Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Kwiaty u nagonasiennych
4

Kwiaty u nagonasiennych

Nagonasienne maja kwiaty w postaci strobili zebranych w strobilostany czyli szyszki. Sagowce  Cycadinae to rosliny drzewiaste podobne do palm rosną w krajach podzwrotnikowych i wzrotnikowych i są dwupienne, kwiaty męskie zebrane są w szyszki zbudowane z wielu łuskowatych lub tarczowatych pręcików ułozonych skrętoległe na osi kwiatowej, każdy ma płonny odcinek szczytowy, a w dole ułożone w grupy woreczki pyłkowe, mikrosporangia, kwiaty żeńskie są zróżnicowane u Cycas revoluta maja postać pióropusza z bezzieleniowych, górą pierzastych owocolistków z zalążkami u dołu, inne sagowce mają uproszczone części płonne z 2 zalążkami, tu szyszkowate kwiaty żeńskie sa podobne do męskich, zalążek ma osłonkę (integoment), okienko (mikropyle) prowadzące do komóry pyłkowej położonej między osłonką i ośrodkiem, ma ona kształt odwróconego lejka. W śrdoku są rozpuszczoen komórki ośrodka, po podziale makrospora dzieli się w bielmo pierwotne, a przy okienku powstają rodnie, sa one we wgłebieniu prabielma, zwanym komorą rodniową, ośrodek oddziela ją od pylkowej, w rodni są 2 komórki szyjki, komórka brzuszna i jajowa, po zapyleniu przez wiatr znajdująca się na zewnątrzkropla cieczy wysycha i wciąga pyłek, ktory wnika do komory pyłkowej, wtedy jej wejście się zamyka, a osłonka pomiędzy nią, a rodniową rozpuszcza się. Ziarno pylku makomórkę przedroślową i komórkę, ktora dzieli się na komórkę łagiewkową (wegetatywną) i generatywną, łagiewkowa wytwarza łagiewkę pyłkową, która wnika do komory rodniowej. Komórka generatywna dzieli sie na ścienną (trzonową) i generatywną właściwą, która dzieli się na dwie plemnikowe, są duże i orzęsione, są to spermatozoidy, są duże, płyną do roni, jedna traci rzęski i łączy się z komórką jajową, pomiędzy zapłodnieniem i zapyleniem mija kilka miesięcy, powstaje zygota. Ona dzieli się w prazarodek, którego najniżej polożone komórki dadzą zarodek właściwy, reszta utworzy wieszadełko (suspensor), który wciśnie zarodek w prabielmo, zarodek tworzy 2 liścienie, ktorymi pobiera substancje odżywcze z bielma, pomiędzy nimi jest pączek i zaczątek korzenia, skierowany w stronę okienka. Osłonka rozrasta sie tworząc lupinę nasienną, jej zewnętrzna część mięśnieje, wnętrze twardnieje, cąlośc przypomina pestkowiec, po okresie spoczynku nasiona kiełkują.
Miłorzębowe Gingkonae jedyny przedstawicel to miłorząb dwuklapowy Gingko biloba ma wachlarzowate, ścięte na szczycie liście, kwiatostany męskie to kotki,mają wiele pręcików każdy ma po 2 woreczki pyłkowe, wyrastają wkątach liści na skróconych pędach, kwiaty żeńskie są podobne, mają długą szypułkę, 2 zredukowane owocolistki pod zalążkami tworzą pierścieniowate wybrzuszenie, każdy zalążek ma na szczycie komorę pylkową, 2-3 rodnie, zapyla wiatr, ziarna pylku mają komórkę wegetatywną, która kielkuje w łagiewkę, powstają 2 spermatozoidy ze spiralą rzęsek. Zaplodnienie jest kilka mięsiecy po zapyleniu, łagiewka odżywia gametofit, rozwija sie jeden zalążek, drugi zanika, zewnętrzna część oslonek mięśnieje, wewnętrzna twardnieje.
iglaste Coniferae to rozgałęzione drzewa lub krzewy z iglastymi liśćmi, kwiaty są  szyszkowate, rozdzielnopłciowe, zebrane w kwiatostany, mają często łuskowatą okrywę, kwiaty męskie mają łuskowate lub tarczowate pręciki ułożone jak liście asymilujące, na spodniej stronie jest 2-20 woreczków pyłkowych, pyłek ma 2 wybrzuszenia z powietrzem powstałe wskutek wybrzuszenia egzyny, kwiaty żeńskie zebrane są w szyszki, szyszka ma oś i osadzone na niej twarde łuski nasienne, pod nimi cienkie łuski wspierające, zalężki leżą na łuskach nasiennych,okienkami są wzrócone w stronę osi, łuska nasienna to kwiat, wspierająca to podsadka, z której ona wyrasta. Zalążek ma 2 do kilkudziesięciu rodni, otaczago jedna oslonka, rodnia ma strone brzuszna, kilkukomórkową szyjkę, komorke jajową i może być komórka kanałowa brzuszna, nie ma komory pyłkowej, lub jest zredukowana, podczas pylenia okienko wydziela ciecz,która przykleja ziarna pyłku, wysycha, wciąga pyłek, komórka wegetatywna kiełkuje w łagiewkę pyłkową, która dociera do rodni i przenosi tam komórki plemnikowe, tylko jedna z nich zapładnia komórkę jajową,druga zanika, od zapylenia do zapłodnienia uplywa pewien czas, w którym powstaje bielmo pierwotne, po zaplodnieniu pozwstaje zygota, która dzieli się w prazarodek, u sosny Pinus silvestris po podziałach w stronę środka powstaje 16 komórek ułozonych w 4 rzędach, 4 najbliżej środka dzielą się w zarodki, przedostatni rząd zmienia się w wieszadelko (suspensor), najsilniejszy zarodek przeżywa, wieszadełko rośnie i wpycha go w prabielmo. sosna ma 2 rodnie, ale zarodek przeżywa jeden, ma on kilka liścieni z pączkiem pośrodku, pod nim ma hipokotyl, czyli lodyżkę, ma korzonek, nasiona sosny dojrzewają w 3 roku po zapyleniu.
Gniotowe Gnetinae mają już włókna drzewne i naczynia w drewnie, naprzeciwległy układ liści z pierzastym unerwieniem u gniotu Gnetum sp., gniotowe mają okrywy kwiatowe i są owadopylne, są tu 3 rodzaje przęśl Ephedra sp., welwiczja Welwitschia sp. i gniot Gnetum sp. Przęsl to krzewy mające naprzeciwległe liście zredukowane do łusek, rosliny dwupienne, kwiaty są pojedyncze lub zebrane w kwiatostany, w obu przypadkach są na koncach pędów. Przęśl zgięta Ephedra campylopoda są obuplciowe, męskie kwiaty wyrastają w kątach luskowatych podsadek, każdy ma dwulistkową okrywę kwiatową, pręciki zrosnięte są w synandrium, na szczycie mają 2-8 pylników, każdy ma po 2 woreczki pyłkowe,kwiaty żeńskie rosną pojedynczo lub po 2-3 na szczytach skróconych pędów, kwiat żeński ma kilka przykwiatków, zalążek ma mięsistą pokrywę, intergument jest przedluzony w rurkę wyrastającą poza okrywę, jest to aparat slużący do łapania pyłku, to jest pierwotny słupek bez szyjki, którą zastępuje rurka. w zalązku jest komora pylkowa sięgająca bielma pierwotnego, w którymm są długoszyjkowe rodnie, mają po jednej komórce brzusznej, jedno jądro plemnikowe łączy się z komórką jajową, drugie z brzuszną. Nasiona otaczają zmięśniałe i barwne przykwiatki lub suche i zmienione w aparat lotny.
Welwiczja ma 1 gatunek welwiczje przedziwną Welwitschia mirabilis, która rośnie w południowo-zachodniej Afryce, ma burakowaty pień,ktorego górna część wyrasta ponad ziemię, z jego brzegów wyrastają 2 duże,stale przyrastające na długość liście, maja merystem wierzchołkowy, kwiaty są jednopłciowe, zebrane w szyszkowate kwiatostany, szyszki są zbudowane z 4 rzędów przysadek i zebrane są w wiechy, kwiat męski ma u podstawy 2 pary listków, najniższa ma 2 wolne listki, są to podkwiatki, wyższe są duże zrośnięte brzegami, niczym okwiat, ostatnia para tworzy okółek osłaniający 6 pręcików, ich główki maja po 3 woreczki pylkowe, synangium ma 3 mikrosporangia, w środku jest płonny zalążek, którego oslonka rozrasta sie w kierunku okienka w rurkę zakończoną talerzykowatym tworem, wydziela ona słodki sok dla owadów. Kwiat żeński ma oslonkę rozrosniętą w rurkę i płaską, szeroka okrywę zbudowaną z 2 zrośniętych listków, otacza ona cały zalążek, w dojrzałych nasionach zmienia się w aparat lotny. W czasie rozwoju woreczka zalążkowego, w jego górnej częsci powstają wolne jądra,oddzielające sie blonami, ale nie tworzące rodni, są tylko dwujądrowe komórki płodne, będące żeńskimi gametami, niżej są komórki płonne i wielojądrowe, płodne komórki tworzą wyrostki rosnące ku łagiewkom pyłkowym, zapładnia tylko jendo jądro, takie wzrastanie ku sobie gamet jest u niektórych okrytonasiennych. Roslina dwupienna
Gniot Gnetum sp. ma 40 gatunków, pnączy, drzew i krzewów, ma duże, płaskie, pierzasto unerwione liście podobne do liści okrytonasiennych, złozone kwiatostany wyrastają szczytowo lub z kątów liści, pojedynczy kwiatostan to klos z okółkowo ułozonymi kwiatami, każdy okółek wyrasta w pachwinie pierścieniowatego kołnierzyka powstałego z 2 zrosniętych listków,kwiaty sa jendopłciowe, dwupienne, męskie mają częśto żeńskie kwiaty wydzielająće z rurek mikropylarnych słodką ciecz, przyjmują rolę miodników, liczne kwiaty męskie tworząkilka skrętów spirali w okółku, żeńskie zajmują 1 skręt. Kwiat męski ma 1-2 zrośnięte ze sobą pręciki i okrywę z 2 zrosniętych ze sobą listków, prosty okwiat, u nasady otacza go wieniec wielokomórkowych włosków, żeński ma tylko jeden zalążek z osłonką wyciągniętą w miejscu okienka w długą rurkę, ma jeszcze dwie okrywy, w dojrzałych nasionach zewnętrzna czerwienieje i mięśnieje, u nasady kwiatu jest wieniec wielokomórkowych włosków, podczas rozwoju woreczka zalążkowego nie tworzy się tkanka przedrośla ani rodnie, tylko jest wiele komórek zatopionych w cytoplazmie, te w górnej części woreczka pełnia role jąder jajowych, w dolnej stanowią materiał zapasowy dla zarodka, jest to najwieksza redukcja gametofitu żeńskiego u nagonasiennych, w wyniku zapłodnienia powstaje wiele zarodków, a rozwija się tylko jeden.
Ten wpis czytano 728 razy.
Bardzo mi miło, że wpis spodobał się Pani:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Czwartek, 19 Październik 2017 10:03
Super
http://gitpozyczka.pl
kakasia227 - Środa, 18 Październik 2017 23:25
Dziękuję za pięknego gifa i miły komentarzuś:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Sobota, 14 Październik 2017 15:37
znak-ok-ruchomy-obrazek-0024 Reliktowe rośliny
Bogdan Golus - Sobota, 14 Październik 2017 14:11
Odsłon: 897951
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ.
<< Grudzień 2020 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
zobacz wszystkie wpisy »