Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Ile CO2 produkuje człowiek?
7

Ile CO2 produkuje człowiek?

Wpis ma na celu wyjasnienie pewnych nieścisłości. Jak podaje blog http://mathmed.blox.pl/2011/11/Ile-dwutlenku-wegla-wydychamy-w-ciagu-doby.html Każdy z nas wydycha 288 l CO2 na dobę, średnia pojemność oddechowa (sporotwcy wyczynowi i spiewacze, orkiestra dęta mają większą), czyli ilość powietrza wchodzącego do płuc wynosi 500 ml u osoby dorosłej, 150 ml to pojemnośc powietrza w częściach układu oddechowego nie uczestniczących w oddychaniu, czyli drogach oddechowych. Tlen z wdychanego powietrza wchłaniany jest do krwi, płynie żyła płucną do serca i aorta wyrzuca natlenowaną krew do wszystkich tkanek organizmu, w komórkach jest oddychanie komórkowe, gdzie tlen reaguje przy pomocy enzymów oddechowych z glukozą, powstaje CO2, który wraca tętnicą plucną do płuc (w skrócie, wpis nie ma na celu dokładnego opisu anatomii), tu wraca ok. 18.5 ml CO2. Każdy człowiek odddycha 12-15 razy na dobę, ale w czasie snu pojemność oddechowa i liczba oddechów maleją, za to w czasie uprawiania sportu, biegu za autobusem, pracy fizycznej rośnie. Po podliczeniu parametrów w czasie snu i czuwania wychodzi nam 266 l na dobę, po przeliczeniu na masę wychodzi 500 g CO2, to u osoby dorosłej. Autor bloga obliczył jeszcze powierzchnię fotosyntetyzującą równoważącą wydychany CO2, potrzeba ok. 15 m2 liści Echinochloa Polystachya by zównoważyć wydychany przez dorosłego czlowieka CO2, jest to roslina z Ameryki Pd. o typie fotosyntezy C4, potrzeba znacznie wiekszej powierzchni rosliny z naszej strefy klimatycznej o fotosyntezie C3.
To była zalezność dla dorosłego człowieka w spoczynku co ze sportowcami, pracownikami fizycznymi, ludźmi rekreacyjie uprawiającymi sport, u nich ilość wydychanego CO2 jest większa, z kolei u osób unieruchomionych ta produkcja maleje, możemy przyjać te 266 l na dorosła osobe, gdyż nie możemy przeprowadzić dokładnych pomiarów z całkowitą liczba ludzi o mniejszej lub większej intensywności oddychania. Dzieci maja mniejszą pojemnośc oddechową. Dane statystyczne podają, że dorosłych osób jest 4,4 mld, pomnózmy 266 przez 4,4 mld, wyjdzie ile dorosli robią CO2 na dobę, pomnózmy to razy 365 dni, wyjdzie nam ile produkujemy CO2 na rok. Ludzi jest ponad 7 mld. Czyli 2,6 mld dzieci. Obliczając ilośc wydychanego CO2 przez dzieci na dobę, mnożąc przez 2,6 mld i 365 dni i dodając do wartości otrzymanej przy obliczeniach dla dorosłych wyjdzie nam ile CO2 wytwarza ludzkość.
Takie oblicznia mozna zrobić dla każdego gatunku zwierząt i zsumować je wyjdzie ile CO2 powstaje w wyniku oddychania, mozna zmierzyć ile OC2 produkują bakterie gnilne, ile nocą produkuja rosliny (rosliny CAM w dzień). Trzeba dodać CO2 z gazów jelitowych licząc osobno dla każdego gatunku, a wyjdzie ile CO2 produkuje biosfera.
w przyrodzie mają miejsce naturalne pożary lasów i sawanny, czynne wulkany np. Etna, Yellowstone, Hekla, Stromboli, Tambora, można w ich poblizu dokonać pomiorów, wtedy wyjdzie ile OC2 daje przyroda, na Zeimi jest 500 czynnych wulkanów, niektóre sa w trakcie Erupcji, kiedy ilość emisji rosnie wiele razy. A to tylko na lądzie, co z wulkanami podmorskimi?
Tak więc CO2 jest obecny na Ziemi od początku jej istnienia, jest starszy od tlenu, w pierwotnej ziemskiej atmosferze go nie było. Jest potrzebny roslinom do fotosyntezy, stymuluje nasz ośrodek oddechowy, dlatego metoda usta-usta przywraca oddech. Wiele źródeł podaje, że jest go coraz więcej, ale to wynika z wycinania lasów, zabudowywania łak. A przecież 100-letni buk zwyczajny Fagus silvatica w ciągu godziny pobiera 2552 g CO2 zawartego w 4800 m3 powietrza i wydziela 1712 g tlenu wiążąc 25400 J energii. W ciągu dnia usuwa tyle samo CO2 ile emitują 2 domki jednorodzinne, zaspokaja zapotrzebowanie na O2 10 osób, a buk wcale nie wytwarza najwięcej tlenu, tylko 0,55 kg na rok, więcej dają bez lilak 1 m3 liści na rok robi 1,19 kg, osika 1 m3 liści na rok robi 1 kg, grab 1 m3 liści na rok robi 0,90 kg, jesion 1 m3 liści na rok robi 0,89 kg, dąb 1 m3 liści na rok robi 0,85 kg, sosna 1 m3 szpilek na rok robi 0,81 kg, klon 1 m3 liści na rok robi 0,62 kg, mozna obliczyc ile każde drzewo wiąże CO2 na jednostkę czasu. Im starsze drzewo tym większe, ma więcej liści, rosnie powierzchnia fotosyntezy, a tu stare drzewa są wycinane. A tu nie tylko miejskie drzewa, przydrożne drzewa są wycinane, ale i kepy dziko rosnących drzew na nieuzytkach oraz lasy.
Jesli chodzi o samo wiązanie CO2 to las ma wiekszą produkcję pierwotną niż łąka, więcej pochłania CO2, którego rosliny produkują związki organiczne budujące ich ciała. Także większa powierzchnia fotosyntezy robi więcej O2, w lasach klimatu umiarkowanego rosną w runie kwiaty, których nie ma nigdzie indziej. Za to łaka ma większą bioróznorodność, większy skład gatunkowy, dlatego trzeba chronic tak lasy, jak łąki, sa rózne typy łak n. murawy, młaki, każda ma inny skład gatunkowy, ważna jest ochrona wszelkich siedlisk roslin i zwierząt.
Ten wpis czytano 9788 razy.
Już są zakazy odłowu ryb w Bałtyku, faktem jest, że to gangsterzy wymyślili i wprowadzili w życie handel emisjami oraz, że to oceany robią najwięcej tlenu. Mnie CO2 nie przeszkadza, ale wiem, że dla mafii każdy powód dobry by sięgnąć po moje pieniądze, pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Niedziela, 16 Maj 2021 14:36
Przecztałem gdzieś że 80% tlenu produkuje plankton, który do życia potrzebuje ryb. Ryby są na masową skalę odławiane (sieci są ciągnięte po dnie) i trute plastikiem. Może by pozwolić gangsterom na handel prawami do odłowu ryb zamiast prawami wypuszczania CO2. Będzie pożyteczniej, a mi wszystko jedno jak mnie gangsterzy okradają - i tak nie mam na to wpływu
Gość Miki - Niedziela, 16 Maj 2021 11:32
Tylko, że to nic nie da, nie ważne jakiej technologii użyjemy, musimy oddychać, nie zatkamy wulkanów, ani nie zatrzymamy procesów rozkładu:) CO2 pochodzi z natury i sama natura sobie z nim radzi, jeśli założymy, że Ziemia to organizm, to oddychanie, rozkład, wulkany, trzęsienia Ziemi, pożary lasów itd. to jej metabolizm, zywe lasy i zieleń oraz glony morskie to nerki usuwające zbędne i szkodliwe produkty przemiany materii, bez nerek te metabolity gromadzą się w ciele, tak samo z CO2 bez zieleni:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Piątek, 20 Marzec 2015 19:37
Dziękuję za pięknego liska i kwiaty:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Środa, 31 Grudzień 2014 10:52
Trzeba takie rzeczy prostować, gdyż jest wiele błędnych opracowań dotyczących CO2, jest nawet strona, która podważa wszelkie autorytety z Komitetem Nauk Geologicznych PAN włącznie powołując się jednocześnie na jakieś opracowania jednej firmy to się zastanawia co z tą demokracją? Trzeba zweryfikować dane z wielu źródeł i wysłuchać wszystkich głosów-nie będę tu podawać tych stron, ale napiszę tylko, że model Prof. Jaworowskiego i Dr Teluka brzmi o wiele realistyczniej i jest zgodna z obecnym stanem wiedzy:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Wtorek, 09 Grudzień 2014 19:57
Cieszę się, że ci się podobał, pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Wtorek, 09 Grudzień 2014 18:44
bardzo ciekawy artykuł :)
Magda - Wtorek, 09 Grudzień 2014 15:59
Odsłon: 1007522
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ.
<< Czerwiec 2021 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
zobacz wszystkie wpisy »