Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Horyzontalny transfer genów u roślin
5

Horyzontalny transfer genów u roślin

Rzeczywista sytuacja, posadzono w jednej doniczce zaszczepki fiołków afrykańskich, jedna roślina miała rózowe kwiaty, druga niebieskie. Z liści zrobiono zaszczepkę, oderwano po listku, włożono liście do słoiczka z wodą aż puściły korzonki, potem posadzono oba do jednej doniczki. Obie rośliny wypuściły nowe liście, splątały się korzeniami, wydały pąki. Kwiaty okazały się fioletowe, nie częśc rózowych, część niebieskich, jakby to miało miejsce po zapyleniu krzyżowym, ale wszystkie kwiaty były fioletowe. I 100% fioletowych kwiatów rozwinęło się przy pierwszym kwitnieniu nowych roslinek powstałych z zaszczepek. Dlaczego tak się stało?
Otóż u roslin, a także zwierzą, nie tylko prostych, ale i u kręgowców również może zachodzić poziomy (horyzontalny) transfer genów. Poziomy transfer genów to enzymatyczne wycięcie fragmentu DNA jednego organizmu, przekazanie go drugiemu organizmowi i wstawienie do jego DNA.
Drugie wytłumaczenie to zrośnięcie się korzeni tych 2 osobników. Oba fiołki należały do jednego gatunku, ale różnych odmian, rózniły sie tylko kolorem kwiatów. Rosliny należące do tych samych gatunków, rosnące blisko siebie mogą zrastać się ze sobą, tworząc jeden organizm, tak dzieje się u pni m. in. oliwki europejskiej. Tutaj fiołki mogły zrosnąć sie korzneiami, połączyły się wiązki przewodzące, co ułatwiło transfer DNA pomiędzy dwoma osobnikami. takie zrastanie jest mozliwe nawet pomiędzy gatunkami, wtedy tworzą się nowe gatunki Ostatnie badania dowiodły, że po szczepieniu roslin, cała nowa roslina np. powstała z róznych odmian jabłoni posiada wspólne geny organizmów wyjścioych. dr Hieronim Golczyk z Instytutu Biotechnologii z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego twierdzi, że w miejscu styku następuje wymiana jądrowego DNA pomiędzy obiema roślinami, w przypadku fiołków blisko położone fragmenty korzeni najpierw stykały sie, potem zrosły wrastając w siebie, na miejscu styku zaszła wymiana materiału genetycznego. Szczególnie gdy w miejscu styku rosline nowy pęd ma on materiał genetyczny obu roslin wyjściowych, tu zrośnięte korzenie wydały dużo nowych liści.
Każdy z dwóch fiołków dostał materiał genetyczny drugiego przejmując jego cechy, zgodnie z prawami Mendla powstał genotyp pośredni, żaden allel nie wykazuje dominacji nad drugim, jest zjawisko niepełnej dominacji, czyli powstanie barwy pośredniej-rózowy+niebieski=fioletowy. Podobną współdominację odkrył Mendel krzyżując dziwaczki z białymi i czerwonymi kwiatami, potomstwo dziwaczków miało rózowe kwiaty. Jest to niepełna dominacja, gdy żaden z alleli nie wykazuje pełnej dominacji, a potomstwo ma cechę pośrednią niż rodzice. Mendel rozmnażal rosliny płci, poprzez apylenie pyłkiem wybranych osobników tu doszło fuzji dwóch organizmów w jeden o cesze pośredniej. Ułatwieniem fuzji fiołków był fakt, że obie rosliny należą do jednego gatunku. Prawdopodobnie inne cechy też by się wypośrodkowały, jeśli obie wersje genów z tych roslin miałyby taki sam stopień dominacji lub allele dominujące jednej rosliny zdeterminowałyby morfologię powstałej rosliny, jednak te fiołki rózniły sie tylko kolorem kwiatów.
Jako, żę połaczył sie 2 osobniki tego samego gatunku nie doszło do powstania nowego gatunku, a nowej odmiany o fioletowych kwiatach, są fiolotowe kwiaty wśród fiołków, ale ten okaz miał wyblakły, nieciekawy kolor.
Ralph Bock z Instytutu Fizjologii Molekularnej Roślin Maxa Plancka w Poczdamie-Golm zaszczepił dwa gatunki tytoniu i doszło do połaczenia materiału genetycznego i powstania nowego gatunku. Wiemy, że w obrębie tej samej rodziny można dowolnie szczepić rośliny, więc zrastanie pędów czy korzeni w przyrodzie też jest mozliwe nawet róznych gatunków czy rodzajów, jeśli rodzina jest ta sama.
Ten wpis czytano 1253 razy.
.Kamil - Poniedziałek, 16 Marzec 2015 20:33
To też mechanizm ewolucji, która trwa przez cały czas:) Nowe odmiany czy gatunki są bardzo piękne, dużo trudnych do oznaczenia roślin to takie mieszańce:) Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za piękna buźkę:)
Asiunia - Sobota, 14 Marzec 2015 09:54
Bardzo ciekawe i optymistyczne w sumie w swoim wydźwięku:)
iluka - Sobota, 14 Marzec 2015 09:45
To prawda, dziękuję za piękne przebiśniegi:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Poniedziałek, 09 Marzec 2015 16:03
Przyroda nigdy nie przestanie nas zadziwiać kwiat-ruchomy-obrazek-0003
Bogdan Golus - Poniedziałek, 09 Marzec 2015 08:36
Odsłon: 730145
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ, chciałabym podzielić się wiedzą, którą przekazali mi moi wykładowcy.
<< Wrzesień 2019 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
zobacz wszystkie wpisy »