Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Kwietna łąka
4

Kwietna łąka

Dla ludzi, którzy nie lubią plewienia lub nie mają na nie czasu odpowiednia jest łąka kwietna, można kupić mieszanki nasion roślin wieloletnich i jednorocznych. Trzeba tylko dopasować do warunków panujących na podwórku, wszystkie łąki lubią słońce. Kwietne łąki to dom dla motyli, źródło nektaru dla trzmieli, pszczół. Suche gleby lubią rumian żółty, len trwały, chaber driakiewnik, cieciorka pstra, żmijowiec zwyczajny, przeciętne gleby lubią głowienka pospolita, złocień właściwy, bukwica zwyczajna, lnica pospolita, marchew zwyczajna, komonica zwyczajna, mokre lubią jaskier ostry, krwawnica pospolita, firletka poszarpana, czarcikęs łąkowy, krwiściąg lekarski, zasadowe gleby lubią lebiodka pospolita, lepnica rozdęta, świerzbnica polna, przelot pospolity, szałwia łąkowa, krwiściąg mniejszy, piaszczyste lubią jasieniec piaskowy, zawciąg pospolity, koniczyna polna, ślaz zaniedbany, goździk kropkowany, mydlnica lekarska, gliniaste gleby lubią chaber łąkowy, kozibród łąkowy, krwawnica pospolita, wyka ptasia, wiązówka błotna, szałwia łąkowa.

Gdy wybieramy teren pod łąkę określamy warunki, by dobrać gatunki, kiedy trawy są zwarte usuwamy 10 cm darni i glebę przekopujemy, gdy rzadka glebogryzujemy 2 tygodnie przed siewem, drugi raz tu przed. Kwiaty wysiewamy przez cały sezon, najlepiej od marca do maja lub od września do października, trzeba równomiernie je rozprowadzić, można pomieszać z wernikulitem lub piaskiem jako nośnikiem, kiedy mamy dużo ptaków używamy ziarniaków kukurydzy. Nie używamy nieznanych gleb, mogą mieć inne nasiona, łąka najlepiej rośnie na ubogich ziemiach. Nie nawadniamy łąki, tylko kosimy co 6 tygodni po przekwitnięciu kwitów, zawiązaniu nasion, chociaż w dobrych warunkach może być samosiew. W późniejszych latach kosimy 1-3 razy w roku, zawsze na 7 cm wysokości bez rozdrabniania. Po koszeniu zostawiamy łodygi, by wysypały się nasiona, potem grabimy na siano. Wiele roślin kwitnie w drugim roku, więc w pierwszym wiosną można wysiać rośliny jednoroczne.

Jednoroczna łąka wymaga przygotowania gleby jak wieloletnia, wiosną siejemy równomiernie nasiona, kosimy raz w roku, lubi słoneczne miejsca. Trzeba pilnować, by niedostały się tam niepożądane nasiona. Podlewamy tylko w suszę. Kwiaty na łąki jednoroczne to mak polny, ostróżeczka polna, chaber bławatek, rumianek pospolity, złocień polny, z roślin ozdobnych nadają się żmijowiec babkowaty, maczek kalifornijski, gipsówka wytworna, len wielokwiatowy, kosmos podwójnie pierzasty oraz rośliny uprawne: facelia błękitna, gryka zwyczajna, słonecznik zwyczajny, koniczyna inkarnatka, koper ogrodowy.

Usuwamy warstwę gleby z bankiem nasion i korzeniami, ziemię przekopujemy, po 4 tygodniach znowu ziemię usuwamy i przekopujemy i od razu siejemy nasiona. Wczesna wiosną siejemy polne rośliny, jeśli są tam odmiany ogrodowe dopiero po 15 maja. Piasek i kukurydza to wypełniacz, którego warto użyć, po siewie podlewamy łąkę. Jednoroczną łąkę podlewamy regularnie. Chwasty plewimy ręcznie, potem zbieramy nasiona na przyszły rok. Nasiona zbieramy w ciepłe i suche dni, przechowujemy w pojemniku w suchym, ciemnym miejscu. Kosimy raz w roku zwykłą kosą.

Na łące można postawić domki i hoteliki dla pszczół. Nasiona można wysiać do doniczek, nadają się na południowe i zachodnie stanowiska.

Ten wpis czytano 98 razy.
Dziękuję za piękne kwiatusie, cudnego dnia:)
Asiunia - Czwartek, 22 Kwiecień 2021 14:17
kwiat-ruchomy-obrazek-0357 +++
Bogdan Golus - Czwartek, 22 Kwiecień 2021 12:28
Na początek życzę zdrowych, spokojnych, rodzinnych, radosnych Świąt :) Trzmiele już się obudziły, zimno musiało go osłabić, dobrze, że wzięła go Pani domu, trzeba go było wypuścić w południe, gdy najcieplej, pięknego Świątecznego Czasu :)
Asiunia - Niedziela, 04 Kwiecień 2021 15:15
Witam ciepło w świąteczny czas.. Wczoraj, w sobotę mój syn Olgierd znalazł na klatce schodowej - w pobliżu drzwi wejściowych do bloku, słabo poruszającego się trzmiela. Wzięłam go do mieszkania. Na talerzyk dałam cukier i 3 krople wody, widziałam jak jadł. Przykryłam go durszlakiem
Gość Teresa - Niedziela, 04 Kwiecień 2021 11:22
Odsłon: 986708
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ.
<< Maj 2021 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
zobacz wszystkie wpisy »