Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   Wady energii jądrowej
2

Wady energii jądrowej

O ile inne źródła energii mają wady i zalety jak wszystko inne, o tyle atom ma same wady. Po pierwsze zdrowie. Promieniowanie to jedyny czynnik, którego każda ilość jest szkodliwa. Co prawda jego zwolennicy kłócą się, że nie ma teorii tarczy, o tyle na niej opiera się model liniowo-kwadratowy wg. którego ustala się dawki w radioterapii. Składowa liniowa opiera się na teorii tarczy i, gdzie jeden foton uszkadza w dwóch miejscach nic DNA lub RNA, składowa kwadratowa to przecięcie nici przez dwa różne fotony, całość opiera się o hipotezę podwójnych uszkodzeń. Skoro najmniejsza dawka może zainicjować nowotwór, inicjacja, czyli początek to etap powstania nowotworu w wyniku uszkodzeń DNA. To samo z uszkodzeniami płodu. Wiele zwolenniczek energii atomowej walczy o prawo do aborcji, a powinny skupić się na zminimalizowaniu ryzyka uszkodzeń. Argument, że sąsiedzi mają do mnie nie przemawia, gdyby każdy w mojej miejscowości palił śmieci to ja też muszę, bo i tak to wdycham? Gdy wszyscy wokół palą papierosy, to ja też muszę, bo i tak wdycham dym

O drugie pieniądze, to najdroższe źródło energii, nawet gdyby Polska nie była tak zadłużona nie byłoby nas na to stać. Elektrownie węglowe są znacznie tańsze i już istnieją, można używać do woli, kopalnie mamy, można otworzyć nowe, koszt jednej kopalni to 3 mld zł. OZE są najtańsze, wiatraki, woda, morskie. Ale atom jest drogi.

Odpady, o ile popiół i żużel można zużyć w budownictwie, drogownictwie, ogrodnictwie i rolnictwie, o tyle zużytych prętów paliwowych nie da się zrecyklingować. Najpierw powinni zbudować system rakiet kosmicznych, by wywozić to na Marsa, gdzie nikomu nie zaszkodzi. I to w pobliżu elektrowni, by nie wieźć tego przez pół Polski.

Emisje, o ile CO2 jest nam potrzeby, ilość CO z elektrowni węglowych jest mała, a sadza jest obojętna dla zdrowia, o tyle EJ emituje promieniowanie, skażona woda wypuszczana jest do rzek lub zbiorników wodnych, a para wodna uchodzi na zewnątrz kominem. OZE nie emitują nic.

Uran też pozyskuje się z kopalni, też trzeba zejść pod ziemię, oprócz zwykłych wypadków dochodzi napromieniowanie, problem z transportem i zakupem, w końcu nikt nie daje nic za darmo, a Polska nie ma na tyle uranu, by zaspokoił elektrownię. Transport uranu nie jest tak prosty jak innych materiałów, wymaga wykładanych ołowiem samochodów i wagonów, najpierw by trzeba było otworzyć odpowiednie pojazdy, a to kosztuje, skąd wziąć tyle ołowiu, nie wystarczy przywieźć raz na jakiś czas, paliwo musi być stale uzupełniane, a potrzebne ilości są duże. Najwięcej uranu było na Dolnym Śląsku. Kopalnie uranu wymagają również zabezpieczeń i ich utworzenie kosztuje. Koszt kopalni węgla 3 mld zł, ile kosztuje otwarcie kopalni uranu? Czy uran do elektrowni trzeba wzbogacić? Ile to kosztuje? W każdym razie trzeba to umieć i mieć sprzęt i miejsce, fabryki wzbogaconego uranu to cały kompleks. Sprowadzanie uranu zzewnątrz uzależniłoby nas od innych krajów

Reasumując elektrownia atomowa to najgorsze możliwe źródło energii, niezdrowe, drogie, nie mamy surowców, sprzętu potrzebnego do ich obróbki, środków transportu ani nawet doświadczenia w tej formie energetyki, lepiej inwwestować w stare, sprawdzone ródła energii.

Ten wpis czytano 95 razy.
Dziękuję za piękny widoczek, cudnego dnia :)
Asiunia - Poniedziałek, 21 Grudzień 2020 14:02
choinka-ruchomy-obrazek-0263 +++
Bogdan Golus - Poniedziałek, 21 Grudzień 2020 09:46
Odsłon: 968906
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ.
<< Kwiecień 2021 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
zobacz wszystkie wpisy »