Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Asiunia   wiosenne kwiaty
8

wiosenne kwiaty

Już jest przedwiosnie warto więc napisać o pierwszych kwiatach. Teraz pojawiaja się przebisniegi, które można zaliczyc do kwiatów zimowych lub wczesnowiosennych, wiosna klimatyczna nie przychodzi tak prosto jak astronomiczna.
Śnieżyczka przebiśnieg Galanthus nivalis liście podługowate, tępo zakończone, odziomkowe, kwiaty na długiej łodydze kwiatonosnej, łodyga bezlistna, kwiaty białe, dzwonkowate, pąki okrywają po 2 podsadki, owoce to trójdzielne mięsiste torebki, lubi zacienione, próchnicze miejsca.
Rannik zimowy Eranthis hyemalis podziemna bulwa z cienkimi, nitkowatymi korzeniami, długoogonkowe, okroągłe, dłoniastodzielne na podługowate odcinki liście, żółe, 6-płatkowe kwiaty otoczone są 3 dłoniasto podzielonymi podsadkami w okółku, są miodniki, krótkie działki, owoce to mieszki.
Pierwiosnek lekarski Primula veris jajowate, spodem omszone, ogonkowe liście, łodyga to głąbik, kwiaty zebrane w koszyczek, kielich dzwonkowaty, zielonkawy, działki ostro zakończone, żółta korona z kilkoma plamkami w gardzieli, owoce to torebki, roslina ozdobna, lecznicza, leczy przeziebienia, grypę, anginę, zapalenia krtanii, gardła, pylicę, gruźlicę, migreny, bezsennośc, działa moczopędnie, młode liście jadalne na surowo.
pierwiosnek łyszczak Primula auricula odwrotnie jajowate, ogonkowe liście rozety, dzwonkowaty kielich, żółta korona z 5 zrosniętych płatków, 1 słupek i 5 pręcików z krótkimi nitkami, głąbik z baldaszkiem, owoce to torebki z wieloma brunatnymi nasionami, roslina ozdobna.
Pierwiosnek maleńki Primula minima krótki głabik, klinowate liście wycięte w 3 ząbki, mięsiste liście z woskiem, 5 zrosniętych działek, fioletowa korona, owoce to torebki z 5 płatkami, wile nasion, duzy korzeń z odnogą, z której wyrastaja nowe rozetki lisciowe.
Pierwiosnek omączony Primula farinosa rozetka lancetowatych, zwęzonych ku nasadzie w krótkie ogonki liści, długa łodyga kwiatostanowa, fioletowe, serduszkowate latki na zrosłopłatkowej koronie, zielony, zrosłodziałkowy kielich, kwiaty zebrane w baldaszek, owoce to eliptyczne torebki, roslina ozdobna, skalniakowa.
Pierwiosnek wyniosły Primula elatior biało włosiony głabik, podłuzne, jajowate, z obu stron omszone liście, żółta korona, kwiaty 5-krotne, zebrane w podbaldach, pomarańczowa gardziel, owoce to torebki, roslina ozdobna.
Przylaszczka pospolita Hepatica nobilis krótkie, walcowate podziemne kłącze, łodyga to owłosiony głąbik, liście mają długie ogonki i tworzą rozetę, blaszka liściowa podzielna na 3 okrągłe odcinki, nasada sercowata, niebieskie kwiaty z tępymi podkwiatkami, kilka owalnych, niebieskich płatków, słupki i pręciki ułożone są spiralnie. szyjki słupków krótkie, słupki omszone, owoce zbiorowe z niełupek z dzióbkami, roślinja lecznicza, ziele działa moczopędnie, żółciopędnie i wyksztuśnie, pomaga w chorobach układu oddechowego.
Przytulia Schultesa Galium Schultesii łodyga rozgałęziona, okrągła, liście tępe, odwrotnie jajowate, ulistnienie okółkowe, białe, czteropłatkowe kwiaty zebrane są w główki.
Zawilec żółty Anemone ranunculoides nierozgałęziona łodyga, 3 trójdzielne, okółkowe liście odygowe z 3 ząbkowanych odcinków, po 2 żółte, 5-6-płatkowe kwiaty, owoce to owłosione niełupki w owocostanie, roslina ozdobna.
Narcyzy Narcissus sp. cebula, łodyga kwiatostanowa, podługowate, lekko zaostrzone liście, zrosłe działki maja wolne końce z 6 owalnych białych lub żółtych odcinków i zrosłopłatkowa, walcowata, żółta korona, roliny ozodbne, uprawne.
Tulipan Tulipa sp. jest tu wiele gatuinków różniących się kolorem kwiatów i liści oraz kształtem płatków, łodyga prosta, sztywna, gładka lub owłosiona, liście podługowate, jajowate, lancetowate lub języczkowate, wszystkie bezogonkowe, kwiaty z 3 wewnętrznych i 3 zewnętrznych listków okwiatu niezróżnicowanych na kielich i koronę, zachodzi w kwiecie zjawisko termonastii, w wyższej temperaturze szybciej rośnie górna strona listkó i kwiaty się rozwijają, gdy jest zimno szybciej rośnie dolna strona i kwiaty się stulają, owoce to trójdzielne, trójkomorowe torebki. Oba gatunki to rośliny ozdobne.
Szafirek drobnokiwatowy Muscari botryoides szare cebule, liście podługowate, fioletowo-granatowe kwiaty o zrosłopłatkowych, owalnych koronach zebrane w grona, roslina ozdobna.
Szafirek armeński Muscari armeniacum cebula okryta jasnoszarą łuską, podługowate liście rozety, grono granatowych, zrosłopłatkowych, owalnych kwiatów na łodydze kwiatonośnej, roslina ozdobna.
Szafirek groniasty Muscari neglectum fioletowe, okrągławe kwiaty w zwartym gronie na łodydze kwiatonosnej, równowąskie liście, roslina ozodbna.
krokus spiski Crocus scepusiensis kilka odziomkowych, ancetowatych liści, 1 duży, 6-płatkowy, dzwonkowaty, fioletowy kwiat na szczycie pędu kwiatowego, jasnopomaranczowy slupek z szyjką i 3 znamionami, owoce to 3-komorowe torebki z żółtymi nasionami.
Hiacynt wschodni Hyacinthus orientalis uprawiany, ma podługowate liście, łodygę kanciastą kwiatonośną, grono od kilku do kilkunastu fioletowych, różwych lub białych kwiatow dzwonkowatych, krotki słupek, długie pręciki, łodyga z kwiatami jest w ich kolorze, roslina ozdobna i perfumerska.
Ten wpis czytano 1494 razy.
Już dawno temu zablokowano mozliwośc oceny blogów:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Sobota, 21 Marzec 2015 10:03
Ocen wpis oceniam i co z tego jak nie widać ocen danego bloga
.Kamil - Sobota, 21 Marzec 2015 05:14
Ja kocham wiosnę, jak wszystko budzi się do życia, a po długiej zimie pojawiają się pierwsze kwiaty:) Stronkę zobaczę opiszę co mi się spodobało:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Piątek, 13 Marzec 2015 14:10
Mogłabym:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Środa, 04 Marzec 2015 16:33
U mnie już są bazie, forsycja i leszczyna:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Piątek, 20 Luty 2015 16:14
Czekamy na zwiastuny wiosny. Rannik zimowy i ciemiernik biały u mnie już zakwitły.
Bogdan Golus - Piątek, 20 Luty 2015 14:14
Tak zatęskniłam za wiosną:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Czwartek, 19 Luty 2015 15:17
Oj, Asia, jeszcze zimy nie pożegnaliśmy, a Ty już o wiosennych kwiatkach?!
iluka - Czwartek, 19 Luty 2015 14:59
Odsłon: 730234
Asiunia
Mam licencjat z biologii i mgr z ochrony środowiska specjalność biologia środowiska na UJ, chciałabym podzielić się wiedzą, którą przekazali mi moi wykładowcy.
<< Wrzesień 2019 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
zobacz wszystkie wpisy »