Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Szylkretowa kotka
6

Szylkretowa kotka

Kotka Venus znaleziona w mleczarni ma pół pyszczka czarnego pół rudego. Venus to samica mająca futro w 2 kolorach, weterynarze podają wyjaśnienie jakoby komórka jajowa została zaplodniona 2 plemnikami przenoszącymi dwa różne zestawy genów lub zostały pocęte 2 kotki, z których jeden wchłonął drugiego. Jest też inne wyjaśnienie, otóż kotki o ubarwieniu czarnorudym, czyli szylkretowe, wcale nie są takie rzadkie. Powstają w wyniku posiadania 2 różnych wersji alleli odpowiedzialnych za kolor futra. Wiemy, że tak futro zwierząt jak i ludzkie włosy są determinowane przez geny odpowiedzialne za kolor, jest wersja włosy rude (orange) i nierude (non-orange), obie wersje sa tak samo mocne, tylko geny odpowiedzialne za jasne wlosy są recesywne w stosunku do dominujących włosów ciemnych. Skoro w przypadku sierści rudej i nierudej żaden allel nie dominuje to zależnie jak rozmieszczone zostaja komórki listka zarodkowego, ektodermy (zewnętrznej warstwy gastruli) odpowiedzialnego za wytworzenie m. in. skóry i jej wytworów jak pazury czy sierść powstają plamy z allelami dającymi dany kolor. Jest to cecha głównie kotek (na 1000 kotek przypada 1 kocur) dlatego, że allele te znajdują się w chromosomie X, czyli tym determinującym płeć żeńską, kotka z para alleli XX dostaje obie wersje alleli, czarną i rudą. Kocury powstają w wyniku mutacji, trisomii XXY, lub kiedy w wyniku crossing over odcinek z chromosomu Y SRY determinujący płeć męską znajdzie się na chromosomie X, wtedy, bardzo rzadko rodzą się samce z parą chromosomów XX. Dlatego szylkretowe kocury są bezpłodne, w przypadku trisomii jest utrudniony równomierny podział chromosomów do gamet, co poraża płodność. Czasem mutacja w zyciu płodowym możę spowodowac namnożenie sie komórek odpowiedzialnych za rude futro, co ma miejsce i u kotów i u kotek, komórki z mutacji i bez niej róznie rozmieszczają sie w czasie rozwoju płodowego, takie kocurki sa płodne. Zdarzają się też trisomie XXY, wtedy jest kocurek szylkretowy, ale bezpłodny. Trisomie to bład podczas rozchodzenia się chromosomów, które zamiast rozdzielić się pozostają połaczone. Komórka XX lub XY łaczy się wówczas z komóką o kariotypie X lub Y. XYY nie daje efektu, XXY daje.
Zaleznie od genów odpowiedzialnych za sierść jasną lub ciemną jest wiele odmian kolorystycznych kotów szylkretowych, są brązowoczarne, jasnorudoczarne, cynamonowoczarne, rdzawoczarne,czasem może byc liliowe, a jasna opcja czarnego czasem wpada w niebieski, wtedy sa koty niebieskorude. Wyróżniamy umaszczenia szylkretowe czarne, niebieskie, cynamonowe, czekoladowe, liliowe, płowe i wiele innych.
Jesli dodatkowo jest biała plama, za którą odpowiada inny, niezależny gen (są koty łaciate tak czarnobiałe, jak szarobiałe czy rudobiałe) jest kotka tricolor, kocur też może byc, ale taka kombinacja jest jeszcze rzadsza.
Każdy kotek urodzony przez szylkretowa kotkę może mieć inny kolor. Także zapłodnienie dwoma róznymi plemnikami jest możliwe, tak jak ciąża mnoga częsta u psów i kotów (do 9 dzieci włącznie). Nie tylko sperma jednego kocura może zawierać rózne cechy jego przodków, ale i kotka kopuluje ze wszystkimi kocurami z okolicy, by nie zjadły potem jej potomstwa (każdy mysli, że dziecko jest jego, inaczej zjadłby je by samemu zapłodnic kocicę i roznieśc własne geny). Każdy z potencjalnych ojców zawiera materiał genetyczny reprezentujący rózne cechy dla potomstwa, ktore plemniki zapłodnia jaja, przekażą swoje cechy, do tego cechy kocicy i jej przodków oraz wspomniane połaczenie bliźniąt sa przyczyną róznych opcji kolorystycznych, często kocięta z jednego miotu mają rózne kolory.
Wykłady
http://www.zpazurem.pl/artykuly/wszystko_o_szylkretowych_kotach
http://wszystkookotach.pl/szylkretowe-umaszczenie-u-kotow
/
Venus ma różnokolorowe tęczówki, jedna niebieska, druga zielona, albo jest to dowodem na połaczenie zarodków z genami odp. za różne kolory oczu, albo skutek nierównomiernego rozmieszczenia komórek ektodermy (tęczówka tez ma pochodzenie ektodermalne) z róznymi allelami, mogła też nastapic mutacja zmieniająca geny części komórek, z których powstały tęczówki, miała miejsce przed ich zawiązaniem.
Ten wpis czytano 911 razy.
Nie ma za co, dziękuję za komentarz:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Piątek, 29 Styczeń 2016 10:28
Miałam kotkę "tricolor". Zawsze mnie zastanawiało dlaczego tylko kotki mogą być tak kolorowo umaszczone. Dziękuję za wyjaśnienie!
Agata Bednarska - Czwartek, 28 Styczeń 2016 22:38
Dziękuję za pięknego kotka:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Czwartek, 21 Styczeń 2016 10:26
kot-i-kicia-ruchomy-obrazek-0405 +++
Bogdan Golus - Czwartek, 21 Styczeń 2016 08:35
Dziekuję za pieknego gifa:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Poniedziałek, 18 Styczeń 2016 10:12
.Kamil - Poniedziałek, 18 Styczeń 2016 09:28
Odsłon: 731505
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ, chciałabym podzielić się wiedzą, którą przekazali mi moi wykładowcy.
<< Wrzesień 2019 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
zobacz wszystkie wpisy »