Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Nieloty


Komunikat - zamknięcie społeczności z dniem 20 sierpnia 2021

6

Nieloty

Tu przedstawię nielotne ptaki poza pingwinami, które opisałam w osobnym dziale. Nielotne ptaki mają ograniczona zdolnośc lotu lub nie mają jej wcale, skrzydła uległy uwstecznieniu.
Struś czerwonoskóry Struthio camelus największy z ptaków, długa szyja, płaska głowa, mocny dziób, duże oczy, u samca głowa i szyja białe, tułów czarny, owalny, końce skrzydeł i ogona sa białe, samica jest brązowa, nieowłosione nogi, zyje w Afryce na sawannach i półpustyniach, je rośliny, szarańczę i resztki po drapieżnikach, biega 65 km/h, połyka kamyczki-gastrolity miażdżące pokarm w żołądku, samicaskłada 2-11 jaj, samiec je wysiaduje po 6-7 tygodniach wykluwają się pisklęta pokryte puchem, po 8 tygodniach przybierają barwę samicy, w 3 roku życia pojawiają się różnice między płciami.
Nandu szare Rhea americana mocny tuów, długa szyja, mocne, niezdolne do lotu skrzydła, mała głowa, 3 palce nóg, szare upierzenie, czarna szyja i pierś, łyse nogi i oczy, żyje na południowoamerykańskiej pampie, dobrze biega i pływa, stado ma samca i kilka samic, je rosliny i małe zwierzęta, gł. owady, samica składa 13-30 jaja, samiec wysiaduje je przez 35-40 dni, w wieku 5 miesięcy pisklęta osiągają rozmiary dorosłych ptaków.
Nandu plamiste Rhea pennata długa szyja, mocny tułów, rozwinięte, ale nielotne skrzydła, wierzch szary, szyja jaśniejsza, spód białawy, ciemne pasy na jasnych środku głowy i oczach, szarobrunatne upierzenie, żyje w Patagonii i na płaskowyżu andyjskim, szybko biega, skrzydeł uzywa jak żagli, w biegu szyje trzyma wysuniętą do przodu, żyje w stadach ponad 30 osobników, w okresie godowym samiec ma swoje terytorium samice tworzą grupy, je liście, korzonki, nasiona, owoce i owady i inne małe zwierzęta, w porze godowej samiec biega w przód i tył z rozwiniętymi skrzydłami i ryczy przed samicami, najbardziej spodobały się samicy samiec zajmuje teryturium gdzie w dole wykoapnym w ziemi samica skłąda jaja.
Kazuar hełmiasty Casuarius casuarius nieopierzona niebiesko-czerwona szyja z czerwonymi i niebieskimi koralami, głowa nie ma piór, ma kostny hełm, krótki dziób, nogi pokryte łuskami, zakoczone 3 pazurami, upierzenie czarne, pióra na końcach skrzydeł przypominaja kolce, żyje w tropikalnych lasach Nowej Gwinei i na płn-wsch Australii, dobrze plywa, aktywny o świcie i o zmierzchu, pływa codziennie poszukując jedzenia i miejsca odpoczynku, je rośliny wodne i lądowe, drobne kręgowce i bezkręgowce, w zagłębieniu w ziemi wyścielanym trawą i liśćmi skałda do 5 dużych jaj, samiec je wysiaduje, pisklęta mają puch w jasne i ciemne prążki, zajmuje sie nimi ojciec,
Kazuar mniejszy Casuarius bennetti masywny, owalny tułów, nieopierzone mocne nogi, słaborozwinięte skrzydła, brak korali, niebiesko-czerwona, nieopierzona szyja, czarne upierzenie, żyje w górach do 3 tys. m. n. p. m w Nowej Gwinei, żyje w małych stadach, grupach lub samotnie, je liście, owady i drobne kręgowce.
Kazuar jednokoralowy Casuarius uniappendiculatus duży ptak z zielonkawym, kostnym hełmem na czubku głowy, beżowa, brązowa lub czerwona szyja bez piór z 1 koralem, czarne pióra, niebieska bezpióra głowa, dobrze pływa, je owoce i drobne zwierzęta, żyje w dziewiczych lasach Nowej Gwinei.
Emu zwyczajne Dromaius novaehollandiae waży 30 kg, długa szyja, mała głowa, krótki dziób, szerokie nozdrza, mocny tułów, mocne nogi z 3 palcami, , uwstecznione skrzydła, pióra brązowe w jasne i ciemne plamy, je rośliny, owady ilarwy, gromadzi tłuszcz na nieprzyjazne pory, wtedy przebywa wiele km szukając jedzenia, żyje w grupach, styczeń-grudzień to okres godowy, łączy się w pary, samica składa jaja w dołkach przykrytych liścmi, samiec wysiaduje je przez 2 miesiące, pisklęta mają szary puch ojciec opiekuje się nimi przez 2 miesiace, żyje na australijskich równinach.
Emu czarne Dromaius ater było czarne, emu małe Dromaius baudinianus najmniejsze emu wyginęły wskutek zniszczenia siedlisk.
Kiwi brunatny Apteryx australis masywne, krępoe ciało, maleńka głóka, wielkość kury, długi i cienki dziób, nozdrza są na końcu dzioba, ma dobry węch, silne, krępe nogi z 4 pazurami, szczątkowe skrzydła,  brązowe, miękkie, luźno zwisające pióra, wiedzie nocny i samotniczy tryb życia w zaroślach, je bezkręgowce wydobywane z ziemi długim dziobem, chroni się w wykopanych w ziemi norach, mieszka w górskich lasach Nowej Zelandii, przez cały rok sie rozmnaża, przerwy ma co 4-6 tygodni, samice składają 1 duże jajo, samce wysiadują je przez 11 tyg. potem 4-6 tyg. pisklęta są z tatą, potem jest kolejny rozród.
Kiwi plamisty Apteryx haastii długi dziób, umięśnione nogi z mocnymi pazurami, jasne pióra, brązowe, poprzeczne plamki, szybko biega, dziobem chwyta zwierzęta, je owady, węże, pajaki, owoce w tym jagody, samiec zakłada gniazdo w ziemnych norach, żyje w górach na zach. Wyspy Południowej, w lasach, na terenach skalistych i trawiastych.
Kiwi mały Apteryx owenii szaro-brązowe pióra, długi dziób, od wiosny do września trwa okres lęgowy, we wrześniu samica składa 2 jaja w zagłebieniu terenu, je bezkręgowce i owoce, żyje w lasach Nowej Zelandii.
Kiwi północy Apteryx mantelli szarobrązowe pióa, długi cienki dziób, żyje na wyspach na płn od Nowej Zelandii, je węgoże, żaby, bezkręgowce, 2-3 w roku samice składają 2 jaja, samce wysiadują je przez 80 dni, po tygodniu pisklęte są samodzielne, samiec chroni się z nimi w dziuplach drzew, nocny tryb życia.
Kusacz duży Tinamus major brunatnooliwkowy wierzch, biały spód, gatunek nadziemny, noce spędza na drzewach, długi, cienki dziób, w okresie godowym spiewa, przestraszony skrzeczy, zyje w Ameryce Środkowej i na płn. Ameryki Płd.
Kusacz mały Taoniscus namus najmniejszy kusacz świata, biały spód, brązowy wierzch w czarne plamki, tylne pióra tsą długie i tworzą tren.
Kusacz ozdobny Nothoprocta ornata cienki, mały, zakrzywiony do dołu dziób, ciemnobrunatne upierzenie, kosmyk długich piór na głowie, w dole tułowia sa ciemno pomarańczowe prązki u piskląt czarne, żyje w andyjskiej pampie, monogamia, samica broni terytorium, je owoce, pestki, jagody, liście i owady, może krótko polecieć gdy nie ma sie gdzie ukryć.
Kusacz pampasowy Eudromia elegans mała głowa, wąski, długi, zakrzywiony dziób, cienka szyja, mocne nogi z 3 palcami, słaby ogon, krótkie, okrągle skrzydła, długie pióra grzbietowe, upierzenie jest brązowoczarne na wierzchu i głowie, białe na spodzie, jeden z największych kusaczy, żyje w stadach 6-30 osobników na pampie w Argentynie, Boliwii i Chile, lęgi trwają cały rok, odbywają się w zaroślach, duże, błyszczące jaja.
Kusacz leśny Eudromia formosa żyje w lasach, spód biały w brązowe cętki, wierzch brązowy w czarne cętki, czub długich piór na głowie, białoczarne pasy na policzkach, biała szyja, mała głowa, długa szyja, masywny tułów, krótki, krzywy dziób.
Kusacz brunatny Crypturellus berlepschi brunatny wierzch i głowa w ciemne cętki, jasniejszy, brązowy spód, zakrzywiony, krótki dziób, mała glowa, zredukowane skrzydła, masywny tułów, żyje na płn Ekwadoru i Kolumbii, je owoce i bezkręgowce, pąki kwiatowe, liście, nasiona i korzonki, gniazdo do dołek w ziemi pomięzy korzeniami, samiec wysiaduje jaja do 4 partnerek.
Kusacz popielaty Crypturellus cinereus mała głowa, prawie prosty, średni dziób, masywne ciało popielate pióra, spód jasniejszy, je owoce, nasiona i bezkręgowce, gwiżdrze by sie porozumieć, rozchodzi się tak by zmylić drapiezniki, żyje w lasach tropikalnych do 700 m. n. p. m. żyje w Kolumbii, Ekwadorze, Gujanie, Wenezueli, Gujanie Francuskiej, jososiowe jaja składa na dnie lasu.
Kusacz białooki Crypturellus ptaritepui brązowy wierzch, mała głowa, szara twarz, bezowy spód, masywny tułów, je owoce, pąki kwiatowe, liściowe, korzonki, nasiona, bezkręgowce, samiec wysiaduje jaja, przez 2-3 tygodnie opiekuje sie piskletami, żyje w płd-wsch Wenezueli.
Kusacz czarnogłowy Crypturellus soui mała głowa, masywny tułów, brązowy dziób, cynamonowy spód, samce sa ciemniejsze, żyje w środku Ameryki Płd. w gęstych lasach, je owoce, nasiona i owady, od maja do października buduje gniazda w podszycie leśnym, wyściela je liścmi, samica składa 2 fioletowe jaja, które wysiaduje samiec.
Kusacz kasztanowaty Crypturellus obsoletus ciemny, kasztanowobrązowy wierzch, rdzawy spód, opływowe ciało, mała głowa, cienki dziób, zyje w Ameryce Płd., w lesie, je owoce, nasiona, owady, we wrześniu samica składa 2-3 fioletoworóżowe jaja, samiec wysiaduje je 18 dni.
Kusacz falisty Crypturellus undulatus szare ciało, brzuch rdzawy, gardło białe, boki prązkowane, żyje w okresowo zalewanych lasach Ameryki Płd. w rowie na ziemi samica składa 3 rózowe lub szare jaja, samiec wysiaduje je 17 dni, śpiewa.
Kusacz rdzawoszyi Crypturellus strigulosus szyja rdzawa, plecy brązowe i prążkowane, pierś szara, brzuch biały, mała głowa, prawie prosty, długi dziób, żyje w Amazonii, je pączki kwiatowe, liście, owoce, nasiona i korzenie, samiec przez 2-3 tyg. wysiaduje jaja, mieszka w wilgotnych tropikalnych i subtropikalnych lasach.
Kusacz szaronogi Crypturellus duidae brązowy wierzch, głowa i szyja, żółty spód, mała głowa, duży spód, samiec wysiaduje jaja partnerki w rowku w ziemi między gałęziami, żyje w Brazylli, Kolumbii, Wenezueli i Peru w suchych, krzewiastych lasach.
Kusacz czerwononogi Crypturellus erythropus brązowy wierzch, jaśniejszy, szary spód, rdzawa opaska na szyi, baiłe podgardle, żółty dziób, żyje w suchych lasach równikowych, je nasiona, owady, ślimaki i owoce.
Kusacz żółtonogi Crypturellus noctivagus szary, prązkowany wierzch, biało prązkowane boki, biały, brązowo-prązkowany spód, rdzawa szyja, samiec wysiaduje jaja, je owoce, owady, nasiona, pąki kwiatowe, żyje w lasach tropikalnych na Równiku.
Kusacz kapturowy Crypturellus atrocapillus żyje w wilgotnych, tropiklanych i subtropikalnych lasach, brązowy, nakrapiany wierzch, brązowa szyja, pierś szara, brzuch cynamonowy, czarna czapeczka, mieszka w Peru, Boliwii i Brazylli.
Kusacz cynamonowy Crypturellus cinnamomeus pióra brązowe, kuper i skrzydła czarne, ciało masywne, brzuch szary, brązowa, prązkowana głowa, brązowy dziób, czerwone nogi, żyje w Meksyku i Zatoce Meksykańskiej, żyja w parach lub samotnie, gniazdo buduje w ziemi miedzy gałęziami, samica składa 3-7 jaj wysiadywanych przez samca, żyje w liściastych lasach.
Kusacz jasnobrewy Crypturellus transfasciatus czarnoprązkowany, brązowy tułów, boki czarno prązkowane, popielata szyja, biały spód, podgardle, brwi, brazowe policzki i głowa, je nasiona, owoce, liście, pąki kwiatowe i bezkręgowce, żyje w Peru i Ekwadorze.
Kusacz okopcony Crypturellus boucardi czarny wierzch, popielaty spód, brzuch w czarne prązki, brązowe skrzydła, mała głowa, zakrzywiony dzióbek, zyje w lasach tropiklanych i zwrotnikowych na płn Ameryki Płd na wys. do 18000 m.n.p.m je mrówki, temrity, owoce i nasiona, samiec wabi do gniazda w ziemi 2-4 samice, wysiaduje ich jaja i opiekuje się pisklętami, samica ma wielu partnerów.
Kusacz ciemny Crypturellus kerriae górna szczeka czarna, dolna zółta, biale gardzło, wierzch czekoladowy, spód jasny, wydaje gwizdy, żyje na płn Ameryki Płd.
Kusacz pstry Crypturellus variegatus biało-brązowo pręgowany wierzch, jasny spód, szara głowa, boałe podgardle i brzuch, szary, prosty dziób, zamieszkuje nizinne lasy Ameryki Płd. je owoce, nasiona, korzenie, bezkręgowce,.
Kusacz rdzawy Crypturellus brevirostris brazowa szyja, pierś i barki, plecy brązowe, biało prązkowane, brzuch biały, boki zółte, żyje w tropikalnych lasach Ameryki Płd. samiec wysiaduje jaja do 4 samic.
Kusacz płowy Crypturellus bartletti bezowa szyja i pierś, brudno biały brzuch, brazowe, nakrapiane plecy, szara głowa, białe podgardle, zakrzywiony dziób, żyje w nizinnych lasach Ameryki Płd, jaja wysiaduje samiec.
Kusacz prązkowany Crypturellus casiquiare żółte pióra w czarne prązki, biała pierś, oliwkowe nogi, brazowa głowa, samicama jasniejsze plecy, je pąki, owoce, nasiona, młode liście, koroznki, bezkręgowce, gniazdo to zagłębienie w ziemi, samiec wysiaduje jaja i opiekuje się pisklętami, żyje w wilgotnych lasach Kolumbii i Wenezueli.
Kusacz krótkodzioby Crypturellus parvirostris wierzch cynamonowy, kuper żółty w czarne kropki, brzuch biały w czarne kropki, rózowy, zakrzywiony, długi dziób i czerwone nogi, je owoce, nasiona, pąki i korzenie, zyje na sawannach Ameryki Płd.
Kusacz śniady Crypturellus tataupa szary wierzch, głowa i szyja, brązowy spód, biały brzuch i podbródek, szare nogi, gruby, zakrzywiony, czerwono-różoowy dziób, samica składa 2-6 jaj w dołku w ziemi, samiec wysiaduje je 20 dni i opiekuje sie nimi do uzyskania samodzielności, zyje w Środkowej Ameryce.
Kusoń andyjski Tinamotis pentlandii głowa i kark w brązowe i białe podłużne pasy, brązowy bark, pierś i boki, żółtopłowe plecy, szary spód, biała szyja, żyje w Chile, Argentynie, Boliwii i Peru, w tropikalnych regionach na wys. 4000-4700 m.n.p.m, lata jak kura, je paki, liście, nasiona, owoce, owady, samiec wysiaduje jaja w dziurze w ziemi i opiekuje sie pisklętami.
Kusoń patagoński Tinamotis ingoufi szary wierzch wbrązowe plamki, głowa i szyja w białe i brązowe podłużne pasy, szary, lekko prązkowany spód, białe uda, je paki, korzenie, liście, bekregowce, nasiona, owoce, samiec wysiaduje jaja w dziurze w ziemi i opiekuje sie młodymi, zyje na sawannie na wys 200-800 m.n.p.m w Chile i Argentynie.
Kusacz białobrzuchy Nothura boraquira płowa szyja, głowa i wierzch w ciemne plamki, spód żółtawy wbrązowe plamki, biały brzuch, je paki, liście, korzenie i ansiona, samiec wysiaduje jaja i opiekuje sie pisklętami, żyje Boliwii, Brazylii i Paragwaju.
Kusacz mały Nothura minor brazowo nakrapiany piaskowy wierzch, jasno piaskowy spód, szyja żółta, ciemniej nakrapiana, biały, cytrynowo obwiedziony brzuch, żyje na tropikalnych i subtropikalnych łąkach Ameryki Płd. na wys. 200-1000 m.n.p.m gody są od października do lutego, samiec wysiaduje jaja i opiekuje sie młodymi, je owoce, nasiona, korzonki, pączki, wydaje gwizdy.
Kusacz Darwina Nothura darwinii brazowy czarno nakrapiany wierzch, głowa i szyja, jasny, cynamonowy spód, żółty brzuch, brązowo nakrapiane boki, żółte nogi i długi, zakrzywiony dziób, żyje w Andach, wydaje gwizdy, samiec opiekuje sie pisklętami i wysiaduje jaja, je owoce, nasiona, pączki, korzonki, bezkręgowce.
Kusacz krekowany Nothura maculosa białe podgardle, głowa w podłużne białe i brunatne paski, jasny wierzch w ciemne plamki, jasny, ceglasty spód, różowe nogi i dłgui zakrzywiony dziób, jaja brązowe, różnobiegunowe, samica dojrzewa w ciągu 2 miesięcy, składa 4-6 jaj 6 razy rocznie, żyje na sawannach do 3500 m.n.p.m w Paragwaju, Urugwaju, Brazylii i Argentynie, je korzonki, pączki liści i kwiatowe, owoce i nasiona i bezkręgowce.
Kusacz plamisty Nothura chacoensis brązowo-piaskowy, brązowo prązkowany wierzch, żółty spód, białe policzki, żółta szyja, brązowa czapeczka na głowie, zyje na łąkach w Argentynie i Paragwaju, je owoce, nasiona, bezkręgowce, korzonki i pączki, samiec wysiaduje jaja i zajmuje sie pisklaczkami.
Kusacz rdzawoskrzydły Rhynchotus rufescens rdzawy wierzch, czarno, poprzecznie prązkowane plecy, cynamonowa pierś, ceglasty brzuch, rózowe nogi i dziób, żyje na krawędziach lasów i bagnistych łąkach, na polach i pastwiskach w środkowej Ameryce Płd. samiec wydaje gwizdy, szczyt aktywności koło południa, w lecie je owady, w zimie bulwy, pędy, cebulki i owoce, samiec wabi samicę, ona skałda do dołku w ziemi jaja, on je wysiaduje i opiekuje sie pisklaczkami.
Kusacz plamkoszyi Rhynchotus maculicollis płowy wierzch w czarne, poprzeczne pasy, rdzawe boki i szyja, jasny, bezowy spód, je owoce, liście, pączki kwiatowe, nasiona, korzonki, samiec wysiaduje jaja kilku partnerek, żyje w Andach na półpustynnych zaroślach i w polach.
Chruścielak karłowaty Atlantisia rogersi czarny wierzch, szara pierś, popielaty, biało prążkowany brzuch, długi, prosty dziób, ucięty ogon, żyje na wyspie Inaccessible je owady, owoce, nasiona, dżdżownice, między październikiem a styczniem samica składa 2 jaja.
Nogal brunatny Alectura lathami z wierzchu brązowy, od spodu beżowy w cętki, samiec w szacie godowej ma czerwoną głowę, korale, czarne pióa, duży ogon, brazowe nogi.,żyje w lasach deszczowych w Australii, je owady, larwy, inne bezkręgowce, nasiona, inkubacja jaj trwa 50 dni.
Nogal koralikowy Aepypodius arfakianus czarne pióra, niebieski grzebień, biała twarz, czarne otoczki w okół oczu, nogi i dziób cieliste, żyje w tropikalnych lasach deszczowych Papui Nowej Gwinei i Indonezji.
Nogal trójsoplowy Aepypodius bruijnii naga, czerwona twarz, czerwony grzebień, brunatny kuper, brązowe pióra, samiec ma czerwone korale samica nie ma, oboje mają czerwony grzebień, żyją w Papui Zachodniej.
Nogal czerwonodzioby Talegalla cuvieri czarne pióra, łysa czerwona szyja i głowa, żółta łysa obroża i tęczówki, gniazda buduje z patyków i liści, żyje w Zachodniej Papui w Indonezji.
Nogal czarnodzioby Talegalla fuscirostris żyje w tropikalnych, nizinnych lasach w Indonezji i Nowej gwinei, szara głowa z czubkiem z piór, czarne pióra na ciele i twarzy, czarny dziób, cielisto pomarańczowe nogi.
Nogal brazowodzioby Talegalla jobiensis szara szyja i końce skrzydeł, czarny wierzch, ciemno szary spód, rózowa głowa bez piór, żyje w wilgotnych lasach góskich w Papui Nowej Gwinei i Indonezji.
Nogal prązkowany Leipoa ocellata szare pióra, końce skrzydeł w czarne plamki,spód biały, spód szyi w czarne plamki,samica składa jaja w rowie do 1 m głębokości, zasypuje liśćmi, one gnijąc dają ciepło, pisklęta przekopują się na pow. kilka dni, potem samo zdobywa pokarm, może latać.
Nogal hełmiasty Macrocephalon maleo szyja, wierzch czarne, spód biały, niebieskoszary grzebień kostny na głowie, łysa, niebieskoszara twarz, rdzawy brzuch, żyje na Celetes, je owoce i bezkręgowce, samica składa jaja przy brzegu, ciepło wulkanu je ogrzewa, po 60 dniach wykluwają sie pisklęta.
Nogal molucki Eulipoa wallacei bezowy spód, szary wierzch, brązowe skrzydła ze rdzawymi opaskami przeciętymi białym prążkiem, nogi i dziób cieliste, biały brzuch i kuper, żyje w Papui Nowej Gwinei, jaja składa na słonecznych plażach i terenach wulkanicznych.
Nogal nikobarski Megapodius nicobariensis rdzawy koniec, szare pióra, biała twarz, ciemna czapeczka, żyje w Indiach je owady, ślimaki, gady, skorupiaki, buduje kopce z liści, składa w nich 4-5 jaj, po 70-80 dniach sa pisklęta.
Nogal rdzawolicy Megapodius cumingii szarozielony wierzch, popielaty spód, czarwone place skóry w okół oczu, żyje w tropiklanych, subtropikalnych, górskich lasach Indonezji, Malezji i Filipin.
nogal brązowy Megapodius bernsteinii ciemnobrazowe pióra, jaśniejsza głowa, pomarańczowe nogi, czerwone otoczki w okół oczu, zamieszkuje nizinne tropiklane i subtropiklane lasy Indonezji.
Nogal tanimbarski Megapodius tenimberensis niebiskie pióra, brązowe skrzydła, czrna twarz, rózowe nogi, żyje w lasach i zaroslach Indonezji, je bezkręgowce, owoce i nasiona, składa jaja w sciółce lub piasku.
Nogal żółtonogi Megapodius layardi niebieskie pióra, pomarańczowe nogi, czerwone okulary, zyje w tropikalnych i subtropikalnych lasach.
Nogal mikronezyjski Megapodius laperouse szara głowa, czarne ciało, pomarąńczowa obroża, żółte nogi i dziób, żyje na wyspach Pacyfiku, śpiewa.
Nogal polinezyjski Megapodius pritchardii beżowy spód, ciemno szary wierzch, brązowe skrzydła, brązowoszara głowa, jasny czubek, żyje w lasach liściastych Tonga, je owady, nasiona, owoce, drobne gady, gniazda zakłada w poblizu wulkanów by ogrzewały jaja.
Nogal seramski Megapodius forstenii głowa i skrzydła brązowe, reszta piór niebieska, żółto-cieliste nogi i dzioby, znosi jaja do kopca z liści, je owoce, nasiona i owady, zyje w Płd-wsch Azji, płn Australii i na wyspach Pacyfiku.
Nogal ciemny Megapodius freycinet ciemne pióra, dziób i nogi brunatne, dziób żółtawy, je owoce, nasiona i owady, jaja skłąda w kopcu z liści i piasku, żyje w lasach namorzynowych w Indonezji.
Nogal namorzynowy Megapodius geelvinkianus głowa i skrzydła ceglasto-brązowe, reszta piór bura, je owoce, nasiona i owady, żyje w Tropikalnych i subtropikalnych lasach nizinnych Papui Zachodniej i Indonezji.
Nogal nowogwinejski Megapodius decollatus granatowe piór,a brązowe skrzydła, czerwone podgardle, ostry czubek z tyłu głowy, ciemne nogi i dziób, czarne oczy, zamieszkuje tropikalne i subtropikalne, wilgotne lasy góskie w Indonezji i Papui Nowej Gwinei, jaja składa w kopcach liści i z piasku.
Nogal melanezyjski Megapodius eremita szary spód, niebiesko-szary wierzch, pierś i szyja, brązowe skrzydła, żyje w tropiklanych i subtropikalnych lasach nizinnych i wilgotnych lasach górskich w Papui Nowej Gwinei i na Wyspach Salomona, jaja skłąda w kopcach z l.iści i piasku.
Nogal zmienny Megapodius reinwardt żółty dziób, rózowe nogi, brązowe skrzydła i czubek, reszta piór szara, je owoce, nasiona i bezkręgowce, jaja umieszcza w kopcach piasku, ściółki i liści by rozkład je ogrzewał, żyje w płd Nowej Gwinei i płn Australii.
Grdacz czarny Chamaepetes unicolor czarne pióra, czerwone nogi, niebieski, nagi kantarek, je owoce żyje w parach lub stadach na drzewach, lata lotem ślizgowym i aktywnym, w czasie toków gwiżdże i trzepocze skrzydłami, zyje w deszczowych lasach wysokogóskich w Ameryce Płd i Środkowej.
Grdacz płomienny Chamaepetes goudotii czarny wierzch, niebieska twarz, brązowy spód, rózowe nogi, je owoce, zyje w parach lub grupach, mieszka w Andach na granicy lasów wilgotnych.
Penelopina nigra czerwone korale on czarny, niebieskie skrzydła, okulary i ogon, czerwone nogi, ona ma niebieskie okulary i prążkowane w jasniejsze i ciemniejsze brązowe prązki, zamieszkuje wilgotne lasy górskie w górach Ameryki Płd.
Penelopa jasnolica Penelope argyrotis brązowe pióra, ciemniejszy, jasno nakrapiany grzbiet, rózowe nogi, czerwone korale, biała głowa, wachlarzowaty ogon, zyje w wilgotnych, góskich lasach Kolumbii i Wenezueli.
Penelopa brodata Penelope barbata brązowe pióra, szaroniebieska głowa, szara szyja i pierś, jasny spód, biała pręga na spodzie ogona, żyje w górach Peru.
Penelopa brunatna Penelope ortoni ciemne ciało, brązowy, jasno nakrapiany spód, szyja szara, biało nakrapiana, czarny czubek, czerwone korale, czarne nogi i dziób, żyje w Kolumbii i Ekwadorze w tropikalnych, przybrzeżnych lasach.
Penelopa andyjska Penelope montagnii czarne pióra, szary spód, czerwone korale, ma trąbioący głos, je kagody, żyje w koronach drzew w Peru, Argentynie, Kolumbii, Ekwadorze, w czasie toków śpiewa i trzepie skrzydłami.
Penelopa gujańska Penelope marail czarne, biało nakrapiane pióra, brązowy brzuch, czerwone korale, szara twarz, żyje w Ameryce Płd. 
Penelopa krzykliwa Penelope superciliaris szary wierzch, ceglastobrązowy spód, brązowy ogon, szare nogi, czarny dziób, czerwone korale, żyje w Brazylli, Argentynie, Paragwaju.
Penelopa czerwonolica Penelope dabbenei brazowy wierzch i spód,s zara, biało nakrapiana pierś, czerwona szyja, żyje w Boliwii i Argentynie w wilgotnych lasach górskich.
Penelopa rdzawobrzucha Penelope purpurascens czerwony brzuch, brązowa pierś, czarna, biało nakrapiana pierś i góra szyi, brązowy wierzch, czarny czubek, czerwone korale, żółte nogi, brązowy ogon, czarny dziób, gniazdo z liści na gałązkach, samica składa tam 2-3 jaja i wysiaduje je, żyje w Ekwadorze i Wenezueli.
Penelopa kasztanowata Penelope perspicax zielono brązowy wierzch, brązowy, nakrapiany biało spód, czarny dziób, czerwone korale, rózowe nogi, żyje w lasach, w koronach drzew na równiku.
Penelopa białoskrzydła Penelope albipennis brazowe ciało, biały brzuch, czerwone korale, wachlarzowaty ogon, białe lotki i sterówki, żyje od 300 do 1300 m. n.. p. m, je owoce, kwiaty, liście i pąk roslin, gniazduje w koronach drzew, samica skłąda 2 jaja, zyje w Peru.
Penelopa zielonawa Penelope jacquacu czerwone korale, czarne pióra z zielonym połyskiem, biało nakrapiany spód, żyje w parach, w koronach drzew, ma trąbiący głos, w czasie toków trzepocze skrzydłami, żyje w Ameryce Płd.
Penelopa ciemnonoga Penelope obscura czarne pióra, biało nakrapiany spód, czerwone korale, rózowe nogi, czarny dziób, je owoce, kwiaty, pąki, liście i nasiona, zyje w koronach drzew w Ameryce Płd.
Penelopa piskliwa Penelope pileata biała głowa, czarna twarz, czarny, biało nakrapiany wierzch, brązowy, jasno podłużnie prązkowany spód, cieliste nogi, yje w tropikalnych i subtropikalnych, wilgotnych, nizinnych lasach Amazonii i Brazylii, je owoce, nasiona, liście, pąki i kwiaty.
Penelopa bagienna Penelope ochrogaster szary, biało nakrapiany wierzch, brązowy spód, pierś biało nakrapiana, czerwone korale, cieliste nogi, zyje w tropikalnyc i subtropikalnych lasach i bagnach Brazylii, je pąki, nasiona, owoce, liście i kwiaty.
Penelopa białobrewa Penelope jacucaca czarny wierzch, szary, biało nakrapiany spód, czerwone korale, białe brwi, cieliste nogi, czarny dziób, żyje w wilgotnych tropiklanych i subtropikalnych, suchych i wilgotnych lasach Brazylii.
Grdacz soplowaty Aburria aburri czarne pióra, cieliste nogi, niebnieski, trójkątny, krótki, masywny dziób, je owoce, zyje w koronach lasów w wilgotnych Andach.
Grdacz trynidacki Pipile pipile czarne pióra, niebieska skóra na podgardlu, białe plamy na skrzydłach i czubek, żyje w stadach, w koronach drzew, w wilgotnych, nizinych lasach Ameryki Płd.
Grdacz modrogardły Pipile cumanensis biała głowa, końce skrzydeł i pierś, reszta piór czarna, biała szyja, błękitny dziób, pomarańczowe nogi, je kwiaty i owoce, łączy się w pary, samica skłąda 3 żółtawe jaja w gnieździe z gałązek.
Grdacz czerwonogardły Pipile cujubi czarne pióra, biała plama na gardle, czapeczka i opaski na skrzydłąch, czerwone korale, cieliste nogi, w Boliwii i Brazylii zamieszkuje wilgotne, tropikalne i subtropikalne lasy.
Grdacz czarnoczelny Pipile jacutinga biała głowa i kark, opaski na skrzydłąch i szyja, czerwone korale, brązowy wierzch, czarny spód, rózowe nogi, żyje w Brazylii, Argentynie i Paragwaju, je owoce i nasiona.
Czakalaka północna Ortalis vetula biały brzuch, brązowe piersi, wierzch, czarna głowa, kark i szyja, w okresie godowym samiec ma czerwone podgardle, czarny ogon z brązowym końcem, je owoce, nasiona, pąki, żyje w lasach i krzakach, samica skłąda 2-4 jaja w gnieździe na drzewie lub krzewie, nogi i dziób niebieskie, żyje w Ameryce Śwrodkowej i na Płd Północnej.
Czakalaka szarogłowa Ortalis cinereiceps szara głowa, nogi i dziób, biały brzuch, reszta brązowa, zielony, brązowo zakończony ogon, zyje w Afryce, je owoce i jagody żyje w stadach rodzinnych po 6-12 osobników.
Czakalaka brązowoskrzydła Ortalis garrula brązowy wierzch i pierś, biały brzuch, rdzawa głowa, szara, bezpióra twarz, czerwone korale, zyje w lasach, suchych zaroślach i namorzynach, je owoce, nasiona i paki, w kwietniu maju samica składa 3 jaja, inkubacja trwa 26 dni.
Czakalaka rdzaworzytna Ortalis ruficauda brazowe pióra, głowa, ogon i końce skrzydeł sa popielate, czarne nogi i dziób, bezowy brzuch, je owoce i ansiona, żyje w koronach drzew, lata jak kura, samica w gniazdach z gałazek na drzewach składa 3-4 jaja, któe wysiaduje, żyje w lasach Kolumbii i Wenezueli.
Czakalaka rudogłowa Ortalis erythroptera rdzawa głowa i boki, brązowy wierzch,b iaławy spód, boki brzucha bezowe, brzuch biały, nogi niebieskie, nieowłosiony kantarek, je owoce i nasiona m. in. kawy i bananów, skłąda 3 jaja, inkubacja trwa 26-28 dni,zyje w lasach deszczowych Ameryki Płd.
Czakalaka barwna Ortalis wagleri czarny wierzch, brązowy brzuch, nogi i dzió szare, żyje w suchych lasach tropikalnych i wilgotnych subtropikalnych.
Czakalaka płowa Ortalis poliocephala czarne pióra, długi czubek, bezowy brzuch, rdzawe, nieopierzone otoczki oczu, żyje w tropikalnych i subtropikalnych, nizinnych suchych i wilgotnych lasach w Meksyku.
Czakalaka bura Ortalis canicollis brązowo-czekoladowy wierzch, brązowy spód, długi ogon, cieliste nogi, ciemny dziób, żyje w suchych i wilgotnych lasach tropikalnych i subtropikalnych w Ameryce Płd.
Czakalaka białobrzucha Ortalis leucogastra brazowy wierzch, czarnawy ogon, biały brzuch i opaska na końcu ogona, białąwe nogi, żyje w suchych i wilgotnych tropikalnych i subtropikalnych lasach i zaroślach Ameryki Płd.
Czakalaka kolumbijska Ortalis columbiana brązowy wierzch i jasniejszy spód, szara pierś, biały, podłużny pasek na skrzydle, cieliste nogi, ciemny dziób, je owoce i ansiona, zyje w lasach równikowych, składa 2 jaja do gniazd na gałęziach drzew.
Czakalaka kreskowana Ortalis guttata brązowy wierzch, szary spód pierś i szyja czarno prązkowane, brazowy brzuch, nadbrzuszze szaro prązkowane, nogi i dziób niebieskie, żyje w lasach równikowych Ameryki Płd. 
Czakalaka brunatna Ortalis araucuan brązowe pióra, je owoce i nasiona, zyje w gaęłziach drzew gdzie buduje z nich gniazda, zyje w Ameryce Płd.
Czakalaka łuskowata Ortalis squamata brązowe pióra, jaśniejszy, płowy, prązkowany spód, żyje wlasach Brazylii w koronach drzew, gdzie buduje gniazda, na spodzie pióra układają się jak łuski.
Czakalaka rdzawa Ortalis motmot wierzch brązowy, jasny spód w brązowe plamki, szare podogonie, żyje w lasach równikowych i na polankach, na nizinach Ameryki Płd. naga skora w okoł oczu, czerwona, naga skóra na szyi, żyje i gniazduje w koronach drzew, skłąda 2 jaja w październiku-listopadzie, je owoce i nasiona.
Czakalaka jasnobrewa Ortalis superciliaris brązowy brzuch, czerwone korale, reszta popielata, żeruje w koronach drzew, je owoce i nasiona, gniazduje w koronach drzew, w gniazdkach z gałęzi, żyje w wilgotnych i suchych l;sach Brazylii.
Czakalaka mała Ortalis ruficeps rdzawe boki, brązowa pierś, bezowy brzuch, czekoladowy wierzch, czerwone korale, je owoce, nasiona, żyje i gniazduje w gałęziach drzew, w lasach Brazylii.
Jednoróg Oreophasis derbianus żółty dziób, czerwone nogi, czarne pióra, pierś i góra brzucha białe, ogon i u piskląt są skrzydła brązowe, je bezkręgowce, owoce i liście, zyje na drzewach w lasach Ameryki Płd, samica skłąda 2 jaja w gniazdach na gałęziach drzew.
Czubacz rdzawy Nothocrax urumutum rdzawe pióra, końce skrzydeł brązowe, różowy dziób, niebieska naga skóra w okół oczu, brązowobury czub, różowe nogi, zmierzchowonocny trybżycia, zeruje sam lub w parach, zyje w lasach w pobliżu rzek w Ameryce Płd. na Równiku, gniazduje na drzewach, je owoce, nasiona i bezkręgowce.
Czubacz zmienny Crax rubra czarne pióra, czubek, żółty kantarek, niebieskosiny dziób, długi ogon u samca, brązowa, samica z prążkowaną głową i ogonem, żyje wparach lub pojedynczo w gałeziach drzew, ucieka biegnąc w czasie godów spiewa, żyje w nizinnych lasach Ameryki Płd.
Czubacz niebieskodzioby Crax alberti czarne pióra, biały brzuch i boki brzucha, niebieski dziób, mała głowa, długa szyja i ogon, samica brązowa, zyje w dorzeczu rzeki Magdalena, żyje w lasach.
Czubacz żółtoguzy Crax daubentoni czarne pióra, żółta narośl na szarym dziobie, czarne nogi opalizują na niebiesko, wierzch na zielono, zyje w lasach i na sawannach do 850 m. wys. w grupach po 100 zbierają się w kałużach, okres godowy jest w porze deszczowej, zyje w Kolumbii i Wenezueli.
Czubacz kędzierzawy Crax alector czarne pióra, cieliste nogi, dziób do 3/4 żółty, biały brzuch, zyje  wilgotnych lasach płn Ameryki Płd.
Czubacz gołolicy Crax fasciolata samica ma czarne pióra biało prązkowany wierzch, biały spód czarnobiały czubek, samiec ma czarny wierzch, biały brzuch, żółtą narośl na dziobie, żyje w nizinnych lasach Ameryki Płd w strefie tropikalnej i subtropikalnej.
Czubacz koralowy Crax globulosa czarne pióra, biały brzuch, pomarańczowy kantarek, samiec ma czerwony kantarek, samica brązowe skrzydła, żyje w lasach Ameryki Płd wzdłuż cieków wodnych, żyje w parach, je paki, liście, owady, owoce, nasiona, skorupiaki, od czerwca do sierpnia trwa okres godowy, samica składa 2 białę jaja do zagłębienia w ziemi wyścielonego liścmi i gałązkami, pisklęta przez rok są przy rodzicach, dojrzałe sa po 2 latach.
Czubacz czerwonodzioby Crax blumenbachii czarne pióra i czubek, biały bruzch,c zerwony kantarek u samca, u samicy sa białe prązki na czubki i brązowe plamki na skrzydłach, reszta czarna, brzuch biały, żyje w parach, żeruje na drzewach i krzewach owocowych, je opadłe owoce, samiec huczy w okresie godowym, chronią się an gałęziach, żyje w pierwotnych lasach Brazylii.
Czubacz rdzawosterny Mitu tomentosum jasny, żółty dziób, czarne pióra, rdzawy brzuch, różowe nogi, żyje w lasach Brazylii, Wenezueli, Gujany i Kolumbii.
Czubacz białosterny Mitu salvini czarne, zielono opalizujące pióra, biały brzuch, pomarańczowe nogi, żyje w tropikalnych i subtropikalnych lasach Kolumbii, Peru i Ekwadoru.
Czubacz brzytwodzioby Mitu tuberosum czarne pióra, brązowy czarno nakrapiany bruzch, czerwony kantarek, szare nogi, biały koniec ogona, zyje w całej Amazonii w lasach, je owoce, nasiona, bezkręgowce.
Czubacz garbonosy Mitu mitu czarne pióra, rdzawobrązowy brzuch, czerwony kantarek, pomarańczowe nogi, wymarł na wolności, żył w lasach nizinnych dorzecza Amazonki, je bezkregowce, owoce i nasiona.
Czubacz hełmiasty Pauxi pauxi czarne pióra, biały brzuch i kocówka ogona, biały czubek, czerwony dziób z niebieska naroślą, samiec w czasie toków dudni dzieki poszerzonej tchawicy, gniazda sa splecione z gałęzi i liści na drzewach, je owoce, nasiona, liście, bezkręgowce, kwiaty i owady, zyje w lasach równikowych, lata.
Czubacz peruwiański Pauxi koepckeae różowe nogi, biały brzuch i czubek, reszta czarna, żółty dzió, żyje w lasach wilgotnych nizinnych i górskich w Ameryce Płd je owoce, nasiona, liście, kwiaty i drobne zwierzęta.
Czubacz rogaty Pauxi unicornis czarne pióra, szary róg u nasady pomarańczowego dzioba, biały brzuch, cieliste nogi, biały koniec ogona, je owoce i nasiona, toki sa we wrześniu na początku pory deszczowej, żyje na szczytach Andów. 
Perlica zwyczajna Numida meleagris czarne, biało nakrapiane pióra, brązowa, ciemna szyja, szare nagie policzki i skóra w okół dzioba naga i pomarańczowa, żyje na ziemi w stadach do 25 osobników, dobrze biega, rzadko lata, na głowie ma brązowy czub, żółty dziób, dobrze fruwa, skłąda 12-16 jaj samica wysiaduje je 24-35 dni, je owoce, nasiona, jagody, bezkręgowce, zyje na sawannie w Afryce.
Pantarka białoszyja Agelastes meleagrides czarny tułów, biała szyja, czerwona głowa, pomarańczowe nogi, żyje na ziemi, je owoce, termity, nasiona, inne bezkręgowce, żyje w zachodniej Afryce w subtropikalnych lasach.
Pantarka czarna Agelastes niger szare, biało, drobno nakrapiane pióra, niebieskie, nagie policzki, niebieskie nogi, rózowy dziób, czarny, kostny czubek, samiec buczy w porze godów, żyją w lesie o grubym podszycie, je nasiona, owoce, pędy, żaby, termity, stonogi, chrząszcze, mrówki, przez cąły rok składa czerwonawe jaja, odporne na chorioby, żyją w środkowej i zachodniej Afryce.
Perlica sępia Acryllium vulturinum czarne, lekko prązkowane pióra, szyja i góra piersi ma wyraźne, białe prązki, niebieski brzuch, czerwono-brązowa głowa, sinoniebieskie czoło, niebieski dziób, ciemne nogi, jasny dziób, czerwone oczy, długi ogon, zyje w stadach 30 osobników w wschodniej Afryce, w okresie legowym zyją w parach, samica składa 4-6 jaj w dołku w ziemi, wysiaduje je samica przez 30 dni.
Perlica czarna Guttera plumifera czarno, biało kropkowane pióra, szara naga szyja, ciemniejsza naga głowa, szary dziób, szare nogi, żyje w wilgotnych lasach pierwotnych Afryki, je owoce, nasiona, młode pędy i bezkręgowce.
Perlica czubata Guttera pucherani czarne, biało kropkowane pióra, dół skrzydeł biały, szare nogi i dziób, zyje w stadach 10-50 osobników w zaroślach, spią na drzewach, kąpia się w wodzie i piasku pozbywając się pasożytów zewnętrznych, rodziny w stadach są razem, samiec krzyczy i całe stado odlatuje w czasie zagrożenia, je owoce, nasiona, bulwy, karpy, korzenie, chrząszcze, mięczaki, mrówki, piją wodę z kałuż, pary są całe życie razem, po godach oboje wykopują dołek mięzy gałązkami, wyścielają go trawą i liścmi, samica skłąda 3-4 żółte lub różowe jaja, wysiaduje je 25-28 dni, oboje rodzice je karmią, pisklęta po 15-20 dniach lecą na gałęzie i tam nocuja.
Kuraczek czarny Ptilopachus petrosus brązowe, biało nakrapiane pióra, bezowe brzuchy i brązowe, wachlarzowate ogony, rózowy dziób, żółte nogi, czekoladowe pisklęta, żyje w zaroślach Afryki, różwe jaja blakną, pisklęta po kilku tygodniach wyglądają jak rodzice.
Kuraczek leśny Ptilopachus nahani brazowe, biało nakrapiane pióra, białe wewnętrzne strony skrzydeł, czarnobiała głowa, żyje w lasach deszczowych Kongo i Ugandy.
Przepiór rdzawoszyi Dendrortyx barbatus czekoladowy, biało nakrapiany wierzch, brazowy spód, szyja niebieska, głowa brązowa, pomarańczowe nogi, żółty dziób, zyje w lasach na stokach wulkanó w chmurach w Meksyku.
Przepiór czarnogardły Dendrortyx macroura brązowy, nakrapiany wierzch, bezowy spód, brązowa, gładka szyja, białe pasy nad i pod okiem, czarny okular, czerwone nogi i dziób, żyje w tropikalnych i subtropikalnych lasach górskich Meksyku.
Przepiór białoczelny Dendrortyx leucophrys brazowoszare, biało nakrapiane pióra, rdzawobrązowe skrzydła, czerwone nogi i skóra w okół oczu, szary dziób, żyje w Ameryce Płd.
Przepiór ozdobny Oreortyx pictus cienki, brunatny czub, szara pierś, kark i głowa, brazowe podgardle i skrzydła, które mają białe paski, jasne nogi i dziób, wierzch skrzydeł bezowy, zyje do Gór Skalistych po Meksyk, żyje w zaroślach, pod koniec lata gromadzą sie rodzinne stada do 20 osobników, latają jak kury jedza głównie nasiona, pisklęta bezkręgowce.
Przepiór łuskowaty Callipepla squamata niebieska, biało prązkowana pierś, brązowy, biało prązkowany bruzch, szare pióra w białe kropki, gładka szara głowa i czubek, jasne nogi i dziób, żyje w Ameryce Środkowej i na płd USA, skłąda 9-16 jaj, wysiaduje je 21-23 dni, młode dorastają za 11-15 tygodni, je nasiona, owoce i bezkręgowce.
Przepiór strojny Callipepla douglasii niebieskoszare pióra, brazowe, biało nakrapiane skrzydła, mała głowa, długa szyja, opływowy tułów, ciemne nogi i dziób, jasny czub, zyje w Meksyku.
Przepiór kalifornijski Callipepla californica samiec ma czarny czubek z 6 piór, czarna głowę i pdogardle, biała opaska na czole i szyi, niebieskoszary spód, szary wierzch, brazowe skrzydła w żółte paski, żółty brzuch, jasno brunatna samica, pisklęta żółte w brazowe pasy, je dżdżownice, nasiona, liście, pisklęta latają po 9 dniach, po 8 tyg. sa róznice między płciami, 3-miesieczne osiągają rozmiar rodziców, spia na gąłeziach drzew i krzewów, samica skąłda 12-16 jaj bezowe w brązowe plamki, wysiaduje je 22 dni, dorosłe jedzą korzonki, kłacza, cebulki, bulwy i jagody, żyje w Europie, Australii i Amerykach.
Przepiór czubaty Callipepla gambelii brazowa głowa, biała opaska na czole i piersi, sine pióra, brązowe podgardle, bezowy brzuch z czarną plama, jedza rośliny i nasiona, pisklęta owady, samica skłąda 10-12 jaj, wysiaduje je 21-23 dni, zagniazdowniki.
Przepiór prązkowany Philortyx fasciatus bezowa szyja, brazowe skrzydła, brązowy, czarno prązkowany spód, żółte nogi, czarny dziób, jasna głowa, brązowy spód, zyje w Meksyku w zaroslach, na pustyniach, półpustyniach i polach uprawnych.
Przepiór wirginijski Colinus virginianus wierzch brazowy w kasztanowe smugi, spód biały w czarne plamki, szare nogi, białe opaski na czole i podgardle, czarne okulary i obroża, w zimne łaczy się w stada do 25 osobników, chroni sie w podszyciu, może polecieć, zyje w lasach i polach Ameryki Płn we Francji i włoszech też zyje.
Przepiór białobrewy Colinus nigrogularis samica ma brązowe, prązkowane ceglasto ciało, brązową twarz, samiec ma brązowe, prążkowane ciało, spód ma białę plamki, czarne czoło i podgardle oddzielone białymi pasami, żyje w lasach Ameryki Płd.
Przepiór zmienny Colinus cristatus ma płowy czub, brwi i ciemię ciemne, brazowy, czarno prązkowany wierzch i brązowy spód w białe plamy, żyje w stadkach lub parach, chowie sie w gąszczu, odlatuje jak bażant, zyje na nizinnych, suchych terenach Ameryki Środkowej i Płd.
Przepiór plamisty Colinus leucopogon brazowa głowa i okulary, białe czoło i podgardle, brązowy, biało nakrapiany wierzch, i spód, brazowe skrzydła, jasne nogi i dziób, mały czubeczek, zagniazdowniki, żyje w grupach do 15 osobników, samica składa 10 jaj, wysiaduje je, jedzą nasiona i owoce, aktywny rano i wieczorem, zyje w Ameryce Płd.
Przepiór marmurkowy Odontophorus gujanensis wierzch brązowy w białe plamki, szary spód, okulary czerwone, zakrzywiony dziób, zyje w tropikalnych lasach Ameryki Płd, do wys 1800 m, je owady, pajęczaki, mięczaki i dżdżownice, gniazduje we wnękach gleby lub liści, składa 4-5 białych jaj, wysiaduje je samica 24-28 dni, 20 godz po wykluciu pisklęta opuszczają gniazdo.
Przepiór brazylijski Odontophorus capueira brazowe, nagie okulary, brązowy wierzch w czarny wzorek, szare podgardle, brązowy spód, biały wzorek na piersi,zyje w wilgotnych, tropikalnych lub subtropikalnych lasach górskich i nizinnych w Ameryce Płd.
Przepiór czarnobrody Odontophorus melanotis czarna broda, rdzawa czapeczka, brązowy nakrapiany spód, ciemny, szary, marmurkowy wierzch, żyje w lasach Ameryki Płd.
Przepiór obrożny Odontophorus erythrops brązowy spód, czarny, marmurkowy wierzch, biała opaska na szyi, czarne podgardle przecięte białą obrożą, żyje w nizinnych i górskich, tropikalnych i subtropikalnych lasach.
Przepiór czarnolicy Odontophorus atrifrons szary upierzenie, płowy, biało nakrapiany spód, brązowy, czarno nakrapiany wierzch, niebieskie nogi, szare okulary zyje w lasach Ameryki Płd od 1200-3100 m.n.p.m.
Przepiór kasztanowaty Odontophorus hyperythrus szary wierzch w czarne i białe plamki, szary brzuch, rdzawobrązowa, jednolita pierś, czrna głowa, białę podbrzusze, je owoce, nasiona, bezkręgowce, za dnia żeruje w ściółce w grupach rodzinnych 9 osobników, noce przesypia na gałęziach drzew 6-9 m nad ziemia, samica skąlda 4-5 jaj do gniazda z liści i gałęzi, inkubacja trwa 27-29 dni, pisklęta po nocy wychodzą z gniazdka, żyje w tropikalnych lasach góskich Kolumbii między 1600-2700 m.n.p.m.
Przepiór ciemnogrzbiety Odontophorus melanonotus szarobrązowy wierzch i brzuch, ceglasta pierś, szare nogi i dziób, żyje w Kolumbii i Ekwadorze, w wilgotnych lasach górskich, tropikalnych i subtropikalnych.
Przepiór peruwiański Odontophorus speciosus szare nogi, ciemny dziób, brązowa pierś i podgardle, szary grzbiet i brzuch, żyje w gęstych zaroślach Ameryki Płd.
Przepiór panamski Odontophorus dialeucos czarnobiałe pasy na twarzy, wierzch szary, spód rdzawy, szyja i klatka piersiowa sa białe, je owoce, nasiona i owady, żyje w lasach wilgotnych między 1050 i 1450 m na granicy Kolumbii i Panamy.
Przepiór białolicy Odontophorus strophium brazowe, biało nakrapiane boki, szary, biało nakrapiany wierzch,.rdzawy spód, szarobrązowa twarz, białe paski na brwiach i policzkach, szare nogi i dziób, samica ma biały pasek na gardle, je owoce, nasiona i stawonogi, jaja skłąda w porze deszczowej w zagłębieniu ziemi, przykrywa je liścmi, gody trwają marzec-maj i wrzesień-listopad, yje w lasach Ameryki Płd między 1500 a 2500 n.m.p.m.
Przepiór wenezuelski Odontophorus columbianus brązowy wierzch w czarne podłużne pasy, brazowe biało nakrapiane boki i brzuch, szara pierś, białoszare podgarle, czarna obroża, niebieskoszare nogi, ciemny dziób, żyje w Andach Wenezueli 800-2400 n.m.p.m.
Przepiór białogardły Odontophorus leucolaemus brazowy, nakrapiany czarno wierzch, białę podgardle, szary bwpód, brzuch ma białe plamki, żyje w wilgotnych, tropiklanych i subtropiklanych lasach górskich Kostaryki i Panamy.
Przepiór andyjski Odontophorus balliviani czerwony czub czarna opaska na oczach otoczona białymi pręgami, szary, czarno, podłużnie prazkowany wierzch, brązowy, biało kropkowany spód, czerwony czub, zyje w lasach Peru i Boliwii.
Przepiór rdzawobrzuchy Odontophorus stellatus kasztanowe ciemię i czub, wierzch szary, tył oliwkowy, skrzydła brązowe, szare gardło, rdzawy spód, czarno prązkowane podogonie, samica ma czerwony czubek, zyje w wilogtnych lasach nizinnych zach. Amazonii.
Przepiór brązowy Odontophorus guttatus brazowy, czarny prązkowany wierzch, boki biało nakrapiane, szary spód, niebieskoszare nogi, ciemny dziób, poamrańczowe grzebień samca, który w porze lęgowej gwiżdże i świerka, żyją w grupach 4-9 osobników, je owoce, nasiona i owady, zyje w płn Ameryce Płd w zaroślach.
Przepiór kreskowany Dactylortyx thoracicus czarny, szaro prązkowany podłużnie wierzch, brązowy spód, szara szyja i twarz, ciemne oczy i dziób, żyje w lasach deszczowych Zatoki Meksykańskiej w umiarkowanych lsach deszczowych, samica ma szare pdogardle.
Przepiór perlisty Cyrtonyx montezumae brazowy wierzch w marmurek, szaro-biały plamkowany spód, biała twarz w czarne pręgi otaczające dziób, białe podgardle i oczy, samiec śpiewa, żyje w otwartych lasach z dębem, sosną, jałowcem, na zboczach wzgórz i kanionów w Ameryce Płn, zyje w stadach rodzinnych, rodzice i pisklęta, samica skłąda w kopcu z trawy 11 jaj, wysiaduje je 25 dni, wysiadują je oboje rodzice, je szczawiki, turzyce, bulwy roslin, nasiona i owoce.
Przepiór maskowy Cyrtonyx ocellatus brązowozielona czapeczka, biała twarz w czarne kręgi, szary, czarno plamkowany wierzch i białe, czarno kropkowane boki, pierś i bruzch zielone, zyje w sosnowo-dębowych lasach płn. Ameryki Płd.
Przepió rdzawolicy Rhynchortyx cinctus czarne czoło, biała twarz, czarne okulary, rdzawa pierś i bak, brązowe pokrywy skrzydeł w czarne i białe plamy, szary, biało nakrapiany brzuch, białe podbrzusze, szare nogi, rdzawe nadbrzusze, żyje w góskich tropikalnych i subtropiklanych górskich i nizinnych lasach deszczowych Ameryki Płd.
Rdzawobród Xenoperdix udzungwensis rdzawe podgardle, bezowy brzuch, brązowe, czarno ibiało otoczone pióra na piersi, brązowy, mamrkurkowy wierzch, szary pasy wzdłuż boków twarzy, nogi i dziób rózowe, czarn plamy na grzbiecie, żyje w Tanzanii, w wiecznie zielonych lasach na wys 1700–1900 m n.p.m, je owoce, bezkręgowce i nasiona, gody sa na początku pory deszczowej.
Bezszpon Rollulus rouloul samiec czarny, niebiesko-zielony połysk, rózowe nogi i czarno-czerwony dziób, czarne pióra, czerwone, nagie okulary, czerwony czub kostny, samica brązowa głowa, czerwona otoczka oczu, zielony tułów, rdzawe skrzydła, nogi rózowe, je owady, larwy, nasiona i owoce, wygrzebuje je z ziemi, w dołkach w zaroslach lub trawach samica skłąda 4-8 jaj, wysiaduje je przez 19-20 dni, samczyki maja niebieskie pokrywy podogonowe, żyje w lasach bambusowych i palmowych Borneo, Sumatry, Półwyspu Malajskiego.
Dżunglokur długodzioby Rhizothera longirostris szara szyja, bezowo-brązowy spód, brązowy, czarno prązkowany wierzch, żółte nogi, rdzawobrązowa, paskowana głowa, zyje na Półwyspie Malajskim, Borneo i Sumatrze i tropiklanych i subtropiklanych, wilgotnych lasach górskich.
Dżunglokur białobrzuchy Rhizothera dulitensis zyje w lasach góskich Borneo, brązowy, biało paskowany wierzch, szara szyja, rdzwy spód, biały brzuch i podgardle, jasnobrązowa twarz, czekoladowe, biało otoczone pióra na skrzydłach.
Czarnopiór Melanoperdix niger samiec czarny, biało kropkowany tułów, brazowe skrzydłą z czarnym deseniem, czarna głowa, rdzwa szyja, białę policzki, pomarańczowe nogi, czarny dziób, samica brązowa w deseń, żyje w nizinnych lasach deszczowych płd-wsch Azji.
Rdzawopiór Caloperdix oculeus czarne, biało otocozne pióra na plecach, bezowe skrzydła w czarne kropki zlewające się na ich końcach, żółte nogi i podgardle, rdzawy spód, głowa i szyja, żyje w płd-wsch Azji w lasach tropiklanych i subtropiklanych nizinnych wilgotnych.
Pstropiór obrożny Arborophila torqueola brazowa głowa w czarne pasy, czarna twarz i dziób, biały spód, szary wierzch i szyja, skrzydłą brązowe w białe plamki, biała obroża, skrzydła samicy są jasno i ciemno brązowe pasy, gniazdo w ziemi wyłożonej trawą, składa 3-5 jaj, wysiaduje je 24 dni, je bezkręgowce, zżyje w Indiach, Butanie, Nepalu, Wietnamie, Tajlandii, Birmie, Himalajach.
Pstropiór rdzwogardły Arborophila rufogularis brazowe skrzydła w białę pasy, szary tułów, biała twarz w brązowe pasy, pomarańczowe nogi, brązowy podbródek, rdzawe gardło, czarny dziób, żyje w tropikalnych i subtropikalnych lasach nizinnych i wilgotnych górskich, Birmy, Chin, Indii, Laosu, Birmy, Butanu, Bangladeszu, Wietnamu, Tajlandii.
Pstropiór czarnogardły Arborophila atrogularis szary spód, rózowe nogi, brązowe pióa w czarne plamki, brazowa głowa w białe pasy na twarzy, żyje w wilgotnych lasach nizinnych i góskich stref tropikalnych i subtropikalnych Birmy, Indii, Chin, Bangladeszu.
Pstropiór tajwański Arborophila crudigularis samica szara, samiec ma rdzawo brązowe skrzydła, oboje mają czarne pasy na brodzie i czole, biała obroża, żyje w lasach umiarkowanej strefy Tajwanu.
Pstropiór rdzawoszyi Arborophila mandellii rdzawa głowa, czarne pasy na skroniach, czarna twarz, biały wierzch, boki białę w rdzawe pasy, skrzydłą brązowe w rózne desenie brązwu i rdzy, żyje w Azji.
Pstropiór płowy Arborophila brunneopectus biała głowa i podgardle, czarne skronia i obroża, popielaty tułów, czarne skrzydła w białe kropki, tył skrzydeł w brązowe desenie, samiec ma białe paski na szyi, samica ma czarną szyje, żyje w tropikalnych i subtropikalnych lsach Azji, żyje w grupach rodzinnych po 4-9 osobników, je nasiona i owady, składa ok. 1 jaja w dołku wyphcanym trawą, zagrożone stado rozpierzcha się.
Pstropiór syczuański Arborophila rufipectus ona szary wierzch, pierś, biały spód i szyja, on szara szyja, biała obroża, rdzawa pierś, prązkowane, brązowe skrzydła, samiec tokuje, okres godowy trwa od maja do połowy lipca, jaja skąłda w dołkach ziemi, żyje w Chinach w lasach strefy umiarkowanej.
Pstropiór białoczelny Arborophila gingica bezowa podgardle, szyja ma biały, czarny i brązowy pasek, spód niebieski, wierzch brązowy, skrzydła w niebieskie i czarne pasy, brązowa czapeczka, białe czoło, żyje w górskich lasach na płd-wsch Chinach.
Sptropiór wietnamski Arborophila davidi samiec niebieski spód, brązowy wierzch i pierś, rdzawa szyja, , czarne plamy na skrzydłach i bokach, żyje w Wietnamie i Kambodży, wilgotne lasy górskie, tropikalne i subtropikalne.
Pstropiór ciemnogrzbiety Arborophila cambodiana górskie lasy Tajlandii i Kambodży, brązowy wierzch, opaska z białych kropek na skroniach, niebieska smuga na karku, czarna, brazowa i biała opaska na szyi, niebieski spód, pomarańczowe nogi, biało-czarne pasy na skrzydłach.
Pstropiór białowąsy Arborophila campbelli brazowy wierzch, czarno-biaęł plamy na skrzydłach, czarna szyja, czerwony krawat, niebieska pierś, żółte boki w czarne pasy, biały brzuch, czerwone nogi, białe pasy na policzkach, czarna szyja, żyje w górskich lasach Półwyspu Malajskiego.
Pstropiór białopierśny Arborophila rolli górskie lasy Sumatry, czarne skrzydłą w białe plamy, brązowy wierzch, jasniejszy spód, bezowy brzuch, czarne głowa, brązowe policzki, białe pasy wzdłuż twarzy, czarne okulary i dziób, czerwone nogi.
Pstropiór sumatrzański Arborophila sumatrana szary spód, czerwona skóra w okół oczu, białe plamy na policzkach, brązowy wierzch, szary spód, na wierzchu ciemne plamki, żyje na Sumatrze.
Pstropiór białouchy Arborophila orientalis brazowe pióra w czarne plamki, spód jasniejszy, czarna czapeczka, białe policzki, brazowe końce skrzydeł, żyje w lasach wsch. Jawy.
Pstropiór jawajski Arborophila javanica szary spód i pierś, brazowy brzuch, brązowa głowa, czarna opaska na szyi, białe policzki, czerwone nogi, skrzydła mają ciemne pasy, składa 4 jaja w gnieździe wykopanym w ziemi, wyłozonym trawą przez samca.
Pstropiór czerwonodzioby Arborophila rubrirostris czerwony dziób i nogi, czarnobrązowy wierzch, brazowy, marmurkowy spód, żyje w górskich lasach Sumatry.
Pstropiór ciemnoboczny Arborophila hyperythra brazowy wierzch, rdzawy spód, czarne skrzydła w białe plamy, biały brzuch w brazowe kropy, czarne, podłuzne pasy na brązowej głowie, żyje w górskich lasach Borneo.
Pstropiór maskowy Arborophila ardens brązowy wierzch w czarny i biały deseń, rdzawa szyja, pierś bezowy spód, białę kółka na policzkach, żyje w subtropikalnych i tropikalnych, nizinnych i góskich lasach wilgotnych Chin.
Pstropiór żółtonogi Arborophila charltonii brazowe pióa, spód w czarny deseń, białę podgardle, jaśniejsza twarz, biały brzuch, czerwone nogi, lasy Półwyspu Malajskiego, Sumatry i Borneo.
Pstropiór tajlandzki Arborophila diversa brązowy tułów, czarne boki skrzydeł w białę kropy, białe pasy na skrzydłach, w Tajlandii.
Pstropió zielononogi Arborophila chloropus zielone nogi, brązowy wierzch, żółtobrązowy spód, biała otoczka brązowej twarzy, żyje w Azji.
Paw kongijski Afropavo congensis czarny wierzch i boki, biały brzuch i czub, łysa twarz, czerwone policzki, niebieskawe nogi, samica znosi 2-3 jaja w spróchniałym pniu drewna, wysiaduje je przzez 27-28 dni, łączą się w pary na całe życie.
Paw indyjski Pavo cristatus samiec szyja, pierś i barki błękitne, brązowe skrzydłą, białobrązowy, króki ogon, na końcu ma pawie oka-czarne, niebieskie, żółte, płowe kręgi, góra skrzydeł zielona, samica ma wierzch brązowy, spód bezowy, żyją w satdach-1 samiec i 2-5 samic, gniazdują w zaroślach, samica skłąda 3-5 jaj, wysiaduje je 28 dni, zjada bezkręgowce, węże i płazy, żyje w tropikalnych lasach Indii, Pakistanu i Cejlonu.
Paw złoty Pavo muticus ma zieloną szyję, niebieską pierś, niebieskie skrzydła, ceglaste są od spodu, grzbiet zielono-brązowy, spód ciemny, żyje w Wietnamie i Indonezji, w gęstych lasach.
Argus malajski Argusianus argus brązowordzzwy tułów, brązowe skrzydła, szara głowa, naga, niebieskawa twarz, żyje w lasach, je owoce i bezkręgowce wygrzebane ze ściółki, samiec tańczy taniec godowy, zapłądnia kilka samic, samica składa 1-2 jaja, wysiaduje je przez 24-25 dni, żyje na Borneo, Sumatrze, Półwyspie Malajskim.
Argus czubaty Rheinardia ocellata pióra brązowe, długi, powłoczysty ogon, białe podgardle, czarne pasy na białęj głowie, niebieskawe nogi, je mieczaki, owady, płazy, gady, owoce, ansiona, liście, kwiaty, pędy bambusa, samica składa w ściółce 1-2 jaja, wysiaduje je 25 dni, samica je karmi, żyje w lasach tropikalnej Azji.
Wieloszpon lśniący Polyplectron napoleonis wierzch brązowy w niebieskie plamy ułozone w opaski, długi, wachlarzowaty ogon, biały policzek,  czarny czub, samice sa ciemne, mają białę gardła, brwi i szczęki, cynamonowe pisklęta, je owoce, nasiona, bezkręgowce, pąłzy i gady, samica składa 2 jaja w zagłębieniu ziemi, pisklętami opiekuja się oboje rodzice.
Wieloszpon pawi Polyplectron malacense brazowe pióra, zielone plamy na wierzch i wachlarzowatym ogonie, niebieskawe nogi, szara twarz, samica bez ok, żyje w tropikalnych lasach Azji, je bezkręgowce, owoce, nasiona, w marcu, kwietniu i sierpniu są gody, pary tworzą się tylko na czas godów, samica składa 2 jaja, wysiaduje je 22-23 dni, zyje w tropikalnej Azji.
Wieloszpon białobrody Polyplectron schleiermacheri brązowe ciało, wierzch w niebieskie, czarno otoczone oka, samikca nie ma ok, żyje na Borneo je owoce, nasiona i bezkręgowce, ma niebieskawe nogi, biała pręge na piersi.
Wieloszpor wietnamski Polyplectron germaini szarobrązowe pióa, niebieskie pawie oka, niebieskawe nogi, czarwone, bezpióre policzki, żyje w suchych lasach Wietnamu i Kambodży, samica skłąda 2 jaja i wysiaduje je.
Wieloszpon hainański Polyplectron katsumatae on brazowy tułów, niebieskie oka na skrzydłach i ogonie, na głowie białą pręga, białę kropy na policzkach, samica brazowa, nogi i głowa samca niebieskie, nogi samicy szare, żyje w Hainan w Chinach, je bezkręgowce, owoce i ansiona, samica skłąda 2 jaja.
Wieloszpon rdzawogrzbiety Polyplectron inopinatum brazowe skrzydła, czarny tułów, niebiesko-zielone pawie oka na skrzydłach i ogonie, jasne nogi, brunatna samica, je owoce, nasiona, bezkręgowce, żyje w MAlezji, ona skłąda 2 jaja.
Wieloszpon szary Polyplectron bicalcaratum szare pióa, zielone, pawie oka na skrzydłąch i rząd pawich ok na ogonie, biaęł policzki, ona szara, oboje mają szare nogi, je nasiona, owoce, beżkręgowce, ona skłąda 2 jaja, żyje w Azji.
Wieloszpon brazowy Polyplectron chalcurum szary tułów i ogon, brązowe skrzydła, niebieskie sterówki,  lata, je owoce, nasiona, bezkręgowce, ona składa 2 jaja, zyje w Sumatrze.
Przepiórka madagaskarska Margaroperdix madagarensis biały spód, szara szyja i pierś, brazowe skrzydłą w białe kropki, czarna twarz w białę pasy, żyje na Madagaskarze.
Przepiórka nowogwinejska Anurophasis monorthonyx ceglasty spód, brązowy wierzch, samiec ma biaęł podgardle, czarne deseń na skrzydłach, zyje w Indonezji, samica skłąda 3 brązowe jaja w trawie, je nasiona, kwiaty i liście, żyje w górach pow. 3000 m.n.p.m.
Śnieżnik Lerwa lerwa brazowy spó i spód skrzydeł, boki w białę i brazowe plamy, skrzydła szare w brązowe ibiałe plamki, wierzch szary, czerwony dziób, żyje w Himalajach, samica skłąda i wysiaduje 2-5 jaj, opiekuje się pisklętami do następnego sezonu rozrodczego.
Przepiórecznik Ophrysia superciliosa grzbiet ciemny, spód brazowy, głowa samca czarna w białe plamy, samicy brązowa w ciemniejsze plamy, samiec ma brązowy spód, samica bezowy w czarne cętki, gniazdo buduje na ziemi ukryte w roślinach, samica składa 10-20 jaj, dorosły je pokarm roslinny i owady, pisklęta bezkręgowce, zyje w Indiach.
Przepiórka zwyczajna Coturnix coturnix brazowy wierzch w białe, czarne i brązowe plamy, biały spód, szare nogi i dziób, żyje na polach, bagnach, łakach, je częsci roślinne i bezkręgowce, samica składa 7-16 jaj, samica wysiaduje je 17 dni, gniazod na ziemi, żyje w Azji, Europie, Afrykę płd.
Przepiórka japońska Coturnix japonica brązowy spód w białę plamy, brązowy wierzch w czarne i białe plamy, je owoce, nasiona, częsci roślin, bezkręgowce, gniazda to doły w ziemi, żyje w Azji wsch.
Przepiórka indyjska Coturnix coromandelica biały spód, czarne, gęste plamy na piersi, brązowy, plamisty wierzch, niebieskie policzki, białę podgaardle i sumgi na wierzchu, skłąda w ziemi 6-8 jaj, żyje w Azji środkowej, je rośliny i bezkregowce.
Przepiórka pstra Coturnix delegorguei czarny wierazch, brązowe boki i spód w czarne pasy i smugi na głowie, białę policzki i podgardle z brązową opaska, żyje w Aemryce Środkowej.
Przepiórka rudogardła Coturnix pectoralis bezowa twarz, brązowa głowa i szyja, beżowy spód, brązowy, plamisty wierzch, białe brwi, je rośliny i bezkręgowce, żyje  w Australii. 
Przepiórka nowozelandzka Coturnix novaezelandiae samiec mabrazowy wierzch w czarne plamy, ruda pierś, biały brzuch, samica ma brazowy plamisty spód i ciemny brązowy wierzch, żyła w Nowej Zelandii, uznana za wymarłą.
Przepiórka błotna Synoicus ypsilophorus brazowy wierzch, ciemna czapeczka, grzbiet w czarne plamy, spód biały w beżowe pasy, je rośliny i bezkręgowce, gniazda buduje w ziemi, żyje w Australii i Nowej Zelandii.
Przepiórka chińska Synoicus chinenisis samiec brazowordzawe boki, grzbiet i skrzydła niebieskie, spód biały w rdzawobrązowe plamy, samiczka składa 10 jaj, wysiaduje je sama przez 18 dni, młode są pół roku przy rodzicach, je nasiona traw, przestraszona odlatuje.
Przepiórka modra Synoicus adansonii niebieski spód i pierś, biała szyja z brązową opaską, brązowy spód, na plecach czarne plamy.
Ułar kaukaski Tetraogallus caucasicus spód szary, wierzch biały w czarne, podłuzne pasy, pierś prążkowana, biała szyja z szarą plama, je rośliny w kwietniu-lipcu pod nawisem skalnym samica składa 5-8 jaj, wysiaduje je 28 dni, dojrzewają w rok, żyje na Kaukazie 2500 do 4000 m n.p.m.
Ułar kaspijski Tetraogallus caspius białą szyja, szara pierś i podłużny pasek na szyi, kark szary, brazowa czapeczka, białę policzki i podogonie, żółte nogi i dziób je rośliny i bezkręgowce, żyje na Kaukazie, w Azji Mniejszej na wys. 2400 m n.p.m.
Ułar himalajski Tetraogallus himalayensis szara szyja i spód, brązowy wierzch i obroża, biała szyja, szyje otacza brazowy pas, żyje w górach na stokach i pastwiskach, 3900 do 4570 m. n. p. m. w środkowej Azji, je rośliny, owoce, zimuje w stadach 30-40 osobników, gniazduje wśró trawy, samica skłąda 6-8 jaj, wysiaduje je 28 dni, oboje rodzice opiekują się pisklętami.
Ułar tybetański Tetraogallus tibetanus szyja brązowa, szara i beżowa, pierś bezowa, spód czarny w białe pasy, brazowy wierzch i głowa, nogi i dziób pomarańczowe, je rosliny, samica skłąda 4-5 jaj, żyje na pastwiskach w góach  3700-5800 m. n.p.m. gody są maj-lipiec, zyje w Azji.
Ułar ałtajski Tetraogallus altaicus biały spód w szare pasy i taka obroża, biały spód, czarne podogonie, bezowa twarz, brązowa szyja i głowa, je bulwy, cebule, nasiona, pędy i jagody, samica skłąda 4-15 jaj, wysiaduje je 28 dni, dojrzałe pisklęta sa po roku, żyje w tundrze Syberii, Mongolii, Chin, Kazachstanu.
Góropatwa skalna Alectoris graeca czarne brwi do piersi, nad nimi sa białe, krótkie brwi, szary wierzch, brązowy spód, czarnobiałe pasy na skrzydłach, żyje w górach dorosłe jedza owoce i nasiona, młode bezkręgowce, koniki polne, chrząszcze, mrówki, larwy, zimą łaczy się w stada, zagrożony odlatuje, samiec spiewa w porze godowej, gniazdo wykopuje on, ona skłąda 8-14 jaj, oboje wysiadają je 24-26 dni, zyje w górach płd Europy.
Góropatwa azjatycka/górska Alectoris chukar niebieski wierzch z brązwymi plecami i skrzydłami w białoczarne pasy, głowa i piers niebieska, skronia bezowe, brzuch biały, policzki i podgardle białe, brwi czarne, dziób i nogi czerwone, żyje w Pł-wsch Europie i na Bliskim Wschodzie, latem samiec śpiewa, samica składa 7-14 jaj, wysiaduje je 23-25 dni, gniazda sa pod drzewami.
Góropatwa chińska Alectoris magna wierzch samca, szary, głowa brązowa, brwi białe, policzki brązowe, ciemna obroża, barki brązowe, brzuch biały w czarne pasy, samica ma niebieskoszarą głowę bez pasów, reszta jak samiec, je kłącza, nasiona, owoce, bulwy, pędy, pisklęta jedza też owady, od maja w dołku w ziemi wyścielanym roślinami samica skłąda 12 jaj, wysiaduje je 22-24 dni, oboje wodzą pisklęta, żyja w góach w trawach i krzewach w Azji.
Góropatwa czrnogardła Alectoris philbyi szara, biało otoczona czapeczka, czarne podgardle, szarobeżowy wierzch, różówe nogi i dziób, pióa w czarno-bniałe plamy, brazowy brzuch, żyje w górach gody od końca marca, samica wysiaduje 5-8 jaj, żyje w górach Azji Mniejszej.
Góropatwa berberyjska Alectoris barbara szary spód, bezowy wierzch, czapeczka brazowa, na szyi brązowa opaska w białe kropki, brazowe pasy za policzkami, je liście, pędy, owoce i nasiona, owady, spiewa, składa 11 jaj, wysiaduje 25 dni, pisklęta sa bezowe, żyje na stokach skalistych płn Afryki i Sardynii.
Góropatwa czerwona Alectoris rufa dziób czerwony, spód niebiesi, czarna obroża, na piersi czarne cętki, wierzch brązowy, białe brwi, czarne plamy na policzkach, skrzydłą w czarnobiałe pasy, je ziarna, nasiona, liście, pisklęta jedzą owady, żyja w stadach 10-40 osobników, samica składa 12 jaj w dołach w ziemi, wysiada je 23-25 dni, pisklęta lataja po 10 dniach, zyje w zach. Europie.
Góropatwa arabska Alectoris melanocephala brazowe pióra, czarna obroża i czapeczka, biała twarz i brwi, czerwony dziób, je rosliny i bezkręgowce, składa 5-8 jaj w gniazdach w ziemi, zyje w góach Azji do 3000 m n.p.m.
Kuropatewka piaskowa Ammoperdix griseogularis bezowe pióra, białe brwi, szare gardło samicy w jasne plamki, samca w różowe paski, je liście, pędy, nasiona, owoce, bezkręgowce, żyje w trawach gniazdo w ziemi, składa 6-9 jaj, samica wysiada je przez 21 dni, oboje rodzice je wodzą, żyje w zyje w Uzbekistanie, Tadżykistanie, Iraku, Turcji i Pakistanie.
Kuropatewka pustynna Ammoperdix heyi szara głowa, białe policzki, samiec ma rdzawe gardło, rózowawy tułów, tył brązowy, plamisty, nogi i dziób czerwone, samica ma różowe prązki na szyi, je nasiona, owoce, owady, bulwy i liście, w kwietniu samica znosi 5-7 jaj, pisklęta są płowe, brzuszki mają białe, zamieszkuje Półwysep Arabski, Synaj, Afrykę.
Przepióreczka dżunglowa Perdicula asiatica brazowe podgardle i tułów, wierzch brązowy w czarne, podłużne plamy, samiec ma szarą, czarno prązkowana pierś, szary dziób, pomarańczowe nogi, czarna biało obwiedziona po bokach czapeczka, samica skłąda 5-6 jaj, wysiaduje je 16-18 dni, Indie, Nepal, Sri Lanka, Pakistan.
Przepióreczka skalna Perdicula argoondah brazowe pióra, białę podgardle, ciemniejsza czapeczka, białę plamy na wierzch, spód w białe, poprzeczne prązki, żyje w zachodnich Indiach.
Przepióreczka czerwonodzioba Perdicula erythrorhyncha samiec czarna czapeczka, białe podgardle i opaska na czole, brązowa pierś i boki z czarnymi plamkami, ciemnobrazowy wierzch w czarne plamy, czerwone nogi i dziób, samica ma cała brązową głowę, żyje w Indiach samica składa 4-7 jaj, wysiaduje je 16-18 dni, je owoce nasiona, bezkręgowce, żyje w stadach 6-10 osobników.
Przepióreczka ciemna Perdicula manipurensis czerwona głowa, biała opaska na oczach, czarna czapeczka, czarny wierzchw  białe plamy, żółty spód w czarne plamy, żółte nogi, zamieszkuje nieużytki z niska trawą w Indiach.
Szponiastonó nubijski Pternistis hartlaubi brązowy wierzch w białe plamki, żółtobrązowy spód, ciemna czapeczka, je nasiona i owady, zyje na półpustyniach 800-1600 m.n.p.m. zyje w parach.
Szponiastonóg zbrojny Pternistis bicalcaratus czekoladowe, biało plamkowane pióra, kremowa twarz, je owady, nasiona, owoce, pędy, bulwy, kwiaty, nasiona, żyje na otwartych terenach w Afryce.
Szponiastonóg żółtodzioby Pternistis icterorhynchus biały tułów w ceglaste plamy, brazow eskrzydła, żyje w Afryce, biała szyja, czerwone okulary i nogi, brazowa czapeczka, żyje w Afryce.
Szponiastonóg pstry Pternistis clappertoni biała pierś w czarne plamy, brązowy brzych w czarne plamy, brązowy wierrzch i czapeczka, biała twarz, zyje w Afryce.
Szponiastonóg czerwonooki Pternistis harwoodi brazowa czapeczka i wierzch w deseń, bezowy brzuch w czarne plamki, biała pierś w czarne plamki, dziób i nogi czerwone, żyje w Etiopii.
Szponiastonóg krasnodzioby Pternistis adspersus szare pióra, czerwony dziób, czarny kantarek, pomarańczowe nogi, żółte tęczówki, Angola, Bostwana, Zambia, Nanibia, RPA, Zimbabwe.
Szponiastonó gprzylądkowy Pternistis capensis szare pióra, brzuch biały, gęsto, szaro prązkowany, biała plama na gardle, dziób i nogi czerwone, zyje w zaroslach RPA, łatwo się oswaja.
Szponiastonóg natalski Pternistis natalensis brazowy wierzch i czapeczka, brązowpłowy spód, brzuch szary w bezowe plamki, cieliste ogi i dziób, Bostwana, Mozambik, Zambia, RPA, Zimbabwe.
Szponiastonóg nadobny Pternistis hildebrandti biała, ciemno, drobno cętkowana szyja i brzuch, brązowe skrzydła, białe brwi, rózowe nogi i dziób, Afryka.
Szponiastonóg brazowouchy Pternistis ahantensis składa 4-6 jajaw zagłębieniu wyscielonym liścmi, żyje w Afryce brązowy wierzch w deseń i głowa, bezowy spód.
Szponiastonóg łuskowaty Pternistis squamatus czerwony dziób, pomarańczowe nogi, szara głowa, wierzch szary w czarne plamki, pierś tez, brudnobiały spód w czarne prązki, je nasiona i owoce, znosi 3-8 jaj, zyje w lasach Afryki od 800 do 3000 m. n. p. m.
Szponiastonóg rudoplamy Pternistis griseostriatus brazowy wierzch w białe pasy i ceglaste plamy, brazowa czapeczka i jeśniejsze policzki, twarz bezowa, biała szyja w brązowe plamy, spód żółty w czerwone, ukosne pręgi, ogon szary, nogi bordowe, je pędy roślin, nasiona i bezkręgowce, żyje w lasach od 800 do 1200 m. n. p. m.
Szponiastonóg żółtogardły Pternistis leucoscepus żółte gar5dło, białą twarz, czarwona maska na oczach, szara szyja, brązowa czapeczka, szary tułów w białe plamy, szare nogi i dziób, zyje w Afryce.
Szponiastonóg smugowany Pternistis rufopictus spód biały w szare smużki, pomarańczowe smugi na bokach, wierzch brązowy, szare brwi, pomarańczowy dziób , korale i maska, szare nogi, żyje w Tanzanii.
Szponiastonóg czerwonogardły Pternistis afer szare pióra w białę smużki, szyja ciemniejsza, brązowa, dziób różówy, korale pomarańczowe, czerwone nogi, zyje w polach i zaroślach, gniazdo buduje w ziemi, żyje w Afryce.
Szponiastonóg brunatny Pternistis swainsonii brązowe pióra, spód beżowy w brązowe plamki, szare nogi, rózowa, naga maseczka, biała szyja w brązowe smugi, zyje w Afryce.
Szponiastonóg kenijski Pternistis jacksoni czekoladowe skrzydła, biały tułów w brązowe smugi, pomaranczowe nogi, dziób i maska, zyje w Kenii i Ugandzie.
Szponiastonó ciemny Pternistis nobilis pióra brązowe, marmurkowe, nogi i dziób czerwone, szarawe pisklęta z czarnymi główkami, żyje w Afryce.
Szponiastonóg kameruński Pternistis camerunensis czerwony dzió i maska, głowa i karka szare, szara pierś w brązowe plamki, ogon i skrzydła brązowe, nogi czerwonawe, żyje w lasach na zboczach wulkanu Kamerun.
Szponiastonóg angolski Pternistis swierstrai brzuch biały w brązowe pasy, białe boki w drobne brązowe pasy, szyja i kark też, skrzydła, ogon i plecy brązowe, żółte nogi, czerwona, czarno otoczona czapeczka, żyje w tropikalnych i subtropikalnych wilgotnych lasach górskich Angoli.
Szponiastonóg etiopski Pternistis castaneicollis szara szyja i pierś, biały, brązowo pręgowany brzuch, brązowy wierzch, dziób i nogi czerwone, czarna opaska na czole, zyje w Etiopii, Somalii i Kenii.
Szponiastonóg brązowogłowy Pternistis erckelii czarne brwi, rdzawobrązowa czapeczka, pomarańczowe nogi, białe pióra w brązowe pasy, ogon i końce skrzydeł brazowe, Sudan, Erytreja i Etiopia.
Szponiastonóg blady Pternistis ochropectus szary pióra w białe plamy, szare skrzydła, końce skrzydeł brązowe, czerwone brwi, żółte nogi, białąwe gardło, samiec ma 2 ostrogi, je nasiona, owoce i temrity, gniazduje na pułkach skalnych, samica składa 7-9 jaj, monogamia, żyje tylko w Dżubiti w Afryce.
Frankolin obrożny Francolinus francolinus samiec skrzydła brazowe, czarny spód, pomarańćzowa obroża, czarne boki w białę kropki, czarnobiało prązkowane plecy, czarna czapeczka w biaęł kropki,czarna twarz, czerwona nogi, samica czerwone nogi, wierzch brązowy w czarne plamy, spód biały w czarne plamy, brązowa głowa, czarne pasy na głowie, czerwone nogi, żyje w Azji zachodniej.
Frankolin malowany Francolinus pictus twarz rdzawa, pierś brązowożóła w czarne plamki, biała pierś, bgęsto plamkowana na górze, na dole rzadko, brązowy, czarno plamkowany brzuch, brązowy wierzch, samica ma białą plamę na gardle, żyje na polach, łakach, podmokłych terenach, zadrzewieniach, marzec-czerwiec samica składa i wysiaduje 4-6 jaj, monogamia, zyje w Indiach i na Sri Lance.
Frankolin chiński Francolinus pintadeanus białe pasy pod okiem, pierś, brzuch i spód i gardło, na bokachspodu są czarne prązki, wierzch czarny w białe prązki, brązow skrzydła, podogonie i plamy na plecach, samica od maja do września składa 4-5 jaj, zyje w lasach, polach i zaroślach, Chiny, indie, Wietnam Kambodża, je pędy, owoce, nasiona i owady.
Frankolin indyjski Francolinus pondicerianus brązowa głowa, żóła twarz w brązowe pasy, niebieska szyja w żółte pasy, boki w brązowobiałe pasy, żółty spód w białe pasy, długi ogon, je pędy, nasiona, kłącza, owoce, żyje w zaroślach i na polach, samica znosi 6-9 jaj, wysiaduje je 18-19 dni, żyje w Azji.
Frankolin bagienny Francolinus gularis samiec brązowy wierzch, biały, czarnio prązkowany spód, ceglaste boki i ogon, samica ceglastobrązowa, spód ma ceglasty, żyje w trawach, na polach i plantacjach, gniazdo wśrod roslin wyścielane roślinami, samica w maju-czerwcu skłąda 3-4 jaja i wysiaduje je, je nasiona, pędy, owady, owoce, zyje w Azji.
Frankolin czubaty Dendroperdix sephaena czarna maska na oku i opaska nad okiem, biała brew, biała szyja w brązowe kropy, brazowe skrzydła w białe kropy, bezowy tułów w białe kropki, biegnąc stawia brązowy czubek, żyje w zaroslach, je termity, bezkręgowce, nasiona, owoce, pędy, bulwy, kwiaty, liście, samica skłąda 4-9 jaj wysiaduje je przez 19 dni, gniazdo w ziemi wyścielane trawą.
Frankolin jasnogłowy Peliperdix coqui brązowa głowa, ciemna czapeczka, szyja, boki iwerzch, białe, czarno prązkowane, biały brzuch i pierś, szare skrzydłą i ogon, czarna maseczka, pomarańczowe nogi, głowa samca jednolicie ruda, spód prązkowany, samica ma biały wzorek na głowie, pisklęta podobne do mamy, żyje na sawannie, je nasiona, owoce, pędy, owady, gniazda wykopane w ziemi wyłożone trawą liścmi i częsciami roslin, samica 4-5 jaj, oboje rodzice opiekuja się pisklętami przezkilka miesięcy, zyje w Afryce.
Frankolin białogardły Peliperdix albogularis białe gardło jasno brązowa twarz, brązowe plamy na policzkach, jasno brązowy spód i szyja, szary prązkowany wierzch, brązowe skrzydła samica ma kreskowany wierzch, boki i pierś też, samiec ma rdzwopłowy spód, żyje na sawannie, je nasiona, termity i inne owady, gniazow ykopane w ziemi, wyłozone trawą i częściami roślin, samica znosi 4-7 jaj, Afryka.
Frankolin jarzębaty Peliperdix schlegelii żółta głowa, szara czapeczka, brunatny, prązkowany grzbiet, jasny, prązkowany spód, zyje na sawannie, je liście drzewa Isoberinia doka, termity i owady, w gnieżdzie wyścielanym trawami i częsciami roslin, wykopanym w ziemi samica znosi 2-5 jaj, od września do listopada, Afryka.
Frankolin czarnogardły Peliperdix lathami brązowe pióa, białę gardło, czarno nakrapiany spód, żyje w lasach iz aroślach, je owoce, nasiona, zielone częsci roślin, termity, chrzaszcze, mrówki i slimaki, gniazdo w liściach wśród gałęzi drzew, samica znosi 2-3 jaja, Afryka.
Frankolin zebroszyi Scleroptila streptophora biała, czarno poprzecznie prązkowana pierś, brązowe pióra na ciele w czarne plamki, żółe nogi, biało-brązowe pasy na twarzy, je owady i ansiona, gniazda w zagęłniach skał wypełnionych ściółką, samica składa 4-5 jaj, osiadły, zamieszkuje uprawy i łąki, na wys. 600-1800 m.n.p.m w Afryce.
Frankolin rudoskrzydły Scleroptila levaillantii brązowa głowa i kark, ciało brązowe w ciemne cętki i białe pasy, je bulwy ic ebulki kosaćcowatych i amarylkowatych, żyje na terenach trawiastych i w zaroślach, na skrajach lasów w Afryce, samica przez cały rok składa 3-12 jaj w rowkach wyłożonych liśćmi, częsciami roślin i trawą.
Frankolin szaroskrzydły Scleroptila afra białe podgardle, bezowy wierzch i boki w brązowe plamki, czarna czapeczka, żyje w trawach i zaroślach na wys. 1800-2750 m.n.p.m je bezkręgowce gł. mrowki, prostoskrzydłe, chrzaszcze,  bulwy, cebule, podziemne części kosaćcowatych, amarylkowatych i ciborowatych, w gnieżdzie w ziemi wysłanym liśćmi samica składa 3-8 jaj, wysiaduje je 21-22 dni, osiadły, zyje w RPA i Losotho.
Frankolin rdzawolicy Scleroptila finschi szara pierś, brązowy tułów i skrzydłą z plamami brązowymi, rdzawe plamy na policzkach, żyje w lasach, na sawannach i terenach trawiastych, w ukrytych w krzakach, wykopanych w ziemi gniazdach samica skłąda 5 jaj, osiadły, monogamiczny, żyje  w Afryce.
Frankolin górski Scleroptila psilolaema biała szyja w czarne kropki, bezowy spód w brązowe kropki, żóława głowa w czarne pasy, brazowy wierzch w poprzeczne brązowe prążki, żółte nogi i dziób, łaki i wrzosowiska 1800-4000 m.n.p.m żyje w stadkach rodzinnych dorosły i 4-5 piskląt, monogamiczny i osiadły, Etiopia, Kenia, Uganda.
Frankolin rdzwoboczny Scleroptila shelleyi bezowa twarz, białe podgardle, żółte brwi, spód biały, boki i wierzch rdzawe w brazowe plamy, brazowe skrzydłą w białe palmy, biały brzuch w czarne poprzeczne prązki, zamieszkuje w sawannach, na formacjach trawiastych i w luźnych lasach 700-3000 m.n.p.m w Afryce, je podziemne częsci roślin i nasiona oraz slimaki, termity, mrówki, prostoskrzydłe, przez cały rok w dołkach wykopanych w ziemi, wyścielanych liśćmi i innymi częściami roslin samica skłąda 4-5 jaj, wysiaduje je 21-22 dni.
Frankolin zbroczony Scleroptila gutturalis brzegi brązowych, uplamionych skrzydeł szare, żółty spód w rdzawobrązowe plamy, brazowa głowa, białe podgardle i brwi, rdzawe plamy na skrzydłach, żyje w sawannie, zaroślach i lasach, je podziemne częsci roślin, nasiona owoce i owady, w zagłębionym w ziemi gnieździe składa 5-8 jaj, żyje w Afryce.
Bambusówka górska Bambusicola fytchii brązowa szyja w ciemniejsze palmy, szary spód w czarne, biało otoczone, zlewające sie plamy, brązowe skrzydła w czarne plamki, samiec ma ostrogi, monogamia, samiec zostaje z samicą w czasie wysiadywania jaj i wodzenia kurcząt, w płytkim zagłębieniu w trawie samica składa 4-7 jaj, wysiaduje 18-19 dni, oboje rodzice opiekują się pisklętami, żyją w środkowo wschodniej Azji.
Bambusówka chińska Bambusicola thoracicus brazowa czapeczka, podgardle ic zoło szare, brązowe brwi, rdzawy sp[ód, boki w czarne plamy, brązowe skrzydła w białe plamy, szare nogi i dziób, moniogamia samiec zostaje w czasie wysiadywania jaj i wodzenia piskląt, w zagłębieniu w ziemi samica znosi 4-7 jaj wysiaduje je 18-19 dni, oboje rodzice wodzą pisklęta, zyje w Chinach i na Tajwanie.
Kur bankiwa Gallus gallus samiec czerwony grzebień i korale, czerwona szyja i kark, czarny tułów, czarny ogon z białą opaską, rdzawobrązowa nasada ogona i skrzydła, samica czerwony grzebień, brązowy, ciemny wierzch i jasny brązowy spód, je ziarno, korzenie, bezkręgowce, owoce, nasiona, na wiosnę samiec łączy się z kilkoma samicami budującymi w ściółce gniazda i składającymi 4-9 jaj, wysiaduja je 18-20 dni, żyja w lasach, zaroślach, drzewostanach, płn Indie i płd-wsch Azja.
Kur siwy Gallus sonneratii samiec czerwone korale i grzebień, szara pierś, biały, czarno nakrapiany grzbiet, szary, nakrapiany krzyż, brązowe końce skrzydeł, czarny ogon z zielonym połyskiem, kura ma brązową głowę i szyję, czekoladowy wierzch i ogon, spód i boki białę w brązowe plamy, kogut ma czerwone nogi, ona żółte, spi na gałęziach drzew, żyje w parach lub małcyh grupach, za dnia chodzi po ziemi, żyje w lasach, zaroslach, je owoce, liście, gałązki, paki, kwiaty, owady, mięczaki, pajęczaki, robaki, larwy, kogut ma 3-5 kur, samica składa 3-5 białych, nakrapianych jaj, wysiaduje je przez 20-21 dni, sama wodzi kurczęta, żyje w południowo-zachodnich Indiach.
Kur cejloński Gallus lafayettii kogut czerwone korale, twarz i grzebień z żółtą plamą, brązowożółta szyja, brązowa pierś i grzbiet, czarny, opalizujący na niebiesko tył, kura brązowy wierzch i brązowa szyja w białe palmki, spód biały w brązowe plamki, ona ma żółte nogi, on czerwone, samica składa 2-9 jaj, wysiaduje je 20-21 dni i sama wodzi, je owoce, nasiona, bezkręgowce i gady, śpi na drzewach 3-4 m nad ziemią, zyje  w Cejlonie.
Kur zielony Gallus varius kogut biały, duży, bulwiasty grzebień, brązowa głowa, szyja i pierś, brązowy tył w inym odcieniu, rdzawe pokrywy skrzydeł, brązowy, długi ogon, kura brazowa, naga twarz, bez grzebienia, szare nogi, samica składa 6-10 jaj, wysiaduje je przez 21 dni, wodzi je sama, je nasiona, owoce, drobne bezkręgowce, za dnia jest na ziemi wśród bambusa, śpi na bambusie kilka m nad ziemią żyje na Bali, w Komodo, Jawie, Flores, Lembok i innych.
Olśniak himalajski Lophophorus impejanus kogut brązowy ogon, ciemny spód, niebiesko opalizujące plecy, zielono głowa i grzbiet na karku brązowa opaska, szmaragdowe plamy na skrzydłach i okulary, kura brązowa w jasniejsze plamki, niebieskie okulary, białe podgardle, je nasiona, bezkręgowce, bulwy, korzenie, zyje w lasach sosnowo-dębowych na wys od 2400 do 4500 m.n.p.m. w wsch. Azji.
Olśniak białosterny Lophophorus sclateri samiec niebieskie okulary, czarny tułów, opalizujące zgniłozielone skrzydła, brązowy kark, biały tył pleców i ogon, koniec ogona brązowy, kura brazowa w białe podłuzne plamki, ma niebieskie okulary i biały koniec ogona, je korzenie, bulwy, stawonogi, gryzonie, nasiona, owoce i kwiaty, żyje w Birmie, Indiach i Tybecie.
Olśniak zielonosterny Lophophorus lhuysii kogut zielona głowa z czubkiem, brazowy kark, niebieskie, opalizujące skrzydła, białe plecy, granatowy spód, zielony ogon z białym końcem, kura brązowa w białe plamki, żyje w górach środkowych Chin, je owoce, nasiona, bulwy, korzenie, kwiaty, liście, bezkręgowce.
Trapogon rudolicy Tragopan melanocephalus kogut niebieska twarz, czerwony kark i szyja, spód brązowy w białe, duże kropy, wierzch brązowy w białe, drobne kropki i ciemne kropki, 2 zielone rogi, kura brązowa, biały brzuch, je liście, pędy, nasiona, owoce, bezkręgowce, gniazduje od maja do czerwca w dziuplach, żyje w parach lub pojedynczo w Himalajach, w okresie godowym samiec śpiewa.
Trapogon czerwony Tragopan satyra kogut spód czerwony, brzuch w białę korpki, wierzch brązowy w białę kropki, niebieskie korale, czarno-rdzawy grzebień z piór, czarne podgardle, kura brązowa, jasniejszy spód, je nasiona, zielone części roślin, żyje w Himalajach, zimą schodzi nożej, samotnik, w grupach rodzinnych lub w parach, monogamia, w opuszczonych przez inne ptaki gniazdach samica składa 3-6 jaj, wysiaduje je 28 dni, młode opuszczają gniazdo po wylęgu, żyje w Himalajach.
Trapogon żółtolicy Tragopan blythii on żółta twarz, czarne brwi, czerwone podgardle, kark i szyja, czarna czapeczka, szary, prązkowany poprzecznie spód, brązowy wierzch w białe kropki, kura brązowa w czarne kropki, składa 2-4 jaja, wysiaduje je przez 28 dni, je bezkręgowce, owoce, nasiona, kwiaty, liście, bulwy i korzenie, wschodnia Azja.
Trapogon modrolicy Tragopan temminckii kogut wierzch i spód brązowe w białe kropki, czerwona pierś i podgardle, czarna głowa, niebieskie okulary, cieliste nogi, kura brazowa, na spodzie ma białobrązowe kropki, róóżwe nogi, je owoce, nasiona, bulwy, liście, kwiaty, Indie, Chiny, Wietnam, Tybet.
Trapogon plamisty Tragopan caboti czarna głowa, czerwona twarz i grzebień, czarny wierzch w białe kropy, jasnobezowy spód, brązowe kury mają brązowe okulary i białe kropki, siedzi na gałęziach w lasach borealnych i iglastych, je nasiona i owoce marona, paproci, wiśni górskiej, malin, jagód, winogronów, żyje na ziemi lub w gałeziach, w marcu-kwietniu składa 2-12 jaj, wysiduje je 28 dni, żyje w płd-wsch Chinach.
Górak rudogardły Tetraophasis obscurus rude, biało otoczone gardło, niebieska szyja, brązowy, plamkowany wierzch, pióa na brzuchu brązowe, biało otoczone, brązowy ogon, żyje w góskich lasach iglastych i zaroślach rododendronów w Chinach. 
Górak płowogardły Tetraophasis szechenyii jasnopłowa plama na podgardłu, szary kuper, pierś, spód, brązowe skrzydła w białe pasy poprzeczne, czerwone okulary, bezowe plamy układają się w rzędy po bokach ciała, żyje w Himalajach 3300-4600 m.n.p.m.
Bażant kasztanowaty Syrmaticus ellioti samiec białą szyja z czarnym paskie, rdzawobrązowa pierś, biały brzuch, białe boki w brązowe plamy, jasne nogi, czerwone okulary, niebieskie plamy na skrzydłąch, ogon w brązowobiałę paski, samica brązowa, biał brzuch, ogon w brązowbiałe pasy, czarne gardła, je owoce, nasiona i liście, żyje w płd-wsch Chinach.
Bażant birmańska Syrmaticus humiae głowa i szyja samca niebieskie, rdzawe okulary, brązowy tułów, niebieski pasek i 2 białe na skrzydłach, ogon w brązowy deseń, cieliste nogi, ona spód beżowy, jasny brzuch w beżowe plamki, brązowy deseń na wierzchu, rudy spód ogona, białe jaja, gniazdo z piór i gałęzi, je owoce, naisona, liście, bulwy, kwiaty, Chiny, Indie, Birma, Tajlandia.
Bażant tajwański Syrmaticus mikado on czarny, białę prązki na ogonie, czerwone okulary, ona brązowa na spodzie białe plamki na wierzchu ciemniejsze plamki, czerwone okulary, lata jak kura, grzebie w ziemi po deszczu, je owoce, liście, nasiona, pąki, kwiaty bezkręgowce, w marcu-czerwcu w gniezdzie z opadłych liści, trawy, gałezi samice razem skąłdają kremowe jaja i potem opiekują się pisklętami, zyje na Tajwanie.
Bażant japoński Syrmaticus soemmerringii oboje brązowi w deseń, czerwone okulary, je owady, stawonogi, korzenie, liście i nasiona, Honsiu, Kiusiu, Sikoku.
Bażant królewski Syrmaticus reevesi on żółtobrązowy wierzch, czekoladowo otoczone pióra, biała głowa, czarna opaska na oczach, brązowy spód, białe plamy na piersi, ona szara, wierzch w czarnobrązowe palmy, spód w brązowe, żyje w lasach liściastych i mieszanych z przewagą dębu środkowych Chin, je owoce, nasiona, żołedzie, liście, kwiaty, pąki, owady, mięczaki, dżdżownice, kłącza, tokuje od marca do połowy lipca sa gody, gniazda w ziemi wyścielane igłami, liścmi i częściami roślin, samica składa 6-10 jaj, wysiaduje je 24-25 dni.
Bażant złocisty Chrysolophus pictus on złota głowa, czerwony tułów, zielona plama na grzbiecie i niebieska na plecach, pomarańczowa nasada ogona, długi, brązowy, prążkowany poprzecznie ogon, ona szara w jaśniejsze, poprzeczne prązki, samiec skupia 8 kur, kura składa 6-16 jaj, wysiaduje je 22-23 dni, żyje w lasach gróskich i skalistych, je częsci roślin, środkowe Chiny.
Bażant diamentowy Chrysolophus amherstiae on głowa, szyja, tułów czarne, grzbiet w czarnobiałe poprzeczne pasy, biały brzuch, czarnobiały ogon z pomarańczowymi piórami po bokach, samica brązowa, prążkowana, bezowy brzuch, je bezkręgowce i pedy bambusa, żyje w lasach, w maju są lęgi, ona składa 6-12 jaj, wysiaduje 22-23 dni, płd-wsch Chiny.
Bażant himalajski Catreus wallichii przód ciała szary w białe plamki, tył brązowy, ogon szary w czarne, poprzeczne prązki, ona latem składa 10-11 jaj, je bezkregowce i pokarm roslinny, zyje w Azji.
Bażant zwyczajny Phasianus colchicus on brązowy tułów w ciemne prązki poprzeczne, skrzydła rdzawe i żółte w czarne kropki, czarna, opalizująca na zielono głowa, żółty dziób, czerwona, bezpióra maska, czarny ogon, ona zgniło brązowa w brązowe kropki na wierzchu ciała, pola, tereny trawiaste, mokradła, rzeki, ugory, rozlewiska i nieużytki Europy i Azji, zimuje w stadach, w czasie godów samiec przynosi samicy jedzenie, gniazdo chronione w trawach wyścielane puchem i trawami, 1 lęg w roku, samica składa 10-12 jaj, wysiaduje je przez 24-28 dni, je nasiona, owoce, ziarniaki, pąki, owady, mięczaki, gryzonie, płazy, gady, dżdżownice.
Bażant pstry Phasianus versicolor on zielono opalizujący tułów, niebiesko szyję, błekitne skrzydła w brązowe, grube pasy, bezowy, czarno poprzecznie prązkowany ogon, czerwona twarz i korale, ona brązowa, jaśniejszy brzuch, bezowe jaja, je części roślin i bezkręgowce, zyje w wschodniej Azji.
Uszak biały Crossoptilon crossoptilon białę pióra, czarna czapeczka i koniec ogona, czerwone okulary, rózowe nogi i dziób, żyje na skałach, samica skłąda 4-7 jaj, wysiaduje je 24-25 dni, je nasiona, owoce, bezkręgowce, bulwy, pędy, Chiny.
Uszak popielaty Crossoptilon harmani ciemny przód, skrzydła i ogon, czerwona maska, szary tył, białe podgardle, je częsci roslin, owoce, nasiona i bzkregowce, umiarkowane lasy Chin i Indii.
Uszak brunatny Crossoptilon mantchuricum czarny tułów, biała obroża, plecy niebieskie, szary, czarno zakończony ogon, żyje w lasach mieszanych, je nasiona, owoce, grzyby, bezkregowce, samica skłąda 4-14 jaj, wysiaduje je 27 dni, wschodnie Chiny.
Uszak siwy Crossoptilon auritum szary tułów, rózowe nogi, czerwona głowa, biała obroża, samce mają okrągłę ostrogi, samice podłużne, pisklęta są szarobrązowe, je grzyby, owoce, nasiona, bulwy, kwiaty, bezkregowce, środkowe Chiny.
Kiściec nepalski Lophura leucomelanos kogut czarne pióra siwa plama na skrzydłach, czarna kryza na piersi, czerwona maska, kura bezowa w brązowe romby, czerwona maska, kremowa glowa, ona ma kremowy czub, on czarny, jedzą nasiona, owoce, bulwy, jaja w dołku wykopanym w ziemi żyja w Hiamlajach.
Kiściec srebrzysty Lophura nycthemera on czarny czubek, siwa glowa i szyja, siwy tułów w czarne, poprzeczne prązki, brazowe prązki na skrzydłach, czerwona maska, róowe nogi, ogon biały w czarne prązki, nad nim jest pęk czarnych piór, kura brązowa, beżowo podłużnie prązkowany spód, długi ogon ma białe pióra w czarne kropki, znosi 6-8 jaj, wysiaduje je 25 dni, żyje w lasach bambusowych na wys. 1500-2000 m.n.p.m. środkowa Azja.
Kiściec annamski Lophura edwardsi on czarny, opalizujący na niebiesko, biały czub, czerwona maska, ona brązowa, różowa maska, pisklęta brązowe, lasy deszczowe Wietnamu, je owoce, nasiona, bezkregowce.
Kiściec tajwański Lophura swinhoii on czarny, czerwona maska, biała plama otoczona purpurowa plama na grzbiecie, biały ogon, kura brazowa, składa 2-6 jaj, wysiaduje je 25-28 dni, młode opuszczają gniazdo po 2-3 dniach, je nasiona, owoce i owady, Tajwan.
Kiściec czarny Lophura inornata czarny, opalizuje na niebiesko, czerwona maska, niebieskie nogi, je owoce, nasiona i bezkręgowce, góskie lasy deszczowe Sumatry.
Kiściec żółtosterny Lophura erythrophthalma on czerwona maska, czarne, opalizujące pióra, brazowa plama na krzyżu, białobezowy ogon, ona niebieska, nogi bęłkitne, okulary czerwone, nizine tropiklane i subtropikalne lasy Bruneja, Malezja, Singapur, Indonezja, je owoce, nasiona, bulwy, pędy, owady.
Kiściec ognisty Lophura ignita niebieska maska, czarny tułów, bezowo-kremowy ogon, brązowa i niebieska plama na skrzydle, brązowa plama na bruzchu, rózowe nogi, kura ma czerwone nogi i kasztanowy ogon, kremowe jaja, je częsci roślin, nasiona, owoce, owady i drobne zwierzęta.
Kiściec syjamski Lophura diardi on popielate pióra, rózowa plama na krzyzu, czerwona maska, ona bezowy przód, czarnobiało prązkowany tył, je owce, nasiona, owady, Kambodża, Wietnam, Laos Tajlandia, nizinne, weicznie zielone lasy.
Kisciec modrolicy Lophura bulweri on niebieska maska i czub i rogi na brodzie, biały ogon, czarny tułów w białę kropki, kura brazowa, je nasiona owoce i inne części roslin, zyje na Borneo.
Kiściec jednobarwny Lophura hoogerwerfi on czarny, opalizujący na niebiesko z czerwona maska ona brązowa, szare nogi, je owady, owoce, nasiona, częsci roslin, składa 2-6 jaj, wysiaduje je 25-28 dni, wychodzą z gniazda po 2-3 dniach, Tajwan.
Indyk zwyczajny Meleagris gallopavo czarne, prązkowane pióra z niebieskim odblaskiem, ogon z białymi opaskami, czerwone korale, grzebień i twarz, szare nogi, skrzydła mają szare końce, samica nie ma korali, zamieszkuje skraje lasów, w zagęłbieniu wykopanym przez samicę składa ona 7-14 jaj, wysiaduje je przez 25-30 dni, młode opuszczają gniazdo po 2 tyg. je rośliny Ameryka Płn.
Indyk pawi Meleagris ocellata białe opaski na skrzydłąch i ogonie, pióa czarne, brązowy blask na plecach, zielony na skrzydłach, rózowe nogi, czerwone koral,el niebieska głowa i szyja, samica skłąda 8-15 jaj, wysiaduje je 28 dni, na drugi dzień pisklęta opuszczają gniazdo, Jukatan, Belize, Meksyk, Gwatemala.
Cieciornik Bonasa umbellus niebieska opaska na oognie z czarnym paskiem w środku, pióa brązowe w czarny deseń, beżowa samica z czarnymi podłuznymi pręgami, je nasiona, owcoe, bezkręgowce, częsci roslin, samiec uderza skrzydłąmi w tańcu godowym, samica składa 9-12 jaj, Ameryka Płn.
Jarząbek zwyczajny Tetrastes bonasia kura brązowy wierzch w szare pręgi, spód brązowy w szare pręgi, ale mniejsze, kogut szary wierzch, białę podgardle, szary, jasniejszy spód w szare pręgi, samiec jest wierny samicy, taniec godowy, gniazdo ukryte w gaęłziach, samica skłąda 8-14 jaj, wysiaduje je 25-21 dni, je owoce nasiona, kwiaty, owoce brzozy i olchy, młode pędy, owady, bezkręgowce, Euroazja.
Jarząbek chiński Tetrastes sewerzowi on czerwony czub, czarne gardło i szyja, reszta piór u obu płci brązowa, bezowy spód w brązowe romby, czarno prązkowany ogon, ona ma brązową czapeczke, Chiny.
Padrwa mszarna Lagopus lagopus zimą biały, wisoną stopniowo pojawiają się brązowe plamy, latem brązowy, 8-12 jaj w gnieździe wygrzebanym w ziemi i wyłozonym liśćmi jest wysiadywane przez 21 dni, Tundra, wrzosowiska Euroazji.
Padrwa górska Lagopus muta latem brązowa w ciemniejsze plamki, samica żółtobrązowa, żółte, brązowo nakrapiane jaja, je owady i rośliny, wysiada jaja przez 21-24 dni, pisklęta wodzą oboje rodzice, Pireneje, Szkocja, Islandia, Skandynawia.
Padrwa białosterna Lagopus leucura latem brązowa, białe rkopoki na głowie, karku i grzbiecie i białe plamy pod skrzydłami, zima biała, zyje w górach, je części roślin, samica skłąda 2-8 jaj, wysiada je przez 23 dni, Ameryka Płn.
Borowiak złotobrewy Dendragapus obscurus on białę podgardle z czerwonym pęcherzem skóry, szare, prązkowane poprzecznie pióra, wachlarzowaty, czarny ogon, czerwone korale, ona brazowa w deseń, gniazda w rowach wykopanych w ziemi, je igły jodły, daglezji, owoce, nasiona, części roślin, Ameryka Płn.
Borowiak żóltogardły Dendragapus fuliginosus brazowe pióra, biała plama z żóltym pecherzem u samca, żółte korale, je igły sosny, daglezji, nasiona, owoce, gniazda to dołki w ziemi, kura brązowa, Ameryka Płn.
Borowiak syberyjski Falcipennis falcipennis on czarny w białe plamy, więcej białych kropek na spodzie i są gęstsze, ona podobna, ma mniejszy ogon, czerwone korale, je części roslin, owoce, nasiona, Syberia.
Borowiak kanadyjski Falcipennis canadensis grzbiet czarny w zielone prążki, brązowe pióra w białe prązki i zielone plamki, czerwony grzebień, zielone plamki na twarzy i skrzydlach, kura w jasno i ciemno brązowe prązki, lasy iglaste, amica skłąda 5-8 jaj, wysiada je przez 17-24 dni, lasy, Kanada.
Głuszec zwyczajny Tetrao urogallus on czarna szyja i ogon, czarny, opalizujący bna zielono tułów, brazowe skrzydła, ona brązowa w białe prązki, brazow epodgardle, bory, je części roslin iglastych i liściastych, żurawinę, jagody itd, po tańcu godowym samica składa 6-8 jaj, wysiaduje je przez 26-28 dni, Europa.
Głuszec czarnodzioby Tetrao urogalloides czarne pióra, białe plamki na plecach, białe kropki na ogonie, biały brzuch, je owoce, nasiona, jagody, borówki, igły, liście,  samica wysiaduje jaja w dołku przez 24-26 dni, Europa.
cietrzew zwyczajny Lyrurus tetrix on głowa czarna, grzbiet i krzyż niebieskie, brazowe skrzydła i ogon, ona brazowa w jasne prązki, je owoce i nasiona, składa 6-14 dni, wysiaduje je 24-26 dni, gniazdo to dołek w ziemi wyścielany liśćmi i mchem, Euroazja.
Cietrzew kaukaski Lyrurus mlokosiewiczi on czarny z czerwona naroslą na czole, ona brązowa, podgardle i podogonie szare, je częsci roslin, składa 10 jaj w zagłębieniu w ziemi, Kaukaz i Turcja.
Preriokur ostrosterny Centrocercus urophasianus on ostro zakończone pasmop sterówek na czarnym ogonie z białymi kropkami, tułów czarny w białe kropeczki, pierś, szyja i kark białe, czarny czub na czarnej głowie, ona brązowa w deseń, w porze godowej samiec tokuje i napina worki na piersi, ma wiele samic, amerykańska preria.
Preriokur wyżynny Centrocercus minimus on tułów brązowo-szary w białe plamki, ogon czarny, biało prązkowany, czarna głowa z czubem, brązowa czapeczka, biała szyja, rózowe worki na podgardlu, napina je w czasie godów, ona brązowa w deseń, 6-8 jaj wysiaduje samica przez 25-27 dni, je pokarm roślinny, owoce, nasiona, ziarniaki itd, USA.
Preriokur bażanci Tympanuchus phasianellus on brązowy w białe kropki, brzuch biały w brązowe kropki, czarny czub na czole i czerwone narośla na brwiach, óżłte nogi, kremowe podgardle, ona brązowa w białe kropki, brzuch biały w brązowe kropki, je owoce, nasiona, ziarna zbóż, żyje na preriach i bagnach, samica składa 8-12 jaj, wysiaduje je 21-23 dni, USA i Meksyk.
Preriokur dwuczuby Tympanuchus cupido brązowy w białę prązki, pomarańczowe worki na piersi, czarny ogon, on ma gołą skórę nad brwiami, ona nie, żyje na preri, tokując samiec nadyma worki, je częsci roślinne m. in. owoce i nasiona, żyje na preriach i terenach trawiastych w USA.
Preriokur mały Tympanuchus pallidicinctus on brązowy w białę prązki, czerwone worki na szyi, pomarańczowy grzebień na głowie, brazowa twarz, białę okulary, czarny czub z tułu głowy, rózowe nogi, ona brązowa w bezowe prązki, ma bezową twarz z brązowymi okularami i mały bezowy grzebyk z piór, gniazda w dołku wykopanym w ziemi, je owoce, nasiona, liście kwiaty itd. USA.
Kuropatwa zwyczajna Perdix perdix różowa naga twarz, szare ciało, skrzydła i ogon brazowe i nakrapiane, brazowy grzbiet i boki w białe pręgi, rdzawobrązowe sterówki, lotki z rudymi plamami, w gnieździe na ziemi, ukrytym w roslinnosci skłąda 10-20 jaj, rodzice wysiaduja je przez 23–25 dni, pisklęta jedzą bezkręgowce, dorosłe osobniki roslinny pokarm i owady, Euroazja.
Kuropatwa wschodnia Perdix dauurica żółta czapeczka i plama na piersi, szara głowa i szyja, bezowy wierzch w brązowe prązki, samiec ma czarne worki na szyi, żółte nogi, je nasiona i owady w dołkach w ziemi samica składa 18-20 jaj, wschodnia Azja.
Kuropatwa tybetańska Perdix hodgsoniae brązowy, czarno prązkowany wierzch, czarna czapeczka i policzki, szara głowa i podgardle, żółty, prązkowany spód, gęste prązki na brzuchu, żyje w stadach po 10-15 osobników w góach, na halach i w zaroślach na wysokości 3600-4250 m.n.p.m, w maju-czerwcu samica skąłda 8-10 jaj, samiec pomaga w opiece nad pisklętami, je nasiona i owady Wyżyna Tybetańska. 
Szkarłątnik Haematortyx sanguiniceps zółty dziób, czerwona głowa i ogon, czarne pióra, on pierś czaerwona, ona żółta, subtropikalne i tropikalne wilgotne nizinne lasy nizinne i górskie, Borneo.
Kuroczub Pucrasia macrolopha on czarna głowa, niebieski tułów, brązowe skrzydła, rdzawobrązowa plama na piersi, białe pasy na żółtym karku, ona brazowa w ciemne plamki, białe podgardle, brązowe pasy na głowie i policzkach, żyje w parach lub samotnie, spiewa pieśni godowe, śpi na drzewach, wschodnia Azja.
Kuropatnik Ithaginis cruentus on szary lub niebieski wierzch, zółty lub zielony spód, czarna brew, puprpurowe podgardle i ogon, ona brązowa, iglaste lasy i krzewy w góach Tybetu, Himalajów.
Kuropatwiak rdzawy Galloperdix spadicea brazowy, rdzawawy tułów, szara głowa i ogon, samiec spiewa w porze godowej, jedzą nasiona, jagody, mięczaki i owady, gniazdują na drzewach, połykaja żwir, żyją na płd od Gangesu.
Kuropatwiak siwogłowy Galloperdix lunulata ona brazowa, ciemna czapeczka i brwi, on szara głowa i skrzydła, ceglasty wierzch, żółty spód, brazowe skrzydła, spód czarno nakrapiany wierzch biało, w gnieżdzie wyłożonym liścmi samica składa do 5 jaj, ona wysiaduje, oboje sie opiekują mieszka w drzewostanach, je częsci roślin i bezkręgowce, lasy Indii.
Kuropatwiak cejloński Galloperdix bicalcarata on biały spód z brązową pajęczynką, brazowy wierzch w białe kropki, głowa gęsto kropkowana, ona brazowa, szara twarz, białe podgardle i pierś, oboje mają rózowy dziób i czerwone nogi, je owoce, nasiona, pająki, mieczaki i owady ze sciołki, samica skłąda 2-5 jaj w zagłebieniu, deszczowe lasy Sri Lanki.
Kakapo Strigops habroptila papuga nielot, waży do 4 kg, ma zielone pióa, szarą puchową twarz i niebieski dziób, żyje w lasach Nowej zelandii, aktywna noca, dobrze sie wspina mocnymi nogami, je owoce, nasiona, korę i pyłek kwiatowy, w okresie godowym samce rywalizują o samice, pary sa tylko w czasie godów, samica składa 1-2 jaja, wysiaduje je przez 30 dni, samice jedzące duzo białka powijaja samczyki-pisklęta, gniazduje w dziuplach.
Kukawka kalifornijska Geococcyx californianus samiec brązowe pióra w białe plamy na piersi, bokach i grzbiecie, białe policzki z czerwona plamą,białawy brzuch i uda, długi ogon, szare nogi, długi dziób, brazowy czubek na głowie, samica biała lub brązowa pierś i brzuch, brazwy, biało nakrapiany wierzch,  zyje na płd-zachodzie USA i w Meksyku, gniazduje na kaktusach, je gryzonie, gady, owody, skorpiony, w porze godow samiec kukaniem wabi partnerkę, przynosi jej jedzenie, je po kopulacji, składa 3-7 jaj, wysiaduje je 18 dni, żyje w parach.
Ten wpis czytano 3319 razy.
Dziękuję strefa geograficzna jest bardzo ważna:)
Asiunia - Środa, 09 Kwiecień 2014 16:51
Bardzo wyczerpujący materiał.
Podoba mi się, że uwzględniasz strefę geograficzną występowania tych ptaków, bo to dla mnie laika-kwestia pozwalająca sobie dopełnić opisu ich wyglądu, sposoby życia.
otakiejcoukradlaslonce - Środa, 09 Kwiecień 2014 08:20
Dziękuję za słowa uznania:) Niestety ludzie wybili wiele gatunków, nie tylko ptaków, ale i wilka workowatego, krowy morskie i inne ssaki:(
Asiunia - Sobota, 08 Marzec 2014 15:47
Wiele nielotów wyginęło za sprawą człowieka, jak olbrzymie Moa z Nowej zelandii , znanych jest około 20 gatunków, Mamutaki z Madagaskaru i niezliczone gatunki zamieszkujące wyspy. Ciekawy wpis .
Bogdan Golus - Sobota, 08 Marzec 2014 14:45
To nie wszystkie, wiem, że kuraki to nieloty:) Ten wpis zajmie mi jeszcze parę dni:)
Asiunia - Sobota, 01 Marzec 2014 20:02
...ależ w Polsce też żyją nieloty np kura, bażant, przepiórki, a to półkula północna.
Rege - Sobota, 01 Marzec 2014 18:46