Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Przedstrunowce i osłonice
2

Przedstrunowce i osłonice

Przedstrunowce/półstrunowce Protochordata/Hemichordata jest 90 gat. wszystkie zyją w morzu zagrzebane w mule, mają ryjek, kołnierz i tułów, celoma ma 3 odcinki, wkażdej częsci ciała jest osobny odcinek celomy, układ pokarmowy to długa rura w kołnierzu i tułowiu, w jamie gębowej jest palczasty uchyłek notochorda (gębostruna), jej sciana jest silnie zwakuolizowana, dlatego gębostruna jest sztywna, przypomina strune grzbietową, dawniej była uważana za homolog struny grzbietowej komórki gębostruny są orzęsione, jama gębowa przechodzi w gardziel poprzebijana szparami skrzelowymi, wymiana gazowa jest w gardzieli, w której jest tez przeżuwanie pokarmu, jelito ma boczne kieszonki wątrobowe z przodu, układ krążenia ma 2 naczynia brzuszne i grzbietowe przechodzą w zatoke sercową, układ otwarty, układ wydalniczy to orzęsione przewody między jamą ciała a powłoką z nabłonkiem migawkowym, sa jajorodne i rozdzielnopłciowe.
Typ: Strunowce Chordata
Podtyp: osłonice Tunicata
Gromada: łapce Sorberacea
Gromada: ogonice Appendicularia
Gromada: żachwy Ascidiacea
Gromada: sprzągle Thaliacea
Pdtyp iskrzyłudy Pyrosomida
Gromada: beczułkowce Doliolida
Gromada: salpy Salpida
Wspólne cechy strunowców to symetria dwuboczna, jest struna grzbietowa u zarodków, młodocianych lub dorosłych, w czasie rozwoju zarodkowego lub przez całe zycie gardziel przebijają szpary skrzelowe, zarodki po stronie grzbietowej powyżej układu pokarmowego mają mają cewke nerwową, zarodki lub przez całe życie mają ogon jako narząd lokomotoryczny, struna grzbietowa cchorda dorsalis to elastyczny, wydłuzony pręt znajdujący się w zarodkach wszystkich strunowców nad przewodem pokarmowym, a pod cewką nerwową. Strune tworzą komórki o mocnym turgorze, pokryte sa tkanka łączna i jednowarstwowym nabłonkiem.
Znamy ok. 2000 gat. osłonic, wszystkie żyją w morzach, są osiadłe lub wolnozyjące, kolonijne lub pojedyncze, jedzą drobne organizmy i martwą materie organiczna, są pokarmem dla wielu zwierząt, wielkość od form mikroskopijnych do kilku m, cechy wspóne osłonic: obecnośc tuniki, brak układu wydalniczego, układ pokarmowy w kształcie litery W, jest struna grzbietowa u ogonic przez całe życie, u reszty w stadiach larwalnych, większość to obojnaki, ogonice maja głowę i ogon. Jest tunika ma 2 otwory, jednym woda wpływa, drugim wypływa. Układ rążenia jest pod struna grzbietową, nerwowy jest nad po grzbietowej stronie ciała. Oddechowy jest po przedniej stronie układu pokarmowego, tworzy sie przez szczelinyskrzelowe w gardzieli, przez nie przepływa połykana woda i pobierany jest tlen. Osobniki w kolonii połączone sa stolonami, mogą byc bezpłciowe, kolonie to wynik ączkowania, ciało ma tułów i ogon u ogonic lub tylko tułów u reeszty, tułów ma tunicynowy (tunicyna to wielocukier) domek (tunikę), wnikaja do niej komórki ze zdolnościa do bioluminescencji, ogonice sa mikroskopijne pływają w morzu, mają tułów w tunice z otworami przez które przepływa woda, obmywa skrzela, ogon ma strune grzbietową, ogonice to larwy neoteniczne płciowo rozmnażające siężachwy sa osiadłe tworzą kolonie, może byc ich duzo w koloni, mają U-kształtny tułów, na szczycie jest otwór do przewodu pokarmowego, z boku jest otwór, ktory wyrzuca wodę z układu pokarmowego i kloaki-przestrzeni między tułowiem i tunika, w przewodzie pokarmowym jest kosz skrzelowy z gardzieli poprzebijanej otworami, przez które płynie woda z pokarmem i O2, tlen i pokarm sa pobierane, woda jest wyrzucana otworem kloacznym, na dnie kosza sa orzęsione komórki wydzielające śluz, to endostyl wychwytujący z wody cząsteczki pokarmowe, skleja je śluzem, ruch rzęsek przesuwa je do przewodu pokarmowego. Układ krwionosny otwarty z prymitywnym sercem i 2 naczynia brzuszne i grzbietowe, wydalaja cała pow. ciała. Jest zapłodnienie zewnętrzne. Kolonia powstaje gdy macierzysta żachwa tworzy wyrostek-stolon, z niego powstają młode żachwy. Salpa ma niewygięty tułów, na jednym końcu jest otwór gębowy, na 2 odbytowy, mogą tworzyc kolonie. Iskrzyłudy żyja w koloniach, wszystkie osobniki maja wspólna tunike, pojedyncze osobniki sa podobne, salpy maja wspólna kloake i otwór odpływowy, w tunice moga zyc świecące bakterie, pojedynczy osobnik iskrzyłuda to zooid, beczułkowce maja tylko tułów sa w nim mięśniemające 8 pasów jak obręcze na beczce, sa opasane mięśniami, maja wiele pączków, jest wiele pokoleń w kolonii, sąw ypustki, stolony brzuszne i grzbietowe pączki sa przenoszone przez komórki z 1 stolonu na 2, odrywaja się od niego i pływaja w wodzie, osiadaja na dnie i tworzą nową kolonię.
Ten wpis czytano 1577 razy.
Kolejny podtyp strunowców to kręgowce, czyli my, ptaki, płazy, inne ssaki, gady, ryby, lancetnik, minogi, śluzice:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Wtorek, 28 Październik 2014 20:46
W osłonicach fascynuje mnie różnica ogromna w ich rozmiarach... a w strunowcach wielkie zróżnicowanie wyglądu.
iluka - Wtorek, 28 Październik 2014 19:49
Odsłon: 767208
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ, chciałabym podzielić się wiedzą, którą przekazali mi moi wykładowcy.
<< Grudzień 2019 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
zobacz wszystkie wpisy »