Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Ukorzenianie wierzby z gałązki
11

Ukorzenianie wierzby z gałązki

Jest wiele drzew, które mogą odrosnąć z jednej gałązki, jesli tylko będą miały dostęp do wody i biogenów oraz do światł słonecznego lub innego o niezbędnej długości fali wypuszczą korzenie, jednym z takich drzew, mało wymagającym i najłatwiej ukorzeniającym się jest wierzba. Wystarczy odciętą zdrową gałązkę wbić w glebę i zapewnić jej odpowiednie warunki. Zwykle najlepszym podłożem jest torf pomieszany z piaskiem. Chociaż często wystarczy po prostu wbić gałazkę w wybranym miejscu. Można użyć ukorzeniacza, czyli preparatu ułatwiającego ukorzenianie się roślin, jest dostępny w sklepie ogrodniczym, zawiera hormony roslinne, gł. auksyny, które przenikną do wiązek przewodzących i rozprzestrzenią sie po roslinie, gdzie będą stymulować jej procesy zyciowe, w tym zawiązywanie nowych korzeni. W ukorzeniaczu zanurzamy tę część sadzonki, która pójdzie do ziemi, tylko trzeba zwilżyć by ukorzeniacz sie trzymał i trzeba uważać, żeby nie zetrzeć go w czasie sadzenia, warto wykopać dolki, do których wkładamy sadzonkę i delikatnie je zakopać, lub bardzo niewielką ilośc sypiemy do dołka na roslinkę. Ukorzeniacz do drzewk i krzewów lisciastych można zdobyć w sklepie ogrodniczym.
Sadzonkom trzeba zapewnic odpowiednie warunki, wierzby lubią wilgoć, trzeba je często podlewać, warto nawozić nawozem dla drzew liściastych, przynajmniej do póki nie zobaczymy, że gałazka się rpzyjęła, ma zdrowe liście, jest sztywna, trzyma się w podłożu, rośnie i poszerza swój obwód.
Portal http://www.pasieka24.pl/wszystkie-nr-pasieki/93-pasieka-2-2013/983-sadzimy-wierzby.htm podaje, że trzeba znaleść drzewo męskie, wierzba jest dwupienna, ale jesli nie chodujemy pszczół, a wierzba ma slużyć innym celom np. ozdobnym można zdobyć sadzonki żeńskie lub mieszane. Zajdujemy odpowiednie drzewo lub krzewo, sa wierzby krzewiaste, tniemy gałązki na 20-30 cm, ale do 3 cm szerokości, czyli młode gałązki na odcinki zwane sztobrami, najlepszy czas na pozyskiwanie sztobrów to czas kwitnienia, u wczesnych gatunków to luty marzec u póznych kwiecień-maj, jeśli sadzimy je wiosną to najlepiej posadzic je jak najszybciej od pocięcia. Przed posadzeniem można sztobry na 10 dni zamoczyć do połowy w wodzie i ustawić je w nieogrzewanym pomieszczeniu. Gdy wierzba puści korzenie, można posadzić sadzonki w przygotowanym miejscu. Miejsce przygotowujemy przez odchwaszczenie i przekopanie ziemi. Portal radzi by wiosna gdy ziemia jest dopowiednio wilgotna nie podlewać sadzonek, ale pogoda u nas rózna, a i czas sadzenia może przypadac na suchsze pory wiosny, więc warto podlewać tak jak inne sadzonki.
Kwitnąca wierzba jest potrzebna pszczelarzom by rozróznili męskie osobniki z miodnikami od żeńskich, tak naprawdę wierzbę posadzić można przez całą wiosnę, bez względu na czas kwitnienia, wtedy postępujemy identycznie, tniemy odpowiednio grube gałazki na 30-centymetrowe odcinki, które trzymamy w wodzie do wypuszczenia korzeni i sadzimy w odchwaszczonym i przekopanym miejscu w ogródku, zaleznie od wilgotności podłoża podlewamy, możemy nawozić odpowiednim nawozem, warto spytać o szczegóły przy zakupie.
Można też wzłożyć do wody pozbawioną bazi, jeszcze nie kwitnąca gałązkę, ale już mającą pąki po pewnym czasie wypuści liście i korznie, taką sadzonkę sadzimy w odchwaszczonej i okopanej glebie i pielęgnujemy zależnie od pogody. Praktycznie nawet zerwane jak do bukiety gałązki z pączkami wypuszczaja korzonki i liście, takie sadzonki również sadzimy w przygotowanej ziemi.
Ten wpis czytano 34911 razy.
Bez i morwę można poprzez sadzonki zdrewniałe z jednorocznych pędów, pozdrawiam serdecznie )
Asiunia - Poniedziałek, 08 Marzec 2021 15:19
Przepraszam, komentarz przypadkowo usunęłam. Czeremchę, morwę i inne drzewa owocowe najlepiej uprawiać z nasion lub gotowych sadzonek, ewentualnie można je szczepić na innym drzewku z tej samej rodziny np. czeremchę na innym różowatym drzewku lub krzewie, wycina się gałązkę na kształt klinu, robi się odpowiednią dziurkę w miejscu odcięcia gałęzi na drzewku, na którym szczepimy, wkłada się gałązkę drzewka owocowego w otwór i przymocowuje jakimś materiałem jak opatrunek, pozdrawiam serdecznie :)
Asiunia - Czwartek, 04 Marzec 2021 14:04
Puściła korzonki i listki? U mnie wkłada się gałązkę do wody, ona puszcza korzonki i potem dajemy ją do ziemi, tak się posadziło wierzbę pnącą, pozdrawiam serdecznie :)
Asiunia - Czwartek, 25 Luty 2021 14:17
Kiedyś jako dziecko kupiłam doniczkę i właśnie wzięłam gałązkę wierzby aby mamie powiesić cukierki na niej jako rózga
Gość Zeelus - Czwartek, 25 Luty 2021 06:57
Kiedyś jako dziecko kupiłam doniczkę i właśnie wzięłam gałązkę wierzby aby mamie powiesić cukierki na niej jako rózga
Gość Zeelus - Czwartek, 25 Luty 2021 06:57
Faktycznie zawsze ortografia i gramatyka stanowiły dla mnie problem, nigdy tego nie rozumiałam i zostało mi do dziś. Wiem, że tego można się wyuczyć, ale jak chcę przekazać pewne informacje na dany temat to myślę o tym co piszę, a nie jak. Bardzo przepraszam, po prostu skupiam się na sensie merytorycznym tekstu. Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Piątek, 18 Maj 2018 11:33
Dziękuję za piękne zioła:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Poniedziałek, 09 Marzec 2015 16:02
kwiat-ruchomy-obrazek-0016 +++
Bogdan Golus - Poniedziałek, 09 Marzec 2015 08:38
U mnie kiedyś zebrane przed Bożym Narodzeniem gałązki z pąkami wypuściły gałązki z liśćmi i korzenie:) Pozdrawiam serdecznie:) Dziękuję za pięknego gifa:)
Asiunia - Niedziela, 08 Marzec 2015 10:37
Mnie się wiele roślin udaje rozmnażać wegetatywnie. Ale na wierzby mam za mały ogródek.
iluka - Niedziela, 08 Marzec 2015 08:04
Nie ma za co:) Cieszę się, że mogłam pomóc, powodzenia w sadzeniu wierzb:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Piątek, 06 Marzec 2015 19:42
Odsłon: 968901
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ.
<< Kwiecień 2021 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
zobacz wszystkie wpisy »