Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Uprawa doniczkowych paproci
0

Uprawa doniczkowych paproci

Paprocie to rośliny leśne, lubią cień lub światło rozproszone, wilgoć, ale ziemię nie przelaną, dobrze się czują od północy i wschodu, daleko nasłonecznienia. Nie lubia przestawiania, ruszania, zmiany warunków. Podlewamy miękka wodą w emp. Pokojowej, odstaną, młodych, pastorałowato zwiniętych listków nie zalewamy. Jesienia i zimą podlewamy słabiej. Przy zbyt suchym powietrzu zraszamy miękka wodą liście. Trzeba utrzymać stale wilgotną glebę, trzymać z daleka od przeciągów i źródeł ciepła. Gleba musi być próchnicza. Przesadzamy w marcu lubh kwietniu co 2 lata. Wymagania temperaturowe zależą od gatunku. Większość lubi 20-25 st. C latem i 18-20 zimą.

Najpopolarniejsze paprocie to zanokcica Asplenium, wymaga wilgotności powietrza powyżej 60% i nie toleruje temp. Poniżej 15 stopni, wtedy liście usychają, lubi małe doniczki,przesadzamy kiedy widać korzenie nad ziemią, łosie rogi Placyterium latem lubi temp. Pokojową ok. 25 st. zimą 16-18 st. może rosnąć na korze lub torfie, lubi wilgotnośc powietrza powyżej 60% . Flebodium Phlebodium lubi zimą temp. 14-16 st. minimum 12. rozrasta się, ttrzeba przesadzać co roku. Niekropień Adiantum potrzebujeczęstego zraszania liści odstaną, miekką wodą. Nefrolepis Nephrolepis lubi rozproszone światło, latem temp. 20-25 st., zimą 15-18 st [https://zielonyogrodek.pl/dom-i-balkon/rosliny-w-mieszkaniu/789-uprawa-paproci-w-domu ].

Paprotka zwyczajna lubi półcień i światło rozproszone, młode osobniki potrzebują mniej światła, źle się czują na poludniowym i zachodnim oknie, lubi zyzne, lekko kwaśne podłoże z torfem i korą iglastych drzew, latem temp. 18-21,zimą 15-18. przesadzamy wiosną, od marca do sierpnia nawozimy co miesiąc lub rzadziej słabszymi nawozami, podlewamy utrzymując wilgotne podłoże, zimą ograniczamy nawożenie i podlewanie, podloże musi drenaż z keramzytu, w czasie wzrostu podlewamy miękką, nie za zimną wodą, co 2-3 dni.

Jeśli paprocie zaatakują grzyby, trzeba usunąć chore liście, zniszczyć, zmienić glebę i spryskać preparatem ze sklepu ogrodniczego, grzyby daja plamy na liściach. Tarczniki to pasożyty, liście żółkną, owady robią rosę miodową, lepką, pomaga przetarcie wacikiem zanurzonym w rozpuszczonym szarym mydle lub denaturacie. Skoczogonki zamieszkują glebę, pomagają pałeczki owadobójcze. Paprocie rozmnażamy przez podział kłącza wiosną, kłącza tniemy, 8-centymetrowe części rozsadzamy do nowych doniczek, paprotkę rozmnażamy przez rozłogi przez cały czas wegetacji. Czasem paprocie robia rozmnóżki, małe roslinki na liściach, czasem na brzegach, czasem na szczytach, czasem na spodniej stronie, wtedy odrywamy je i sadzimy do nowej ziemi. Nefrolepis sercolistny robi na końcach rozłogów małe rozetki, można oderwać je od rośliny macierzystej i ukorzenić je w podłożu dla paproci. Zarodniki wysiewamy w ziemi do paproci z piaskiem wilgotnej, tak rozmnażamy adiantum, cyrtonium i orliczki. Orliczka lubi światło rozproszone, temp. pokojową, zimą ok. 15 st. duża wigotność powietrza, kamyki z wodą w podstawce, dno ma stać na kamykach, latem codzienne, obfite podlewanie, nawozimy co 2 tygodnie małymi dawkami dla roslin o ozdobnych liściach, przesadzamy, gdy korzenie wypelniają doniczkę, zimą mniejs podlewamy i rzadziej, niekropień nawozimy co 2 tygodnie płynnym nawozem przy podlewaniu, łosie rogi lubi kwaśna glebe, nielubi wycierania liści, ma tam włoski, ciemnotka okrągłolistna lubi półcień, temp. pokojowa latem, zimą 12-15 stopni, lubi suchszepowietrze, lekko podmokłą glebę i sporadycznie zraszane liście, wiosną i latem nawozimy co 3-4 tygodnie dawką 2 razy mniejszą od zalecanej, rozmnażamy przy przesadzaniu przez podział rosliny, po rozmnożeniu zwiększamy wilgotnośc powietrza dopóki się nie przyjmie [https://fajnyogrod.pl/porady/paprotka-w-domu-odmiany-pielegnacja-podlewanie-rozmnazanie-_rosliny-ogrodowe/ ].

Ten wpis czytano 80 razy.
Odsłon: 785049
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ, chciałabym podzielić się wiedzą, którą przekazali mi moi wykładowcy.
<< Styczeń 2020 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
zobacz wszystkie wpisy »