny, do którego odchodzi odbyt i ujście cewki mozowej, bóbr regularnie usuwa z tamtąd swoje odchody. Matka usuwa tak odchody boberkom.
Koszatniczki, szynszyle i chomiki tarzaja się w piasku by wyczyścić skórę, drobinki piasku mechanicznie usuwaja brud i pasozyty.
Ten wpis czytano 15064 razy.
Bardzo mi miło:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Piątek, 09 Marzec 2018 13:26
Dziękuję za pięknego gifa:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Sobota, 11 Kwiecień 2015 14:21
zwierze-ruchomy-obrazek-0009
Bogdan Golus - Sobota, 11 Kwiecień 2015 12:26
Nie ma za co:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Czwartek, 09 Kwiecień 2015 19:15
Dziękuję:)
I powstał ciekawy wpis:)) wodospad-ruchomy-obrazek-0007
iluka - Czwartek, 09 Kwiecień 2015 17:53
Dziękuję za pięknego gifa:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Wtorek, 07 Kwiecień 2015 14:09
pokarm-i-napoj-ruchomy-obrazek-0008
.Kamil - Wtorek, 07 Kwiecień 2015 08:00
Odsłon: 968953
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ.
<< Kwiecień 2021 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
zobacz wszystkie wpisy »